بخش هنزاء

یکی دیگر از مناطق گردشگری وخوش آب وهوای شهرستان رابر بخش هنزا میباشد . این بخش به مرکزیت هنزا در ۲۹ کیلومتری شرق شهرستان رابر قرار گرفته است و از شمال به قریت العرب ,از شمال غرب به دهستان سیه بنوئیه از غرب وجنوب به دهستان جواران از شرق به دهستان ساردوئیه  و از شمال به دهستان حسین اباد گروه (از شهر کرمان )محدود میگردد .

هنزا با ۷۵/۴۱۳کیلومتر مربع مساحت ,۸/۲۴درصد از وسعت شهرستان رابر را در بر میگیرد . در  محدوده ی این شهر تعداد ۲۲ روستا ی دارای سکونت دائمی و ۱۲ روستای دارای سکونت موسمی و۷۶ آبادی خالی از سکنه وجود دارد .

آب وهوا:

آب وهوای این شهر در زمستان سردو نیمه خشک و در تابستان معتدل وخنک است .

منابع آب :

آبهای سطحی :

رودخانه های هنزا, کنگری ,سرمشک از شاخه های رودخانه هلیل رود محسوب میشود هنزا از پر آب ترین رودخانه های منطقه رابر میباشد این رودخانه از بندر هنزا سرچشمه میگیرد و آبادی های سید مرتضی ,سر هنگر ,کنگری, خان رغان, باغوئیه بندر, برف انبار, پشت رود وبختین را مشروب میسازد . از رودخانه های فصلی مهم این دهستان میتوان به رودخانه های برغان ,کنگر ,هنزا ,ملکی اشاره نمود.

آبهای زیر زمینی :

آبادیهای این دهستان دارای ۲۴ دهنه چشمه است .

جمعیت :

آبادی های  این دهستان دارای ۶۱۹۹نفر جمعیت است ۳۳/۲۸درصد از کل جمعیت روستایی شهرستان رابر را به خود اختصاص داده است .

وضعیت اقتصادی

مشاغل عمده :زراعت ,باغداری, دامداری ,کارگری و صنایع دستی .

محصولات عمده باغی :گردو ,بادام ,زردالو ,سیب ,انار ,انگور ,گلابی و گیلاس

صنایع دستی :قالی بافی, گلیم بافی وجاجیم بافی .

بندر هنزا: در شمال روستای هنزادره ای به طول سه کیلومتر پوشیده از درختان گردو است که از وسط آن رودخانه ای میگذرد در آنجا چادر های عشایری بر افراشته است و آوای پرندگان در  فضا طنین انداز میگردد محلی مناسب برای گردشگران محسوب میشود.

تخت سرطشتک:

در منطقه کوهستانی از ارتفاعات بندر هنزا جایی مسطح وصاف وجود دارد که پوشیده از چمن وگلهای زیبای بهاری است و اطراف انرا  بوته های وحشی پوشانده است این مکان در نوع خود دیدنی وتماشایی است.

آبادی های دهستان هنزا:باغ میری ,باغوئیه ,برف انبا,بید شیرین, پای زبز, جلال آباد ,جوز علی ,خانه رغان ,سید مرتضی ,سرچشمه ,سرهنگر ,صغین, کنگری, گلوچار, گلو گازر,گلومنان, هنزا ,هستموئیه ,زربران و…هر کدام از این آبادیهانیز در نوع خود دیدنی ومحلی مناسب برای گردشگران میباشند.

منبع :جغرافیای تاریخی شهرستان بافت ورابر

۳۲ دیدگاه

 1. با سلام
  به نظر می رسه بهتره عکس بیشتری قرار دهید.
  در ضمن جا داره از زحمتتون تشکر کنم

 2. باسلام وخسته نباشید
  بخش هنزا طبق تقسیمات کشوری ازرودخانه رودردر۵ کیلومتری رابرشروع می شود وتاکهنوج سادات ادامه داردکه دهستان جواران را هم شامل می شودواگرمساحت آن ازرابربیشترنباشدکمترهم نیست اونوقت می گویید۲۴درصدازرابرراتشکیل می دهدتاکی میخواهیدانکارواقعیت کنیددرضمن غالب هنزائی ها قبول ندارند که جزء رابرهستند .

 3. هنزا

  موقعیت و تاریخچه
  روستای هنزا از توابع بخش رابر شهرستان بافت، با مختصات جغرافیایی ۵۷ درجه و ۱۱ دقیقه طول شرقی و ۲۹ درجه و ۱۸ دقیقه عرض شمالی، در ۵۰ کیلومتری شرق شهر رابر قرار گرفته است.
  این روستا از طرف شمال غربی به روستای سه‌چیت (قلعه سنگ) و از جنوب شرقی به روستای کهنوج سادات محدود می‌شود.
  روستای هنزا از سطح دریا در حدود ۲۸۰۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان، مطبوع و خنک و در زمستان‌ها سرد است.
  رودخانه دائمی هنزا از میان روستا عبور می‌کند. ظاهراً در گذشته تعداد زیادی آسیاب آبی در این روستا وجود داشته است که در حال حاضر اثری از آن‌ها باقی نمانده است.
  در زبان محلی، به خروجی آب آسیاب « هنزاب» می‌گویند؛ از این رو، این مکان به هنزا، مشهور شده است.
  بنای قدیمی امام‌زاده میرمحمد ابوطالب نشانگر قدمت تاریخی این روستاست.
  مردم روستای هنزا به زبان فارسی با گویش محلی سخن می‌گویند، مسلمان و مذهب شیعه دارند.
  الگوی معیشت و سکونت
  براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵، روستای هنزا در حدود ۱۰۰۰ نفر جمعیت داشته است که در سال ۱۳۸۵، به ۳۴۵۰نفر افزایش یافته است.
  اقتصاد روستای هنزا، بر پایه فعالیت‌های زراعی، باغداری و دامداری استوار شده است. گروهی از مردم نیز، در امور خدماتی اشتغال دارند. محصولات عمده زراعی این روستا شامل گندم، جو، نخود، عدس، لوبیا، سیب‌زمینی و یونجه است. اراضی روستا به صورت آبی و دیم کشت می‌شوند و آب مورد نیاز اراضی آن از رودخانه و چشمه تأمین می‌شود. باغداری نیز رونق دارد و گردو و بادام، از محصولات باغی و سردرختی آن است. انواع لبنیات مرغوب مانند کشک، پنیر و روغن حیوانی و عسل در هنزا تولید می‌شود.
  روستای هنزا در محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد. اغلب خانه‌های روستا، بر روی شیب احداث شده‌اند و در و پنجره‌های کوچک دارند، که در زمستان از ورود سرما به درون خانه جلوگیری می‌کند. بیشتر خانه‌ها در یک طبقه بنا شده‌اند و فضاهای درونی آن شامل محل سکونت افراد خانواده، انبار غله و علوفه و مکانی برای انجام فعالیت‌های جانبی خانوار روستایی است. در ساخت خانه‌ها از سنگ، خشت و شاخ و برگ درختان، استفاده شده است. در ساخت خانه‌های جدید از مصالح آجر، آهن، سیمان و مانند آن نیز استفاده می‌شود.
  جاذبه‌های گردشگری
  روستای هنزا به دلیل استقرار در محدوده کوهستانی، آب و هوایی مطبوع و مناظر و چشم‌اندازهای زیبا و دلپذیری دارد. دره‌های خوش آب و هوا، سرسبز و کوه‌های مرتفع، روستا را دربرگرفته‌اند. گذر رودخانه هنزا از میان روستا، سبب شادابی و طراوت آن شده است. حواشی رودخانه از درختان بلند، گل‌های رنگارنگ و گیاهان طبیعی پوشیده شده است. دره کوهستانی بندر هنزا با درختان کهنسال گردو به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان به تفرجگاهی زیبا تبدیل می‌شود. این روستای کوهستانی، با طبیعت بکر و زیبا، گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند.
  در فصل تابستان، عشایر منطقه در اطراف روستا اتراق می‌کنند و به رمه‌گردانی، فرآوری محصولات لبنی و تولید صنایع دستی مانند نخ‌ریسی و گلیم‌بافی می‌پردازند. دیدن زندگی پر جنب و جوش عشایر، بسیار جالب توجه و تأمل برانگیز است.
  مردم روستای هنزا به سنت دیرین، اعیاد ملی و مذهبی نوروز، فطر، غدیر و میلاد پیامبر (ص) را به جشن و شادی سپری می‌:نند. در آستانه سال نو، با خانه تکانی، تهیه لباس نو، پختن انواع خوراکی‌های ویژه عید، سال نو را جشن می‌گیرند و در مراسم مذهبی نیز، با احسان نذورات مراسم مولودی خوانی را برگزار می‌کنند. در ایام محرم و سوگواری ائمه (ع) عزاداری می‌کنند. از آیین‌های بومی این روستا می‌توان به مراسم لوک‌بازی و مراسم نسق‌بندی اشاره کرد.
  گردوبازی و گوخقپا از بازی‌های رایج نوجوانان و جوانان این روستا است.
  مردم روستای هنزا به ندرت از پوشاک سنتی استفاده می‌کنند. لباس مردان شامل کت، شلوار، پیراهن، جلیقه، کلاه و بعضاً دستار است. زنان نیز از چادر، روسری، مانتو، پیراهن، شلوار و سایر پوشش‌های زنانه استفاده می‌کنند.
  مهم‌ترین سوغات این روستا گردو و بادام است.
  از غذاهای روستای هنزا می‌توان به کباب تابه‌ای، سبزی قورمه و سایر تنقلات و خوراکی‌ها اشاره کرد.
  دسترسی: روستای هنزا از طریق شهرهای بافت و رابر، با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است.

 4. سلام.
  ممنون از مطالب خوبتون در خصوص دامنه و طراحی سایت اگه میشه بیشتر توزیح بدین و قیمت های چطوره؟

 5. با سلام الکی قدرود خانه را به هنزا نچسبانید هنزا یک هزارم قدرود خانه هم نیست لطفا خودتان را به اون راه نزنید

  • سلام /کاکو هنزاء مهم اینکه یه بخشه و ۴۶ شهید را تقدیم انقلاب کرده و افرادی چون سردار سلیمانی و سید محمد صدر هاشمی نژاد را در خودش پرورانده در ضمن مناطق گردشگری زیبایی چون بندر هنزاء-تخت سرتشتک_امامزاده سید مرتضی و امامزاده سید محمد رضا ابوطالب و گلی هوک و گلوگازر و … را در خودش جا داده. و افتخار میکنیم که هنزایی هستیم. و تا کی میخاین به این بافتی بازیتون ادامه بدین.
   http://hanza.vcp.ir-وب سایت بخش هنزاء

 6. سجاد امیری هنزا

  با سلام وخسته نباشید از زحمات بی دریغ شما مدیر سایت محترم.
  این بیفرهنگ اف که نظر داده لطفا به گوشش برسونین از برکت سر هنزا و توابعش هست که شما شهرستان شدین و در ضمن اگه میشه این نظریه های اراجیف را در معرض دید قرار ندین برا خودتون کسر شانه

 7. مدیریت محترم وبسایت شهرستان شما چرا همیشه از هنزاء بعنوان روستا یاد می کنید

 8. مدیریت محترم وبسایت شهرستان شما چرا همیشه از هنزاء بعنوان روستا یاد می کنید می توانم دلیل ان را بفهمم
  باتشکر

  • قصد و غرض عمدی درکار نیست جناب امیری عزیز . اخبار رو کپی میکنیم و گاهی در این موارد دقت کافی رو بعمل نمیاریم . قصور از ماست عذرخواهی میکنم. کما اینکه گاهی در اخبار مختلف هم میخوانیم “بخش رابر” . دلیل آپدیت نبودن منابع است و نه چیز دیگر

 9. ولی انصافا در حد یک روستا هم است!!

 10. رابری ها هیچگاه چشم دیدن هنزاء را ندارند به خصوص از وقتی که شهر شده و بودجه ها مستقیماَ به خودش واگذار میشه دیگه تو رابر خرج نمیشه یا رابری ها نمیتونن بالا بکشنش؟

 11. سلام
  ممنون از اطلاعاتتون
  موضوع پایان نامه من گردشگری بخش هنزاست اگه میشه بهم کمک کنید. مرسی

 12. باسلام
  شهر هنزا در آینده ای نه چندان دور به قلب اکوتوریسم و کردشگری استان ایران و جهان میشه
  با اجرای طرح بین المللی گردشگری که به همت اقای صدر اجرا خواهد شد هنزا به یک منطقه نمونه بین المللی تبدیل میشه و همه نظرات بیخود که در رابطه با هنزا بیان شد جای خودش رو به تعریف و تمجید میده
  به امید آن روز

 13. جناب آقای پارسایی
  مردک بی سواد چیه یه سایت بی ارزش که پر از دروغ و افترا و توهین به هنزا و مهندس صدر و سایر بزرگان هنزایی است راه انداختی و یه مشت اطلاعات غلط و دروغ راجع به هنزا که عمدتا گرایش تخریب گرایانه دارد داخل سایتتون میذارین
  خواهشا اونکه به عنوان مدیر در بخش رسانه خودشا جا میزنه اولین اصلی را باید اجرا کنه اصل صداقت در گفتاره که متاسفانه در وجود شما پیدا نمیشه

  • جناب آقا دو بار مثبت و بدنبال آن دو بار منفی و موهن.
   پارسائی کار بروز و مثبتی انجام داده و این سایت ارزشمند خبری، فرهنگی و گردشگری را راه اندازی کرده است.
   در عوض توهین شما هم برای معرفی منطقه خود فعالیت مثبت و مشابهی انجام دهید.
   هر چه هست حقیر طی مطالعه سرگذشت فخر اسلام سردار حاج قاسم سلیمانی با رابر و جاذبه های زیست بومی و گردشگری آن آشنا شدم.
   دکتر اصفیاء جزیره کیش.

 14. لطفاً دعوا نکنید حالا شهر تا کرمان هست همین هم هست ماشاءالله دست بزن خوبه آقای پارسایی یک مشت چرت پرت نوشتن معلوم هم نیست کی تموم میشه بس کنید
  نگین هنزایی ها دورغ گو هستن ولا هنزا به صد تا کرمان می ارزد ولا کردن شهر هم نیست

 15. سلام؛ مقاله ابرا در ویکی پدیا هم نتیجه تلاش شماست؟

    • اصل مقاله نه. ولی اصلی ترین ویرایش و اصلاح رو هفت هشت سال پیش من انجام دادم. متاسفانه ویکیپدیا این نقص رو داره که “هر کسی” میتونه به راحتی بیاد تلاش دیگران رو به نام خودش بزنه! همونطور که میبینید وب سایت هایی بعنوان منبع درج شدن که در زمان نوشتن مقاله اصلا وجود نداشتن !
     تحریف کنندگان تاریخ ، همراه با تاریخ متولد شدن و همراه با تاریخ هم خواهند مرد …

     • لطف کردید. ولی چیزی که نقص ویکیپدیا دونستین برجسته ترین امکانش هم هست که خیلی بهش افتخار هم میکنه چونکه همه میتونن توی تکمیلش دستی داشته باشن و شرکت کنن.

     • تاکید من روی “هر کسی” هست. اینکه تمام کاربر ها در هر سطحی اعم از تازه وارد یا کهنه کار بتونن هر ویرایشی انجام بدن نمیتونه زیاد مفید باشه. در صورتی که سطوح کاربری تعریف بشه و کاربران مورد اعتماد ویکیپدیا بتونن ویرایش انجام بدن و کاربران تازه وارد بتونن پیشنهاد ویرایشی بدن ویکیپدیا رو تکمیل خواهد کرد.

     • جناب آقای پارسایی این عیب ویکی پدیا نیست بلکه عیب از کاربران است هر مجموعه ای برای خودش قوانینی دارد که باید آنها را رعایت کرد مثلا گزارشی نوشتن، مستند بودن، لحن دانشنامه ای و بی طرف بودن و دوری کردن از قضاوت، تحلیل و داوری از جمله قوانین ویکی ها است من خودم یه مدت طولانی در ویکی پدیا و دیگر ویکی ها می نویسم اتفاقا مشکلی هم ندارم و هر جا که نوشته های ویرایش شده خیلی بهتر از قبل می شود. و هر جا که اصول مربوطه را رعایت کردم اصلا مشکلی نداشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir