ایستگاه جمع‌آوری شیر در رابر وجود ندارد

528800_PhotoA
رییس شبکه دامپزشکی شهرستان رابر گفت: با توجه به جدیدالتأسیس بودن رابر و نبود ایستگاه جمع‌آوری شیر در این شهرستان، شیر جمع‌آوری شده به صورت فله عرضه می‌شود.

فاطمه موحدی اظهار داشت: از آنجا که انواع آلودگی شیر از طریق دام، محیط زیست و هر نقطه از زنجیره تولید و دوشش، جمع‌آوری، حمل و نقل و فرآوری تا هنگام مصرف ایجاد می‌شود، بنابراین کنترل هر یک از مراحل باید از نظر رعایت اصول بهداشتی تحت نظارت دامپزشکی باشد.

وی افزود: همشهریان باید توجه داشته باشند که بیماری‌های مختلف ویروسی و باکتریایی مانند سل، شاربن، تب مالت و تب کیو و … همچنین باقیمانده‌های آنتی‌بیوتیک‌ها و سموم قارچی موجود در علوفه و خوراک دام قادرند از طریق شیر وارد بدن انسان شوند و باعث ایجاد بیماری، مسمومیت و یا اختلالات و مشکلات متعددی شود.

موحدی عنوان کرد: برای جلوگیری از انتقال بیماری تب مالت باید شیر را حداقل به مدت پنج دقیقه قبل از مصرف جوشاند.

وی تصریح کرد: رعایت بهداشت و سلامت دام و استفاده از آب مناسب بهداشتی برای شستشوی پستان گاو و جایگاه دام و شستشوی مناسب دست، ماشین و تاسیسات شیردوشی، جمع‌آوری و هم زدن و سرد کردن سریع شیر در مخازن استیل باید مد نظر دامداران قرار گیرد.

موحدی ابراز داشت: با توجه به جدیدالتأسیس بودن شهرستان رابر و نبود ایستگاه جمع‌آوری شیر در این شهرستان و از آن جا که شیر خام به صورت فله عرضه می‌شود، این مراکز تحت نظارت ویژه و همه روزه دامپزشکی قرار می‌گیرند.

وی از شهروندان خواست تا با رعایت نکات بهداشتی هنگام خرید و مصرف فرآورده‌های لبنی هرگونه موارد غیر بهداشتی را به شبکه دامپزشکی شهرستان از طریق شماره تماس ۰۳۴۷۴۵۲۴۹۲۰ گزارش کنند.

منبع:خبرگزاری فارس

ارسال شده توسط موبایل

یک دیدگاه

  1. با سلام
    با تشکر از خانم موحدی در زمینه اطلاع رسانی در مورد وضعیت شیر در شهرستان رابر.
    با توجه به سخنان ایشان به نظر می رسد نیاز به تأسیس یه مرکز برای جمع آوری شیر در شهرستان وجود دارد.
    چرا پیشگیری انجام نشود تا مشکلات بیشتر رخ ندهد، دلیل نبود مرکز جمع آوری شیر در شهرستان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir