پرچم بی شیر و خورشید از عصر مشروطه

295fdc87d658f559ef2cffb7fe8f65ee_XL
به نقل از سایت مجلس شورای اسلامی :

پرچم بی شیر و خورشید از عصر مشروطه به مردم دلاور رابر کرمان تعلق دارد که مزین به آیات الهی است.

همزمان با روز جهانی گردشگری ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۱ مطابق با ۵ مهر ماه ۱۳۹۰ که سازمان میراث فرهنگی اقدام به برگزاری هفته‌ی فرهنگی استان‌ها نمود، مسئولین محترم سازمان میراث فرهنگی استان کرمان در راستای معرفی و پاسداشت ظرفیت‏های فرهنگی، تاریخی و گردشگری استان پهناور کرمان در مجموعه کاخ موزه‌ی سعدآباد هفته‌ی فرهنگی برپا نمودند و در مراسمی که به همین منظور در مورخ ۱۴/۷/۹۰ با حضور فرماندار، رئیس سازمان میراث فرهنگی کرمان و جناب آقای مهندس بختیاری نماینده‌ی محترم بافت کرمان تشکیل گردید، پس از رونمائی از اولین پرچم بی شیرو خورشید متعلق به عصر مشروطه که جزو اموال کربلائی اکبر تاج الدینی رئیس مشروطه خواهان رابر کرمان بود جهت نگهداری و نمایش در موزه‌ی مجلس شورای اسلامی به نمایندگان کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی اهداء و تحویل گردید.

پرچم مذکور از دوخت چند قطعه پارچه در رنگ‌های سبز، سفید و قرمز تشکیل شده که بر روی رنگ سفید آن آیات «بسم الله الرحمن الرحیم»، «ید الله فوق ایدیهم»، «نصر من الله و فتح قریب» و «عبارت الله محمد علی» به خط نسخ نگاشته شده است. با توجه به شواهدی از قبیل جهت عبارات و همچنین حاشیه‌ی دوخته‌شده‌ی پرچم به احتمال قریب به یقین پرچم هنگام نمایش به صورت عمود نصب بوده و سه رنگ آن در کنار هم قرار می‌گرفته است. در کنار پرچم که قاب گردیده دو متن نیز به چشم می‌خورد که شامل تصویر سندی به خط آیت‌الله میرزا محمدرضا کرمانی به تاریخ ۱۳۲۷ قمری و دیگری که از سوی سازمان میراث فرهنگی استان کرمان تنظیم گردیده شامل شرح پرچم مشروطه‌خواهان رابر و معرفی نامه‌ی فوق الذکر می‌باشد.

شهرستان رابر در ۱۷۰ کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان واقع شده و جمعیتی حدود ۵۲۰۰۰ نفر دارد که تمامی آن‌ها شیعه مذهبند و از دیرباز به مخالفت با استبداد برخاسته‌اند، مقاومت آن‌ها در مقابل سپاه فتحعلی‌خان قاجار در سال ۱۲۰۹ هجری قمری و ایثارگری‌های آنان در دفاع مقدس نمونه‌های بارز شجاعت و دلاوری مردم آن سامان است.

آنان فریاد مشروطه‌خواهان ایران را شنیدند و از جان و دل به آن لبیک گفتند. پرچم حاضر بیرق و نماد مشروطه‌خواهان رابر بود که برای اولین بار در سال ۱۳۲۷(ه.ق) نشان شیرو خورشید از آن حذف شد و بجای آن آیات قرآن و بعد از کلمه مبارک (الله) نام پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) درج شدند.

این پرچم در وسایل شخصی مرحوم کربلایی اکبر تاج‌الدینی معروف به کربلایی اکبر (رئیس) کشف شد و به همراه آن نامه‌ای نیز بود که از سوی آیت‌الله میرزا محمدرضا کرمانی خطاب به حجت ا لاسلام آقای حاج سید محمد باقر میر سیدی نگاشته شده و مؤید انتخاب کربلایی اکبر به ریاست مشروطه خواهان رابر است.

مرحوم کربلایی اکبر تاج الدینی کلانتر کل رابر بود و به دلیل مخالفت با استبداد به ریاست مشروطه‌خواهان یا به اصطلاح قانونی‌ها انتخاب و به کربلایی اکبر رئیس معروف شد که همگام با حجت الاسلام سید عبدالله مروج الشریعه، مرحوم ثقه الاسلام حاج سید محمد صدرالعلماء، مرحوم حجت الاسلام حاج سید محمد باقر میر سیدی، مرحوم حجت الاسلام حاج سید غلامحسین ابوالحسنی، مرحوم کربلایی میر علی اکبر کلانتر و دیگر مشروطه‌خواهان دیار رابر به مخالفت با استبداد پرداتختند.

لینک خبر در سایت مجلس شورای اسلامی :

http://www.ical.ir/item/آموزه-ها-و-آویزه-ها/پرچمی-بی-شیر-و-خورشید-از-عصر-مشروطه/-کیوان-شیروئی.html
ارسال شده توسط تلفن همراه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir