طرح رایگان واکسیناسیون تب برفکی درشهرستان رابر آغاز شد

طرح رایگان واکسیناسیون تب برفکی درشهرستان رابر آغاز شد

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان رابر گفت: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی بسیار عفونی و به شدت واگیر است که به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تأمین بهداشت و تولید دام و فرآورده های دامی محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، “فاطمه موحدی” رییس شبکه دامپزشکی شهرستان رابر افزود: تقریباً تمامی دام های زوج سم از جمله گونه های نشخوارکنندگان اهلی نظیر گاو، گاومیش، گوسفند و بز مورد هدف و ویروس عامل بیماری قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: شدت واگیری در دام های حساس بسیار بالا(۱۰۰ درصد) بوده ولی میزان مرگ و میر بسیار پایین بوده و عمدتاً دام های جوان را دربرمی گیرد، در کشور ما نیز این بیماری مهمترین عامل تهدید کننده سرمایه ها و تولیدات دامی و اولین بیماری دامی جدول مبارزه با بیماری های دام محسوب می شود.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان رابر اظهار کرد: مقاومت ویروس های بیماری تب برفکی در شرایط محیطی متفاوت بوده و همچنین ضایعات و علایم کلینیکی بیماری در گاوهای نژاد خالص و پر تولید از جمله گاوهای هلشتاین و دورگ همراه با خسارات جبران ناپذیر و غیرقابل بازگشت ورم پستان- کوری پستان که کاهش شدید شیر و در مواقعی قطعی تولید شیر را به همراه دارد، در کنار سایر عوارض از جمله سقط جنین و ضایعات غیرقابل جبران دستگاه تولید مثل و تخمدانها(ناباروری) به همراه هزینه های کلان درمان دام های مبتلا(عفونت های ثانویه) و در مواقعی غیر اقتصادی شدن دام مبتلا در اثر شدت ضایعات و همچنین تلفات دام های جوان و شیرخوار، سبب شده است که این بیماری به همراه سایر فاکتورها از جمله سرعت انتشار و شدت عفونت زدایی، جزء مهمترین بیماری های ویروسی دام محسوب شده و در رده اولین بیماری های گروه A  طبقه بندی بیماری های دفتر بین الملل بیماری های واگیر دام قرار گیرد.

وی بیان کرد: در کشور ما نیز این بیماری مهمترین عامل تهدید کننده سرمایه ها و تولیدات دامی و اولین بیماری دامی جدول مبارزه با بیماری های دام محسوب می شود.

دکتر موحدی همچنین اظهار کرد: در فاز سوم واکسیناسیون که به صورت همزمان در سراسر کشور انجام می شود حدود سه هزار گاو در شهرستان رابر در این فاز واکسینه می شود، دامداران در صورت بروز هرگونه مشکل با شماره تلفن ۰۳۴۷۴۵۲۴۹۲۰ تماس بگیرند.

منبع : ایسنا استان کرمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir