آنچه در شب فرهنگی رابر گذشت …

 

(سعی نمودم برای نگارش این پست قالب خاطره نویسی را انتخاب کنم تا خواننده بتواند خود را در فضای آن تجسم نماید. ابراهیم پارسایی/۲۰ مهر ۱۳۹۰)

خواندن این پست به همراه مشاهده عکس ها در گزارش تصویری یک و گزارش تصویری دو پیشنهاد میشود

همه در تکاپو بودند.هر غرفه سعی داشت به نحوی بازدید کنندگان را به سوی خود بکش.یکی ساز و دهل محی داشت ، یکی محصولات طبیعی به رایگان عرضه میکرد …

اما در غرفه رابر شور و هیجان خاصی حاکم بود.در سیاه چادر مشغول تدارکات مراسم شب بودند.پوستر ها و سی دی و پذیرایی و پکیج و …

همه به نوعی برای اجرای مراسم زحمت می کشیدند…

مراسم شروع شد.قرآن و سرود ملی …

فیلم رامسر جنوب که پخش شد همه در خیال به رابر رفتند !

کسانی که سالها شهرشان را ندیده بودند…

مجری روی سن آمد.سلام کرد.شعری خواند و به گویش رابری سخن گفت! اینجا بود که حال و هوای جلسه عوض شد.دکتر ، مهندس ، مسئول ، دانشجو همه و همه حس کردند به رابر بازگشتند..

سالن پر شد.صندلی خالی نبود.صندلی هایی از محوطه به داخل تالار آورده شد…

فرماندار و نماینده سخن گفتند…

بلقیس سلیمانی پشت تریبون آمد.صدایش میلرزید.استرس داشت.نه به خاطر جمعیت زیاد.همه میدانستیم او یک استاد سخن است و توان سخنرانیش بالاست.گفت در جمعی قرار گرفته که آرزویش بوده.گفت هر شب قبل از خواب به رابر می اندیشد.باز هم صدایش لرزید و اینبار بغض داشت !

پیروز ارجمند آمد.مجری او و آثارش را معرفی کرد.اما وقتی خودش شروع به صحبت کرد ، هیچ از خود و آثارش نگفت.از پدرش گفت ، از این گفت که در تمام بیوگرافی هایش گفته فرزند رابر است نه کرمان!

از تعذیه گفت.موسیقی محلی رابر ، لالایی مادران رابر…

نوبت رسید به اجرای موسیقی.هنر پیروز و سعادت (برادران ارجمند) به همراه صدای دلنشین مجید حسینخانی خستگی همه را از تن برون برد…

گفت و گوی عباس صولت زاده ، ابوالحسن هاشمی ، دکتر جلالی ، فریبرز درتاج و پروین سلاجقه با اینکه کوتاه بود ، اما لبخند را به لب همه نشاند…

حسین شهابی (مجری) چند اصطلاح محلی پرسید.رابری ها همه معنی آن را میدانستند.این چند کلمه به تنهایی برای جمع جذابیتی داشت که تشویق های همه را در پی داشت..

نوبت به پرچم رسید!

پیشکسوت رابر عباس صولت زاده پرده از پرچم کنار زد.پرچم به موزه اهدا شد…

جلسه رسمی به پایان رسید.اما هیچکس بیرون نرفت.تازه دوستان قدیمی هم را یافته بودند.حال و احوال پرسی ها شروع شد…

گویی این شب بهانه ای بود برای پیدا کردن همشهری ها در تهران بزرگ…

وقتی همه رفتند و درب سالن بسته شد ، لبخند رضایت در لبان همه برگزار کنندگان به چشم می خورد.

انگیزه برای ادامه دار کردن این همایش در سالهای بعد چیزی بود که هنگام ترک محوطه در ذهن همه ما شکل گرفته بود…

 

 

 

 

و اینک بخوانید گزیده ای از گزارش شب فرهنگی رابر به قلم حسین شهابی مدیر مسئول نشریه پایان هفته :

رابر با داشتن پتانسلیهای مختلف علمی و فرهنگی وفرزندانی مستعد باید به جایگاه درخور خود دست یابد

به گزارش کمیته اطلاع رسانی ستاد برگزاری شب فرهنگی شهرستان رابر: مهندس محمد تقی بختیاری نمایندده مردم شهرستان های بافت،رابر وارزوییه در مجلس شورای اسلامی در مراسم شب فرهنگی رابر که ۱۴ مهرماه در کاخ موزه سعد آباد تهران برگزارشد گفت: رابر با داشتن پتانسلیهای مختلف علمی و فرهنگی و از ان مهمتر فرزندانی مستعد باید به جایگاه درخور خود دست یابد.

وی ضمن قدردانی از فرهیختگان رابری که در جهت توسعه وآبادانی شهرشان میکوشند اظهار داشت:شهرستان رابر دارای توانمندیهای بسیار ارزشمند وزیادی است که بایستی به جامعه شناسانده ومعرفی شود برای نمونه در شهرستان های بافت رابر وارزوییه تاکنون بیش از ۱۳۰۰ پزشک شناسایی شده که زادگاهشان این منطق از کشور عزیزمان است وامیدواریم در فضای دوستی وکار وتلاشی که ایجاد شده بتوانیم همه با هم نقش تاریخی وموثرمان را در رشد وتوسعه دیار رابر ایفا نماییم.

مهندس بختیاری ضمن ارائه گزارشی از اقدامات وپیگیریهای انجام شده ادامه د اد: امیدواریم با خردجمعی وتلاش مستمر فرهیختگان رابر در جهت بسترسازی سرمایه گذاری در شهرستان گام بردارند واجرایی شدن طرح هایی همچون طرح گردشگری هنزا،تکمیل راههای اصلی وفرعی شهرستان،بهره برداری از مجتمع مس رابر ومعدن درالو ونظایر آن میتواند آینده رابر را با پیشرفت ورشدی مضاعف روبرو سازد وقطعا در این مسیر علاوه بر نقش نخبگان، همراهی وهمکاری مسوولان شهرستان واستان ، مردم شریف رابر نیز رسالت سنگینی برعهده دارند.

شهرستان رابر فرزندان خلفی را به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است

به گزارش کمیته اطلاع رسانی ستاد برگزاری شب فرهنگی شهرستان رابر:دکترعلیرضا مرادی فرماندار شهرستان رابر پنجشنبه شب چهاردهم مهرماه ضمن تقدیر از برگزارکنندگان اولین نشست فرهیختگان رابری در تهران بویژه نمایندگی میراث فرهنگی وگردشگری رابر گفت:شهرستان رابر فرزندان خلفی را به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است که هریک اسطوره ی پایمردی ورشادت در جامعه هستند.

وی با تاکید بر آرمان های مقدس شهدا وایثارگران این دیار وبا اشاره به ظرفیت های ارزنده منابع انسانی رابر اظهارداشت: فرمانداری رابر در نظر دارد با همکاری سایر نهادها برنامه ریزی مناسبی برای برگزاری اولین جشنواره عسل در سال آینده داشته باشد ونخبگان در این زمینه طرح وایده هایشان را از ما دریغ نفرمایند.

گفتنی است از مسوولان محلی شهرستان رابر اقای مرادی فرماندار به اتفاق گرامی صمیمی رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی رابر،میرگنجانی بخشدار هنزا ومهندس امینی رییس جهاد کشاورزی ومحمدعلی تاج پور نماینده میراث فرهنگی دراین نشست حضور داشتند.

برگزاری شب فرهنگی شهرستان رابر درتهران ،زمینه ساز فعالیت های سرمایه گذاری در رابر و کرمان خواهد شد

به گزارش کمیته اطلاع رسانی شب فرهنگی شهرستان رابر: سید محمد ابراهیم علوی دبیر اتاق بازرگانی،صنایع ومعادن استان کرمان به نمایندگی از مهندس جلال پور دبیر این اتاق با حضور در آیین شب فرهنگی شهرستان رابر که پنج شنبه شب چهاردهم مهرماه در محل تالار ملت کاخ موزه سعدآباد تهران برگزارشد اظهارداشت:خوشبختانه اتاق کرمان با رویکردی جدید در سال جاری از برگزاری جشنواره ملی گردو در شهرستان بافت حمایت نموده ودر نظر است تا در سال آینده این جشنواره در سطح بین المللی برگزارشود و از نخبگان وفرهیختگان شهرستان رابر تقاضاداریم تا در زمینه بسترسازی سرمایه گذاری در شهرستان رابر واستان کرمان وکشور تلاش نمایند واتاق کرمان از اعضای انجمن گردو وبرگزاری جشنواره عسل در رابر حمایت خواهد کرد.

دبیر اجرایی اتاق بازرگانی،صنایع ومعادن استان کرمان در پایان برگزاری شب فرهنگی- گردشگری شهرستان رابر را در تهران بسیار مفید ومثبت ارزیابی کرد وگفت: این نوع برنامه ها در جهت معرفی ظرفیت های علمی،فرهنگی واقتصادی شهرستان های استان میتواند الگو قرارگیرد.

بلقیس سلیمانی: رابر، منبع الهام نوشتن قصه هایم است

به گزارش کمیته اطلاع رسانی ستاد برگزاری شب فرهنگی رابر: بلقیس سلیمانی نویسنده رابری ، منتقد ادبی وتهیه کننده معاصرایرانی پنج شنبه شب چهاردهم مهرماه درجمع فرهیختگان ونخبگان فرهنگ،ادب،هنروعلم این دیار گفت:رابر،الهام نوشتن قصه هایم است وهیچ چیز در دنیا نتوانسته جایگزین این تصویر در ذهن وزبانم شود وما به آن سرزمین مادری احساس تعلق داریم.

مدیر گروه مطالعات فرهنگی وفرهنگ عامه شبکه رادیویی فرهنگ ادامه داد:احساس غربت در تهران همه را آزار میدهد، خودم را مدیون خدمت رسانی به مردم شهرم میدانم وامیدوارم با استفاده از بچه های هوشمند رابر و ایجاد موسسه ای زمینه خدمت به این دیار بیش از پیش فراهم آید ومتاسفانه تخصص ها در این منطقه مورد استفاده کمتر واقع شده است ومعتقدم گرچه در سالهای گذشته خشکسالی امان مردم را بریده اما با وجود واقع شدن رابر بین شهرهای برخورداری همچون سیرجان وجیرفت این دیاررنگ وروی آبادانی مناسبی ندارد ومسوولان بایستی فرصت های عظیمی برای رشد وآبادانی آن ایجاد نمایند.

بلقیس سلیمانی در پایان اظهار امیدواری کرد تا مقدمات حضور نیروهای خلاق وذهنیت های مدرن در رابر فراهم آید.

دکتر پیروز ارجمند:تعزیه در شهرستان رابر۱۷۰ سال سابقه تاریخی دارد

دکتر پیروز ارجمند از اساتیدبرجسته آهنگسازی ایران در شب فرهنگی شهرستان رابر اظهار داشت: تعزیه در شهرستان رابر۱۷۰ سال سابقه تاریخی دارد وبه نظر میرسد در کشور تاکنون چنین قدمتی برای سندهای تعزیه وجود نداشته باشد .

وی افزود:در رابر از سال ۱۲۰۰ ه.ق در روستاهای سیه بنوییه،ننیز،جواران،کهنوج،توده وقلعه رابر وهنزا اجرای تعزیه داشته اند وهنوز نیز در بخشی از این محل ها تعزیه با شیوه سنتی اجرا میشود.

این فرهیخته رابری ادامه داد: همچنین در رابر رقص حماسی ودلاوری چاپ که به نوعی با فریب دادن طرف مقابل همراه بوده وجود داشته وملودی وآهنگ خاصی نیز داشته که منحصر به فرد میباشدوچاپ دستمالی هم نوعی رقص محلی این منطقه است.

وی آوادون خوانی زنان رابری را از دیگر ریشه های میراث فرهنگی وفرهنگ شفاهی مردم این دیار دانست وگفت:امیدوارم زمینه ای فراهم شود تا نسبت به جمع آوری فرهنگ شفاهی مردم رابر همتی صورت گیرد وپیشنهاد مینمایم سوگواره دائمی تعزیه در رابر طراحی واجرا شود.

دکتر مختار جلالی: فرهیختگان رابر منتظر مدیریت استان نمانند

دکتر مختار جلالی جواران عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در این نشست ضمن تاکید بر ایجاد نهادهایی تخصصی در شهرستان گفت: فرهیختگان رابری منتظر مدیریت استان کرمان نمانند وخودشان با تدبیر وبرنامه ریزی در جهت رشد وشکوفایی اقتصادی،اجتماعی وفرهنگی دیارشان همت کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از متخصصان وپزشکان رابری حاضرند در طول سال چند هفته ای را برای حضور در رابر بیایند وبه مردم آن سامان وکرمان خدمت کنند .

دکتر جلالی با اشاره به اینکه تحصیلات ابتدایی تا دوم دبیرستان را در رابر گذارنده خاطر نشان ساخت: ریشه های ما در آنجاست وبه شهرم افتخار میکنم.

دکتر پروین سلاجقه:نشست شب فرهنگی رابر ،بسیار باشکوه است

دکتر پروین سلاجقه استاد دانشگاه ومنتقد برجسته ادبی در این مراسم با اشاره به خاطرات دوران کودکی وتحصیلاتش در رابر اظهار داشت: این نشست فرهنگی بسیار باشکوه است و حس نوستالژیک دوران کودکی ام باعث شده بسیار خوشحال باشم وافتخار میکنم رابری هستم وتمام شما نخبگان وفرهیختگان را دوست دارم.

دکتر فریبرز درتاج:آمادگی خود را جهت تقویت نخبگان رابری اعلام میکنم

دکتر فریبرز درتاج مدیر پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی در این شب فرهنگی در جمع فرهیختگان رابری آمادگی خود را جهت حمایت از فعالیتهای علمی وتحقیقاتی نخبگان این دیار اعلام کرد.

وی ادامه داد: پدران ومادران شهرستان رابر همواره مشوق اصلی فرزندانشان برای ادامه تحصیل بوده وهستند.

سید ابوالحسن هاشمی:در سه هزارسال قبل در رابر ضرب سکه وجود داشته است

سید ابوالحسن هاشمی رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان کرمان ومحقق تاریخی واجتماعی در این نشست گفت: طبق آثار به دست آمده در رابر،در سه هزار سال قبل ضرب سکه در این دیار وجود داشته است.

وی با اشاره به سابقه هفت هزارساله تاریخی این سامان اظهار داشت:طبق اعلام یونسکو مردم رابر باهوش ترین مردم جهان هستند وقبل از پیروزی انقلاب اسلامی،یونسکو قصد داشت در رابر موسسه ویا دانشگاهی در این منطقه برای رشد وپرورش فرزندانش ایجاد نماید.

هاشمی امامزاده ضمن تاکید بر طبیعت زیبا وشبهای پرستاره رابر گفت: مادران وزنان رابر جزو مهربان ترین مادران به شمار میروند.

دکتر عباس صولت زاده: تحصیل کردگان رابر باعث افتخارهستند

دکتر عباس صولت زاده از پیشکسوتان فرهیخته رابری در این نشست ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این جلسه گفت: نخبگان وتحصیل کردگان رابری در ایران وجهان مایه افتخار ومباهات هستند وبایستی مدیران از وجود ارزشمندشان استفاده نمایند وزمینه خدمت به مردم شهرشان را فراهم سازند.

گلاب زاده: نام بزرگواران رابری بر ستیغ بلند تاریخ ایران می درخشد

سید محمدعلی گلاب زاده رییس بنیاد کرمان شناسی ومحقق تاریخ در این نشست باشکوه گفت:سرزمین همیشه سرافراز رابر تاریخ سازانی همچون:سنبل باجی،حسنیه جهان خانم،شجاع السلطنه،ملک قاوردسلجوقی ونظایرآن را به جامعه ایرانی تقدیم کرده و نام بزرگواران رابری بر ستیغ بلند تاریخ ایران می درخشد واز اینکه در جوارتان هستیم ،مسرور ومفتخریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir