اماکن زیارتی وسیاحتی رابر

 

 

 امامزاده ها از جمله اماکن مقدس ومتبرکی هستند که همواره مورد توجه واحترام زائران بوده وهست. در شهرستان رابر وروستاهای اطراف ان نیز امامزاده های متعددی آرمیده اند ,که آرامگاه آنان آرام دل زائرانشان است .( با توجه به تحقیقات انجام شده تاریخی, هم دوره با کرمان میباشند) در اینجا به معرفی کوتاه چند زیارتگاه مشهور شهرستان رابر میپردازیم.

زیارتگاه سید مرتضی :

از زیارتگاههای مشهور شهرستان رابر است که در روستای سید مرتضی رابر قرار دارد مردم آن منطقه معتقدند سید مرتضی پسر موسی بن جعفر (ع)برادر امام رضا (ع)است که از عراق به ایران آمده دشمنان او را تا این منطقه تعقیب کرده و سپس به شهادت رسانده اند این زیارتگاه با شکوه است و اطراف ان را درخت های بزرگ بنه پوشانده است .

زیارت شاهزاده ابوالقاسم لنگر: اطرف آن زیارتگاه پوشیده از درختان بادام کوهی وباغهای بسیار باشکوه است که فضای آرامی را برای گردشگران فراهم ساخته است

زیارتگاه شصت سر: در روستای شصت فیچ است .روایت کرده اندد که شصت تن از امام زادگان به خراسان حرکت کرده اند وسپاه مامون انها را تعقیب کرده اند ودر منطقه ای که امروزه شصت فیچ نامیده میشود درگیر شده اند و سر همه انها را جدا کرده اند و در صندوق مخفی نمودند .وشبانه به منزل پیرزن عشایری رفتند برای خوردن غدا وپیرزن از سخنان انها متوجه جنایت انها میشود ودر غذای انها زهر ریخته وهمه انها کشته شدند .(الله اعلم). در منطقه ای چند سنگ روی هم چیده اند ومعتقدند درون قبر شصت سر دفن شده و انها را به شصت سر امام زاده نسبت داده اند .

زیارتگاه میر محمد ابو طالب نواده امام موسی کاظم در سرخوئیه هنزای رابر ,زیارت پیر یکه در گرینوئیه رابر ,زیارتگاه پیر زید در شهر بادام رابر ,زیارتگاه پیر عادل در مشک آبدان رابر ,زیارتگاه شاهزاده عبدالله در سرمشک رابر , پیر بابا شاهی در مرکز شهرستان رابر ,پیر چنار در مرکز شهر رابرو مقبر ه اقا سید قاسم ,مرشد(خانقاه) مشهور رابر به مجاورت ساختمان شهر داری رابر . .

خانقاه: دردوران قاجاریه به درخواست تعدادی از مردم رابر عارف وارسته ای به نام سید ابوالقاسم مشهور به وفی علیشاه از سیرجان به رابر امدودر رابر از او استقبال گسترده ای شد و در همان جا اقامت گزید در ان زمان با کمک او خانقاه بسیاری تشکیل گردید وپیروان زیادی پیدا کرد .بعد از فوت او فرزندش سید ضیا الدین که مرشد وقت کرمان بود در سال ۱۳۲۴ ه/ش به رابر امد ومحلی برای تجمع درویشان دایر گردید.بعد از فوت او نیزبا تلاش عباس علی تاج الدینی چند سال رونق داشت . سرانجام در سال ۱۳۵۳ ه/ش به دستور دکتر جواد نور بخش قطب خانقاهی در محله قلعه رابر احداث گردید که طریقت نعمت الهی دنبال گردد.ودر سال ۱۳۷۰ تعطیل گردید .در این خانقاه مریدان به ذکر وخواندن دعا مشغول میشدند و نفس را از پلیدی ها دور نگه میداشتند .

 

 

منبع :نگین سبز ,تاریخ بافت

یک دیدگاه

  1. چرا امام زاده عبدالله سرغشک رو ننوشتین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir