چگونگی پیدایش وقدمت تاریخی رابر:(اثار وابنیه تاریخی)

اثار باستانی متعددی در رابر وجود دارد که هر کدام گواه قدمت تاریخی این ناحیه است .به دلیل اینکه این اثار هنوز تحت کاوش ها وتحقیقات باستان شناسان قرار نگرفته نمیتوان تاریخ معینی برای انها ایجاد کرد .

در دوره صفویه شخصی به نام ملک تاج الدین به دستور شاه عباس به حکومت رابر فرستاده شد و او به کمک میر حیدر حاکم اسفندقه جوی بزرگی را از رودخانه منشعب و به دشت رابر می اورد و رابر را اباد میکند . اما اینکه گفته شده است که ابادی رابر توسط ملک تاج الدین ایجاد گردیده اشتباه میباشد.

,یکی از حاکمان رابر در دوره قاجاریه مرتضی قلی خان صولت السلطنه بوده که در زمان او تمام بلوک خمسه(جیرفت ,جبالبارز,اسفندقه, رابر) به وسیله ایشان جمع اوری وبعد از انتقال به رابر به دستگاه حکومتی کرمان فرستاده میشده است.ایشان مرد لایق ومردم داری بوده که در ان زمان بازاری در دو طرف جوی قنات قلعه بنا میکند . بعد از او نیز پسرش به نام صولت زاده اولین خیابان را در مرکز شهر کشیده است.

با توجه به اینکه در طول تاریخ حاشیه رودخانه ها وسواحل دریاها همواره مرکز تجمع اجتماعات انسانی وبر پایی تمدن ها بوده است عامل اصلی تجمع و سکونت مردم در این ناحیه وپیدایش این شهرستان نیز رودخانه ی پر اب رابر بوده است که از دیر زمان در این منطقه جاری بوده وتمام زمین های اطراف را مشروب میکرده است.وجود اثار باستانی متعددنشانگر این است که شهرستان رابر در اغاز در همین منطقه پدید امده است و تغییر یا جابه جایی جغرافیایی نداشته است.قدیمی ترین زمانی که در تاریخ کرمان از رابر نام می برد دوره ال مظفر است.

اثار وابنیه تاریخی :

شهرستان رابر به وا سطه برخورداری از قدمت تاریخی دارای اماکنی است که سابقه انها به قبل از اسلام برمیگردد. برج زمین انجیر ,تخت قیصر, زیارتگاه سید مرتضی, بید بس, سرهنگر ,تل کوشک و گود شهر هنزا از اثار با ارزش تاریخی میباشند.

تل کوشک :

این محوطه باستانی در رابر قرار دارد که دارای قدمتی طولانی بوده است. قسمتی از ان به دلیل گسترش زمین ها وباغات پیرامون ان از بین رفته اما هنوزکاوش های باستانی در ان صورت نگرفته است.

برج قلعه یا صولت:

ا ین قلعه دارای قدمتی صد ساله بوده و اثارکمی از ان بر جا مانده است .بقایای ابادی ها و قلعه های کوچک وبزرگ در حواشی روستا های منطقه نشان از ان دارند که این سرزمین در قلب منطقه کرمان نه تنها کانون اولین تجمعات انسانی بلکه یکی ازمراکز مهم بوده است که در سراغاز تمدن بشری قرار داشته اند وبه دلایل مختلف درون گرا شده اند اما غنای فرهنگی سبب شده از حرکت باز نایستاده و به نوعی محدود تر اثر گذار تحولات اجتماعی فرهنگی وتاریخی در این منطقه باشد.

قلعه رابر :در محلی که امروزه قلعه می نا مند در سال ۱۲۰۷ه-ق/۱۷۹۳م که فتحعلی خان به رابر قشون کشی کرد قلعه اباد بوده است و مردم در انجا جمع شده اند بنای مخالف با فتحعلی شاه گذاشتنداما خان قاجار که از حیث صلاح مهمات کاملا مجهز بود رویارویی انها بااو سودی نداشت تا اینکه بزرگان رابر وساطت نموده وبعد از یک ماه محاصره تسلیم شدند.

قلاع رابر :که مهمترین انها قلعه رابر بود .عبارتند از قلعه دیلم که در حومه سیه بنوئیه که میگویند متعلق به زمان دیلمیان است .دو قلعه در جواران یکی کنار ساختمان د‍ژدان ودیگری کنار قنات جواهران ,قلعه کلدان, قلعه پدم اباد قلعه سنگ بندر هنزا وقلعه بید بست, سرهنگر

دفینه های اشکان در ده اشکان سیه بنوئیه :

دفینه هایی از زمان اشکانیان وجود دارد که بشتر انهادر زمان حکومت محمد رضا شاه به وسیله امریکایی ها به غارت رفته ازجمله عقیق های درشت ,مخصوصا یک یاقوت سرخ که عکس اذر میرندخت و پوران به طول ۵ سانتی متر در دو طرفش منقوش بوده و یک کفنی زربفت که متعلق به یکی از سلاطین اشکانی بوده است .

محوطه باستانی قره قطوئیه :

در قره قطوئیه مرز مشتر ک رابرو اسفندقه محوطه بزرگی است که اشیا باستانی زیادی در ان جا پنهان است که در چند نوبت مورد غارت قرار گرفته است .

کاروانسرا:در سرچشمه رودخانه رابر قرار داشته وبه نام شیرزاد جد عشایر لری شمس الدینی مرسوم گردید .در این سازه کوهستانی از مصالح بومی از قبیل قلوه سنگ های رودخانه استفاده شده و هفت فضای جدا و مرتبط با هم داشته مسافرینی که از این مسیر صعب العبور وکوهستانی به کرمان میرفتند مدتی در انجا اتراق میکردندو از بهترین نمونه کاروان سراهای کوهستانی بوده است.

 

منبع:کتاب جغرافیای تاریخی شهرستان بافت ورابر

۳ دیدگاه

  1. امروز اولین بار سایتتونو دیدم .بسیار جالب ومفید بود .برای ما تحصیلکرده های رابر که اونجا نیستیم افتخاری بود که بدونیم تو شهرمون چی میگذره و به این فکر کردم که برا شهرم تو حیطه تخصص خودم چکار میتونم انجام بدم.برا شما بچه های امروز رابر ارزوی موفقیت دارم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir