شکوفائی شهرستان های گردوخیز جنوب کشور با احداث اولین کارخانه فرآوری گردو در شهرستان رابر

استان کرمان قطب تولید گردو در کشور است ، باغات وسیع و پر محصول گردو در اکثر شهرستانهای استان و سطح زیر کشت بالای این محصول با ارزش ارگانیک و اشتغال جمعیت کثیری از مردمان این استان ، گردوکاری و نقش مهم این تولید در اقتصاد و معیشت مردم ، ضرورت برنامه ریزی دقیق و بهره مندی حداکثری از این ظرفیت ارزشمند اقتصادی را ایجاب می کند تاکنون شیوه های کاشت ، داشت و برداشت این محصول با روشهای سنتی با حداقل بهره وری و هدررفت بخشهای مهمی از تولید گردو همراه است بطوریکه از کل تولید میوه گردو فقط مغز آن از کشاورزان خریداری شده است و سایر قسمتهای محصول گردو نظیر پوست سبز ، پوسته چوبی و… بلااستفاده می باشد و حتی به گفته مسئولین خدمات شهری و روستایی رابر ، حجم زیادی از زباله های شهری و روستایی در ایام برداشت گردو مربوط به پوست سبز و پوسته چوبی گردوست که درب منازل مردم یا درب باغات گردو جمع آوری می شود.

دغدغه مسائل و مشکلات گردوکاران و چشم انداز توسعه اقتصادی شهرستان ، مسئولین خوش فکر شهرستان رابر را به تلاش برای جلب سرمایه گذاری در این بخش واداشت و خوشبختانه پس از پیگیری ها و نشست های متعدد ، مؤسسه بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) آمادگی خود را برای تأسیس کارخانه جامع فرآوری گردو در شهرستان رابر اعلام کرد.

با توجه به اهمیت فوق العاده این پروژه و نقش مستقیم و تلاش بی وقفه فرمانداری شهرستان رابر در راه اندازی این کار مهم اقتصادی در منطقه گفتگوی کوتاهی با دکتر مرادی فرماندار رابر در خصوص چگونگی احداث کارخانه گردو و اهداف آتی این پروژه داشتیم.

بخشی از این گفت و گو  از زبان دکتر مرادی:

 همانگونه که مستحضرید یکی از نعمتهای بی بدلیل خداوند مهربان به مردم مؤمن ، نجیب و سخت کوش مناطق ما درخت ارزشمند و اقتصادی گردو است . پیوند مردم با درخت گردو سابقه ای چند هزار ساله دارد و وجود درختان بیش از هزار ساله در شهرستان رابر بویژه در منطقه گردو دره کار و سایر مناطق گردوخیز شهرستانهای رابر و بافت و ارزوئیه نشان از این واقعیت است تا جائیکه یکی از عوامل استعداد و تیزهوشی و ذکاوت فرزندان تحصیل کرده ما را از فسفر مغز گردو می دانند ، گردو شاهرگ حیات اقتصادی بخش کثیری از مردم مناطق ماست لیکن بهره مندی مطلوب از این موهبت و نعمت بی بدلیل الهی صورت نمی گیرد و حداکثر بهره وری امروز ما همانند قرنها قبل فقط تولید مغز گردو آن هم به شیوه سنتی و قدیمی است در حالیکه به گفته کارشناسان اهل فن حدود ۳۰٪ ارزش اقتصادی محصول گردو ، مغز گردوست و ۷۰٪ مربوط به فرآورده های پوست سبز گردو نظیر ماده شیمیایی و صنعتی تانن که در رنگ سازی و صنایع شیمیایی کاربرد دارد و قشر (پوسته) چوبی میوه گردو است که به عنوان دیرساب ترین ماده اولیه در تهیه پارگت و… مورد استفاده قرار می گیرد لذا با این Background (پیش زمینه) بدنبال راهکار اساسی و حل بنیادی مشکل رفتیم و الحمداله خداوند یاریمان کرد یکی از فرزندان توانمند شهرستان رابر جناب آقای مهندس حسینی بعد از نیم قرن مهاجرت از رابر و سکونت در تهران برای این سرمایه گذاری مهم اعلام آمادگی نمود که در همین جا از این مرد پر تلاش و با انگیزه قدردانی می نمایم ، خلاصه اینکه طرح جامع فرآوری گردو (کارخانه گردو) در مدت زمان کوتاه دو ماهه ، ارائه و مکان یابی شد و خوشبختانه در سفر اخیر جناب آقای مهندس نجّار استاندار فهیم و ولایتمدار استان کرمان به شهرستان شهید پرور رابر کلنگ زنی شد.

فرماندار رابر در پایان با قدردانی از همکاری و همراهی جهادی همه مسئولین و دست اندرکاران بویژه نماینده محترم مجلس شورای اسلامی ، ادارات جهاد کشاورزی ، منابع طبیعی ، امور اراضی و اهالی محترم روستای اسکر (محدوده اجرای طرح) ، اظهار امیدواری کرد با اجرای این طرح و تأسیس کارخانه فرآوری گردو تحول بنیادین در شکوفایی اقتصادی منطقه و عمران و آبادانی آن ایجاد شود زیرا که با وجود سطح زیر کشت بالای گردو در شهرستانهای رابر ، بافت و ارزوئیه و سایر شهرستانهای استان و وجود مواد اولیه فراوان برای طرح ، صرفه اقتصادی طرح پایان خواهد یافت و شاهد رونق آنها خواهیم بود.

۱۳ دیدگاه

 1. سلام با سرمایه گذاری سید جلیل القدر حسینی نژاد در شهرستان رابر امیدواریم بخشی از معضل بیکاری منطقه مرتفع شده وشاهد رشد وبالندگی بیشتر منطقه باشیم البته با حمایت مسوولان دلسوز و حمایت های مردم آن سامان.
  گردوی ارگانیک رابر میتواند در سطح جهان هم مطرح شود اگر بگذارند…

 2. سلام
  بله آقای شهابی
  به امید روزی که شاهد رشد و بالندگی تمام مناطق رابر عزیز باشیم و با تشکر از تمام افرادی که برای پیشرفت هر چه بیشتر رابر تلاش می کنند.

 3. سلام رابر افتخارات زیادی دارد
  رابر غیر از گردو مرکز پرورش استعدادهای فوق درخشان است! بالاترین افتخار هر رابری، هر کرمانی و هر ایرانی، بلکه بهتر بگویم هر مسلمان این است که شهید زنده ای از این خطه سرسبز به پا خواست که دنیا را مقهور دلاوری های خود کرده و ایشان سردار بزرگ ایران شهدی زنده حاج قاسم سلیمانی است. خداوند زنده اش بدارد. پیشنهاد می دهم شما که سایت به این خوبی دارید ویژه نامه ای از این مرد بزرگ تهیه فرمایید. خداقوت

 4. سلام :بنده نیز در یکی از شهرها در حال ایجاد کارخانه ی کوچک فراوری گردو هستم فقط در مورد تامین هزینه نیاز به همکاری دارم اگر ممکن است بنده را در این امر کمک فرمایید.باتشکر

 5. سلام اقای رحیم
  من داننشجویی ارشد کارافرینی هستم وبرای نوشتن یک طرح کسب وکار تحقیق میکنم ومیخواهم دررابطه بااحداث یک کارخانه گردو دریکی ازشهرستانهای گردو خیز طرح بنویسم باتوجه اینکه شما اقدام به این فعالیت نمودید ازشماتقاضای کمک دارم

 6. با سلام . اگر مسئولین رابری پارتی بازی را کنار بگذارند مطمئنا” رابر شکوفا تر لز این خواهد بود.

 7. با سلام :
  اگر مسولین رابر وقت نمودند و تصمیم گرفتند یک بخشی از حقوق خود را حلال کنند لطفا به فکر این منابع خدادادی را اینچنین تخریب نکند … از مسولین منابع طبیعی درخواست عاجزانه دارم یک سری به روستاای چهرن بزنند و از نزدیک تخریبو اتش سوزی این منابع خدادادی راببینند

 8. اسماعيل سيوندي

  یه طرحی بود که قبل ازروستای اسکرتابلوشوزدن برای کارخانه ولی معلوم نشد آخرش ساخته میشه یاخیر؟

  • سلام
   همشهری محترم اگه خدا بخواد وبعضی از همشهریانمون همکاری کنند وکارشکنی نکنند شهرک صنعتی در روستای کلمشک وگورساروئیه راه اندازی می شود که ۷۲کارخانه کوچک وبزرگ درون آن ایجاد می شود ودغدغه شماهمشهری محترم نیز برطرف خواهد شد.

 9. اسماعيل سيوندي

  علاوه براین واقعا شهرستانی بادان شآموزان بااستعدادکه هرساله درکنکوروسایرزمینه هامیدرخشند لازم نیست که مدارس نمونه وتیزهوشان داشته باشد؟

  • بله آقای سیوندی واقعا راست میگید باتوجه به وسعت شهرستان واستعدادهای زیاد ازمسولین انتظاربیشتری دراین مورد میرود.
   همچنین ای کاش مردم رابرباتوجه به این که مسیر کرمان رابیشتربااتوبوس میروند ولی متاسفانه اتوبوس های موجود داغمون و بی کیفیت هستند دراین مورد نیزفکری بایدکرد…………………………

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir