مرد ۷۸ ساله ای که هر ۴ روز یک بار قرآن را بامعنی ختم می کند

به گزارش خبرنگار سایت رابر به نقل از “صبح رابر” :  ماه رمضان را بهار قرآن گویند و از معصوم است که “هرکس یک آیه در این ماه تلاوت کند معادل ختم قرآن در دیگر ماه ها است” . به همین دلیل بسیاری از مسلمانان سعی می کنند هر روز قرآن را ختم کنند و یا حداقل روزی یک جز از کلام الله مجید را ترتیل خوانی نمایند.
اما آقای علیداد حیدری فرد در سن ۷۸ سالگی هر ۴ روز یک بار قرآن را با معنی ختم می کند. او چند سالی است که دیگر گوش هایش خوب نمی شنود. این جوان دل در گفتگویی از قرآن برای جوانان امروز می گوید.

image

حیدری با اشاره به اینکه قرآن در آخرت هم شفاعت می کنند وهم شکایت می گوید: شفاعت می کند اگر با دقت بخوانیم و به دستوراتش عمل کنیم شکایت  می کند اگر  گوش به دستوراتش  نکنیم و به دستوراتش عمل نکنیم و بیان داشت  خدا به انسان ستم نمی کند این مردم هستند که به خودشان ستم می کنند.
حیدری درباره اینکه قرآن را از که آموخته است اظهار می دارد: از مرحوم ملا نورالله حسین خوانی  در مکتب خانه گنجان قرآن خواندن را یاد گرفتم واول سوره حمد و کوثر. حجیمی یاد می دادند و تا حجیمی نمی خواندید یاد نمی گرفتید ولی الان شما نمی توانید حجیمی بخوانید.
او ادامه می دهد: وقتی که ختم  قرآن را تمام کردیم، کتاب مشگل گشا و بعد کتاب حافظ را ختم کردیم و تعداد بچه های مکتبی زیاد بودند و درمسجدهر نفری  یک صفحه از قرآن را می خواند و یک نفر هم غلط های خوانده شده را تصحیح می کرد یک بار در مکتب خانه سی جزء قرآن را ختم کردیم و ملا آقای نورالله حسین خوانی گفت وقتی قرآن را ختم کردید دوباره از راست شروع کنید و قرآن را دوباره ختم کنید تا دیگر اشتباه نداشته باشید ما ۳بار قرآن را ختم کردیم  تا توانستیم قرآن را صحیح و بدون اشتباه ختم کنیم.
می گوید پدرش کریم ( معروف به چهرین ) که از عشایر بوده است مشوق اصلی او بوده است. و پدرش او را در مکتب خانه ثبت نام کرد. اما خودش چوپان بوده است و یک خانواده زحمت کش و عشایری داشتند و دارای چهار  فرزند است یک دختر و سه پسر واز وقتی همسرش را از دست داده  و در خانه فرزندانش زندگی میکند.
علیداد حیدری برادر شهید مراد حیدری است. مراد حیدری در سال ۱۳۶۳ شهید شد. او برادر شهیدش را اینگونه توصیف می کند:
برادر شهیدم همیشه نماز شب می خواندو اولین کسی بود که در خواندن نماز اول وقت پیش قدم بود واز همه بچه مکتب خانه باهوش تر بود. برادرم ۲۹ سال داشت که دراهواز شهید شد من همین جا بودم باحاجی مهدی حیدری وحاجی رسول و  حاجی حسین برادر حاج قاسم سلیمانی گفت امشب مراد را در خواب دیدم با یک جمعیت زیادی که مراد یک دست لباس تمیزی برش کرده وسرش را شانه کرده و مرتب بود، ایستاده بود جلوی جمعیت دعا می کرد من گفتم برادر در حق کی دعا می کنید گفت در حق همین های که در تشیع جنازه ام حاضر شدند دعا می کنم.
آقای علیداد حیدری ادامه می دهد: از وقتی برادرم شهید شده از بنیاد شهید چیزی نگرفته ایم و زندگی را  با درآمد شخصی می گذراند و هم اکنون درکنار خانواده فرزندش که رابر مستاجر هستند زندگی می کند وتنها  یک بار به  زیارت مشهد مقدس رفته است .
اما دل این قاری قرآن فقط یک آرزو دارد و آن هم عاقبت بخیری و آخرت خوب است.

۷ دیدگاه

 1. من متأسفم برای مردم ما که هنوز بجای اندیشه ، صرفاً از احساسات مایه میگذرند.

  قرآن بیش از ۶۰۰۰ آیه‌ دارد و کتاب کوچکی نیست. چطور ممکن است کسی‌ آنرا در ۴ روز آن هم با معنی‌ بخواند؟ اگر فرض کنیم این فرد با ترتیل که خواندن سریع است قرآن را بخواند، به طور متوسط ۳۰ ساعت برای ۳۰ جز و ۳۰ ساعت هم برای معنیش وقت نیاز است یعنی‌ ۶۰ ساعت. تازه این در صورتی‌ است که یک فرد جوان با دید خوب و توانایی‌ بالا میتواند انجام دهد، حال پیر مردی با سنّ ۷۸ سال چگونه میتواند این کار را انجاهد؟ بحث دگر این است که حتا اگر آن فرد این کار را هم انجام داده باشد، چه میتواند بفهمد از این خواندن خیلی‌ سریع؟ اساسا هدف از خواندن یک سری کلمات چیست؟ کلمات که همان است که ما در زندگی‌ روزمره برای صحبت بکار میبریم. آیا هدف از خواندن قرآن این نیست که آنرا بفهمیم و به دستورت آن عمل کنیم؟ آیا اینکه کسی‌ مثل کامپیوتر یا ضبط سوت فقط تند تند یک سری کلمات و جملات را بخواند، این فایده خاصی‌ در بر دارد؟ آیا وقت نیست که ما قدری اندیشه کنیم در صحبتهایمان؟

  امید که مسئولین محترم وب سایت صحبت بنده را که بسیار محترم انه نیز بیان شده در زیر این مطلب انتشار دهند، باشد که امیدی برای اندیشه در مردم ایجاد کند.

  • سلام .چرا فکر میکنید امکان پذیر نیست.امام خمینی هم در هر۳روز قران را ختم میکردند از طرفی ایشون مسلما اولین سالی نیست که قران میخوانند تلاوت مکرر در طول چند دهه باعث میشه تند بخونن و بفهمن شاید حتی بعضی از ایات و معانی را حفظ شده باشن که حتما همینطوره. این احساسات نیست واقعیته

 2. همشهری ک ته فکرتان

  بنده به هیچ وجه تصور نمیکنم قصد شما واقعا روشن کردن چراغ تفکر باشد با افرادی شبیه شما روزانه زیاد برخورد دارم کسانی که خود را روشن فکر خوانده اند و سعی دارند با بیان جملات به ظاهر بار دار عمیق معنایی اعمال اعتقادی دیگران را زیر سوال ببرند کسانی از قبیل شما هستند که این روزها داد میزنند ای مردمی که ماه های دیگر گناه می کنید چرا روزه میگیرید در حالی که اصلاح نمی شوید و یا چرا روزه میگیرید در حالی که افطار و سحر زیادتر می خورید شما و امثال شما سعی دارید با طرح سوالاتی از این قبیل ذهن مسلمانی که دید و تفکرش زیاد عمیق نیست را به چالش بکشید و آلوده سازید چه بشا فرسب خوردگانی که با شنیدن همین حرف ها دست از عمل های (هرچند ناقص) خود بشویند و راه کفر شما را در پیش گیرند
  ای گمراهان شما در گذشته احتمالا دین داشته اید احتمالا در قلب خود به واسطه دین موروثی خدا را گاهی یاد کرده اید و احتمالا میدانید خداوند دقیقا خطاب به شما آیه ای با این مضمون نازل کرده است (لکم عملکم و لنا عملنا * عمل شما برای خودتان و عمل ما برای خودمان) در چگونگی اعمال ما دخالت نکنید هرچه هست بگذارید باشد اگر بد است برای خودمان شما راه کفر را در زندگی شخصی خود طی کنید و حداقل حال که گمراه گشته اید خودتان به تنهایی به گمراهی بروید شگفت زده ام از شیطانی که حتی شما را که اکنون در انتهای سراشیبی سقوط قرار دارید هنوز رها نمی کند هنوز هم میخواهد بیشتر به قهقرا بکشاند از شما بعنوان وسیله برای گمراه کردن دیگران استفاده کند پناه میبرم از شر شما به شر شیطان !!! همانا که رهایی از وسوسه شیطان آسان تر از رها شدن از وسوسه شماست
  در مورد دلایل به ظاهر خودتان عقلانی از محاسبات در زمان خواندن قرآن همین بس که بدانید برای فردی که حداقل پنج بار قرآن خوانده خواندن هر جزء کمتر از نیم ساعت زمان لازم دارد و اگر معنی آن هم مرور شود مجموعا چهل دقیقه این یعنی با صرف زمان پنج الی شش ساعت در روز میتوان یه این سعادت نایل گشت و چهار روز یک بار ختم قرآن را به شادمانی جشن گرفت برای روشن دلی همانند ایشان این زمان به راحتی به دست خواهد آمد کافیست پس از اذان صبح نخوابد و سه ساعت به راحتی زمان مرده را برای خود استفاده کند سه ساعت هم در طول روز ای کاش شما گمراه شدگان به جای خدمت به شیطان (مطمئن هستم هم اکنون با خواندن این جمله به من میخندید چرا که حتی خودتان هم تصور برتریت اندیشتان را به هر نحوی که باشد با چیزی عوض نمیکنید) کمی در گذشته خود مینگریستید آن هنگام که قلبتان به سیاهی کنون نبود و به یاد می آوردید چگونه از شیطان صفتان بیزار بودید
  امید دارم راه گمراهی که در پیش گرفته اید را به تنهایی طی کنید و سعی نکنید با جملات باردار روانی مومنانی که ایمانشان سست تر است را با خود همراه سازید
  دین ما برای خودمان دین شما هم برای خودتان
  ارادتمند
  یک همشهری به قول شما کوته فکر

 3. من فکر می کنم امکان پذیر هست و می تواند حقیقت داشته باشد، حالا نه که افرادی که حتی یک آیه می خوانند به همه حقایق و معانی و مفهوم آن می رسند که ما از این پیر مرد جوان دل انتظار داریم!!!؟ بهتر است مقداری به گفته هایمان بیاندیشیم.

 4. با سلام به همشهریان عزیز، مطالبی در این قسمت دیدم که برام جالب بود مطالبی بنویسم.

  اولا خوشحالم که فرهنگ افراد این قد پیشرفت کرده که دین را مورد نقد قرار میدهند. در واقع معتقدم برای یک انسان اندیشمند همه چیز قابل نقد و بررسی‌ است!

  گرچه با سخنان دوست کوتاه فکر مان، مخالفم اما قسمتی‌ از سخنان ایشان درست و قابل تامل است و آن اینکه هرکسی که دین و عقیده دارد آنرا برای خودش نگاه دارد. بنده بعنوان یک رابری بدون دین و آزاد اندیش، امیدوارم هم وطنان دیندار هم این سخن را بپذیرند و مزاحم بیدینان یا دیندارانی از سایر ادیان نگردند چه اینکه شیطان خود آن فرد است که مزاحم زندگی‌ و عقاید دیگران میشود. امید که این دوستان به عدم توهین به عقاید همه معتقد باشند نه‌ صرفاً به مسلمانان چرا که دین هر فردی برای خود او محترم است!

  ضمنا اینجانب باز تاکید می‌کنم همه ادیان و اعتقادات قابل تجزیه و تحلیل و نقد می‌باشد و هیچ ایرادی بر بحث و تبادل نظر نیست اما نسبت دادن شیطان به افرادی که عقایدی متفاوت با ما دارند کاری است بس ناپسند و ضدّ انسانی‌ !

 5. جالبه که این جناب کوتاه فکر میگه که به عقاید مسلمانها توهین نکنین، خودش به عقاید جعفری توهین میکنه و این فرد رو که یک سوال پرسیده شیطان می‌پندارد!!!!!!
  یاد بگیریم به عنوان یک انسان به عقاید همه حتا کافرن احترام بذاریم، هر کسی‌ مجاز است هر دینی برای خود داشته باشد، عذاب و ثوابش را که ما نمیکشیم، بر عهده خود فرد است!

  از دید این جانب خوندن صرفاً قرآن بدون درک معنی‌ آن هیچ کمکی‌ به انسان نمیکند.

 6. همشهری کوتاه فکر، شما بر چه اساس اینجانب را شیطان، گمراه و در سراشیبی سقوط میدانید؟ چگونه فهمیده آید‌ که قلب من سیاهست؟ بر چه اساس پرسیدن یک سوال رو به وسوسه و … نسبت می‌دهید؟ فکر نمی‌کنید این نوع رفتار و صحبت کردن شما نیاز به مشاوره با روان شناس داشته باشد!؟

  بنده دیندار بوده و هستم اما خوب است بدانید که دین موروثی نیست. کسی‌ که دینش را ارث میبرد، درکی از آن ندارد فقط زبانش مدام دراز است و همه افراد دیگر را گمراه و خود را حق می‌داند!

  ضمنا اگر دین شما این است که در سخنان شما پدیدار است، بنده ترجیح میدهم که به دین شما نباشم، چه اینکه انسانیت خود را دوست دارم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir