نگاهی به روند وبلاگ نویسی در رابر

top2
نگاهی به روند وبلاگ نویسی در رابر/
با پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی و در صدر آن اینترنت ، امروزه شاهد آن هستیم که قسمت های مخلتلف زندگی خصوصی و اجتماعی انسانها تحت تاثیر این ابزار قرار گرفته است.این ابزار کم هزینه در مقایسه با روش های سنتی اطلاع رسانی و تبلیغات با حداکثر سرعت،و در کوتاهترین زمان ممکن میتواند خبر را انتقال دهد.

شهر رابر با کمی تاخیر نسبت به دیگر شهر ها تکنولوژی اینترنت را به کار گرفت.شاید اگر به چند سال قبل برگردیم و پیشینه اینترنتی شهرمان را بررسی کنیم،نتیجه جست و جوی ما چیزی جز اشاره چند سایت خبری به نام “رابر” نباشد.اما خوشبختانه امروز شاهد آن هستیم که با همت تعدادی از جوانان مستعد شهرمان ، رابر در فضای مجازی حرف هایی برای گفتن دارد و همپای دیگر شهر ها در عرصه اینترنت پیش میرود.

اگر بخواهیم اشاره ای کوتاه به پیشینه وبلاگ نویسی جوانان رابر داشته باشیم،اولین وبلاگ رابر در سال ۱۳۸۴ توسط محسن مهدیپور در بلاگفا راه اندازی شد.این وبلاگ توانست در مدت زمان فعالیت خود اطلاعات مختلفی از شهر رابر به همراه آمار های رسمی گرد هم آورد.امروز با اینکه چند سالی از ساکن بودن آن میگذرد،هنوز دیگر وبلاگ ها از مطالب آن استفاده میکنند.
وبلاگ رابر حدود دو سال فعالیت کرد و پس از آن با توجه به مشغله کاری محسن مهدیپور فعالیتش متوقف گردید.

یک سال بعد وبلاگ پیر چنار با نویسندگی طاهره مهدیپور و وبلاگ رابر رامسر جنوب هادی سلاجقه متولد شدند.این دو وبلاگ پس از فعالیت کوتاه مدت به کار خود پایان دادند.رامسر جنوب به روز نشد و پیرچنار شخصی شد.

چهارمین وبلاگ رابر،فوتوبلاگ شهرستان رابر بود که در اول زمستان ۱۳۸۶ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.این فوتو بلاگ با نویسندگی ابراهیم پارسایی در مدت چهار سال فعالیت خود تعداد ۱۰۴۵ عکس از شهر رابر و مناطق گردشگری اطراف آن در دنیای مجازی منتشر نمود.استقبال رابری هایی که ساکن رابر نبودند از این وبلاگ،باعث شد تا نویسنده تشویق به ادامه کار شود،تا جایی که میتوان گفت موفق ترین وبلاگ رابر در آن زمان بود.

پس از آن وبلاگ شهرستان رابر با نویسندگی محمد پور عسکری،وبلاگی پویا در زمینه خبر رسانی پا به دنیای اینترنت گذاشت.این وبلاگ انتقال دهنده اخبار و رویداد های شهر،معرفی نخبگان رابر، ارائه آمار و ارقام و معرفی برخی ادارات را در دستور کار خود قرار داد.
یکی از کارهای سودمند وبلاگ نقد فعالیت های انجام شده در شهر بود.بگونه ای که بازدیدکنندگان در این فضا میتوانستند در بحث های مطرح شده شرکت کنند و به ارائه نظر بپردازند.
متاسفانه وبلاگ شهرستان رابر حدود دو سال بعد از تاسیس،بنا به دلایلی برای همیشه از دسترس خارج شد.

البته در این بین وبلاگ های دیگری نیز متولد شدند و هر کدام چند ماهی فعالیت داشتند،اما چون مطالب آنها از وبلاگ های مذکور کپی برداری میشد،هیچکدام موفقیتی پیدا نکردند و به همان سرعتی که شروع به فعالیت نمودند،از کار افتادند.
در سال ۱۳۸۹ و پنج سال پس از فعالیت وبلاگ نویسان رابری ،با همکاری تعدادی از فعالان وبلاگ نویس ، ابراهیم پارسایی اقدام به تاسیس وب سایت شهرستان رابر کرد.
وبسایت رابر نقطه عطفی در نمودار فعالیت های اینترنتی جوانان رابری محسوب میشد.
خوشبختانه در اوایل تاسیس مورد استقبال چشمگیر بازدیدکنندگان همشهری قرار گرفت و میزان مشارکت اعضا در آن به حدود عدد ده در هر روز میرسید و این برای یک سایت تازه تاسیس آمار قابل توجهی بود.اما چند ماهی پس از آن دوره طلایی،به دلیل انصراف برخی همکاران سایت از ادامه فعالیت ، مدیریت ضعیف و نیز کم رنگ شدن فعالیت های انتقادی و ادامه فعالیت صرفا جهت اطلاع رسانی، همه و همه باعث شد روز به روز از مخاطبان وبسایت کاسته شود .
در صورت ادامه همین روند مطمئنا سایت رابر به سرنوشتی چون دیگر وبلاگ ها دچار خواهد شد.احتمال این است که به زودی شاهد تغییراتی در سایت رابر باشیم.

و اما امروز شاهد تولدی دیگر در زمینه وبلاگ نویسی شهرستان رابر بودیم.کلوپ رابر،وبلاگی آزاد با مدیریت محمد پور عسکری با هدف ایجاد فضایی آزاد برای گفت و گو و بحث در مورد مسائل مختلف شهر رابر ایجاد گردید.اهداف پیشبینی شده برای کلوپ رابر و نیز همکاری مدیران آن میتواند به وجود آورنده حرف هایی برای گفتن و انتقال دهنده افکار نسل جوان به مسئولان باشد.

به امید موفقیت روز افزون سایت ها و وبلاگ های شهرستان رابر./ارادتمند،ابراهیم پارسایی
ارسال شده توسط تلفن همراه
پی نوشت : جامعه مجازی شهرستان رابر به عنوان زیر مجموعه وب سایت شهرستان رابر و در عین حال یک سایت مستقل و با هدف گرد آ وری فعالان مجازی رابری جهت تبادل اندیشه های سازنده خود در مورد شهرشان یک ماه پس از انتشار این مطلب در سایت رابر راه اندازی شد.

یک دیدگاه

  1. رابر خیلی قشنگه ولی قشنگتر از همه جاش گنجونه مگه ندیدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir