مشاهیر رابر – پروین سلاجقه

پروین سلاجقه
پروین سلاجقه

پروین سلاجقه (۱۳۴۰ ش) منتقد و نویسنده. دریک خانواده ی فرهنگی،در شهرستان رابر از توابع کرمان به دنیا آمد و تا ۱۳ سالگی در آنجا زندگی کرد. دورۀ دبستان و راهنمایی را در این شهر گذارند سپس به شهر کرمان رفت و دوره دبیرستان را در مدارس بهمن یار و دانشسرای مقدماتی دختران طی کرد. در سال ۱۳۶۵ در مقطع کارشناسی در رشته ادبیات فارسی وارد دانشگاه تربیت معلم شد و در سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ دوره کارشناسی ارشد را در همان رشته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز گذراند و در سال ۱۳۸۰ درواحد علوم وتحقیقات، موفق به اخذ مدرک دکتری در رشته ادبیات فارسی شد. پروین سلاجقه از دوره دبستان به هنر و ادبیات عشق می ورزید،کتاب خوانی را از کودکی در کتابخانه ی پدرش آغاز کرد. در دوره ی راهنمایی و دبیرستان در زمینه ادبیات بسیار فعال بودو سرودن شعرهای اولیه و نوشتن داستان های خود را ازهمان سال ها شروع کرد.مدتی به نقاشی پرداخت.اما در نهایت فعالیت های ادبی را انتخاب کرد. اوانتشار تالیفاتش را از دوران دانشجویی در مقطع دکتری آغاز کرد. سپس همزمان با کار بر روی پایان نامه دکتری اش، فعالیت‌های جدی تری را همچون نوشتن مقالات متعدد در جراید و مجلات و فصل‌نامه‌های تخصصی ادبیات شروع کرد. این فعالیت ها با کار در زمینه نقد و نظریه ادبی در نقد شعر و رمان ونوشتن داستان،سرودن شعر وهمچنین، در زمینه ادبیات کودک ادامه پیدا کرد.اولین کتاب داستانی او در سال ۱۳۷۷ و با عنوان “قصه ی تالاب”منتشر شد.این اثر،یک داستان ظاهرا کودکانه فانتزی و سمبولیک بودو در همان سال از طرف سازمان محیط زیست به عنوان کتاب سال برتر انتخاب شدو مشوقی شد برای ادمه ی کارهای بعدی او.دومین اثر این نویسنده کتابی است با عنوان “در آمدی بر زیبایی شناسی شعر”که برای تدریس در دانشگاه نوشته شد.اثر دیگر او در زمینه ی نقد مدرن آثار داستانی، کتابی است به نام “صدای خط خوردن مشق”که به نقد وبررسی ساختاری و تاویلی آثار هوشنگ مرادی کرمانی پرداخته است.کتاب های دیگر او در این سال ها دو اثر داستانی بود با نام “بنفشه کوچولو” و دنیای قشنگ پوپو”که هردو فانتزی و سمبولیک بودند. سپس مجموعه نقدی به نام «نقد شعر معاصر» را آغاز کرد که اولین شماره این مجموعه با عنوان «امیرزاده کاشی‌ها» -‌ نقد شعر احمد شاملو -‌ به چاپ رسید.همزمان با چاپ این کتاب، در نخستین جشنواره ی نقد ادبی ایران ،از طرف بنیاد هنرمندان و نویسندگان به عنوان منتقد برتر ایران، در زمینه نقد شعر معاصر و کهن جایزه دریافت کرد. سپس کتابی از او به نام «از این باغ شرقی» به چاپ رسید که حاصل تلاش‌های چند ساله اش درتحقیق وپژوهش درباره ی نظریه‌های نقد شعر کودک و نوجوان بود.این اثر پس از انتشار کلیه ی جوایز نقدادبیات ایران از جمله: کتاب برگزیده ی سال ۱۳۸۶جمهوری اسلامی ایران را دریافت کرد وپس از آن به عنوان کتاب درسی دانشگاه شیراز در دوره ی کارشناسی ارشد ادبیات کودک و نوجوان انتخاب شد.

پروین سلاجقه
پروین سلاجقه

پروین سلاجقه هم‌اکنون عضو هیات علمی واستادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز است وهمچنین به صورت فعال در کنفرانس های بین المللی و ملی به فعالیت های علمی خود ادامه می دهد.علاوه بر ان، به عنوان راهنما و مشاور در پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشدو دکتری فعالیت می‌کند.حاصل تلاش های علمی او تاکنون، علاوه بر انتشار کتاب های منتشر شده و در دست چاپ، بیشتر از ۵۰ مقاله و تعداد زیادی سخنرانی و مصاحبه های علمی و تخصصی درمکان های علمی و مجله های تخصصی و نشریات کثیرالانتشار است.

 

 1. قصه ی تالاب،تهران،انتشارات ویستار،۱۳۷۷
 2. درآمدی بر زیبایی شناسی شعر-تهران. انتشارات چکاد، ۱۳۷۸
 3. صدای خط خوردن مشق-تهران. انتشارات معین، ۱۳۸۰
 4. بنفشه کوچولو-تهران،انتشارات شباویز۱۳۸۰
 1. دنیای قشنگ پوپو-تهران. انتشارات شباویز، ۱۳۸۱
 2. نقد شعر معاصر (امیرزادۀ کاشی ها)- تهران، انتشارات مروارید، ۱۳۸۴
 3. از این باغ شرقی (نظریه‌های نقد شعر کودک و نوجوان)- تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان. ۱۳۸۵
 4. نقد نوین در حوزه ی شعر(مجموعه مقالات)،تهران،انتشارات مروارید،۱۳۸۹

آثار در دست چاپ:

 1. “به مردن عادت نمی کنم”،مجموعه شعر،انتشارات مروارید
 2. فرهنگ موتیف ها و نشانه های نمادین در شعر سبک هندی،نشر هرمس

جوایز ملی و علمی:

-جایزه ی کتاب برگزیده ی سال سازمان حفاظت محیط زیست،سال ۱۳۷۷،به خاطر تالیف کتاب قصه ی تالاب.

-حایزه ی کتاب برگزیده ی بیست و پنجمین دوره ی کتاب سال جمهوری اسلامی برای تالیف کتاب “از این باغ شرقی،۱۳۸۷

-برگزیده ی جایزه ی پنجمین جشنواره ی قلم زرین ،برای تالیف کتاب “از این باغ شرقی”۱۳۸۷٫

-جایزه ی کتاب برگزیده ی سومین دوره ی جایزه ی پروین اعتصامی،به خاطر تالیف کتاب”از این باغ شرقی”،۱۳۸۷

-جایزه ی ویژه ی شورای کتاب کودک،برای تالیف کتاب “از این باغ شرقی”۱۳۷۸

-جایزه ی کتاب برگزیده ی جشنواره ی بانوی فرهنگ،برای تالیف کتاب “از این باغ شرقی”۱۳۸۷٫

– کسب جایزه به عنوان منتقد برتر ایران ذر نقد شعر معاصر و کهن،در نخستین جشنواره ی نقد ادبی ایران،از طرف بنیاد هنرمندان و نویسندگان،۱۳۸۵

-انتخاب به عنوان عنوان پزوهشگر برتر،دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز،۱۳۸۷

-انتخاب به عنوان استاد نمونه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز،۱۳۸۷

یک دیدگاه

 1. علیرضا شمس الدینی

  جالبه نمیدونستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir