برگزاری جشنواره گردو در بافت، حاصل اعتماد رابری ها بود

این روزها بحث های داغی پیرامون برگزاری جشنواره گردو در رابر مطرح است. از وعده زود هنگام محمدعلی بهروز فرماندار بافت که به نوع خود پیش دستی در محل برگزاری آن است گرفته تا لطف وبلاگ نویس بافتی جناب آقای هرندی که با درج مطلبی در نشریات نذیر و ندای وحدت و نام بردن از ۲همشهری گرامی جناب آقایان شهابی(رییس انجمن گردو استان) و ملایی(مدیرکل جهاد کشاورزی استان) و انگشت اتهام به سمت آنها به نوعی به اختلافات زیر پوستی و ریشه ای دو منطقه بافت و رابر دامن زده و در آخر نظر استاندار کرمان در زمینه جشنواره. هدف از این یادداشت بحث نظر موافقان و مخالفان برگزاری این جشنواره در چشمه عروس رابر نیست بلکه سبک و سنگین کردن معیارهای انتخاب هر منطقه برای میزبانی است. در گام اول باید عرض کرد اولین شرط برای مهمانداری هر خانواده داشتن بهانه ای برای دعوت است که با نگاهی چه کارشناسانه و چه عامیانه باید گفت: شهرستان بافت با جدایی رابر و منطقه دهسرد تنها با دو میزان سطح زیرکشت کیسکان و گوغر به هیچ وجهه با شهرستان رابر که از عشق آباد و گردودرکار آن تا آخرین نقطه مرزی آن با جیرفت و راین مملو از درختان کهنسال و جوان گردو می باشد قابل مقایسه نیست و با نگاهی دیگر تعداد درخت بیمه شده در هر شهرستان دال بر گردو خیز بودنشان است. دوم برگزاری اولین جشنواره گردو در سال۸۳ در بعد استانی به همت بخشداری رابر در این منطقه مسیر راه اندازی مرکز تحقیقات گردو به نوعی هموار کرد که رییس جمهور فعلی و سابق در مجموع ۴۸۰میلیون تومان برای آن اختصاص دادند . سوم در حال احداث بودن کارخانه فرآوری گردو در این شهرستان مهر تاییدی بر ظرفیت بالای منطقه در تولید گردو نسبت به تمام شهرستان های استان است. به هر حال سال گذشته به هر دلیلی بافت فرصتی برای برگزاری جشنواره مذکور را بدست آورد و رابر از این امر غافل شد. اما امسال مسولین آن با همکاری چند تن از دلسوزانش تصمیم به برگزاری جشنواره مذکور در منطقه “تفریحی و گردشگری چشمه عروس” کردند و در همین راستا توانستند رضایت مسولین عالی استان و از همه مهمتر اتاق بازرگانی و جهاد کشاورزی استان را به عنوان متولیان اصلی جلب کنند . در این بین صحبت های فرماندار بافت برایم جالب بود که دلیل این تصمیم را سیاسی کاری و تعصبات بومی عنوان کردند!! در پاسخ به واژه اولی باید پاسخ داد برای تعریف ایشان از سیاست و به کاربردن این لفظ تنها دفاع غیر منصفانه از حقی ناحق و به نوعی خودنمایی مدیریتی به هر قیمتی است چرا که متاسفانه باب شده است هرجا مدیری که بخواهد توجیهی خلاف واقع بیاورد از این عبارت استفاده می کند و در جواب رابری بودن جناب مهندس ملایی باید چنین بیان کرد آیا در سال گذشته که جشنواره در کیسکان برگزار شد ایشان رابری نبودند؟!
نویسنده ارجمند با بیان جملاتی ناسیونالیستی تحت عنوان “آهای اهالی آبادی!” سعی در برافروزی حسی غضبانه داشت و غافل از اینکه به کار بردن چنین دیالوگ هایی خاص جوامع بدوی بود که با کری خوانی سعی می کردند از آب گل آلود ماهیان خود را صید کنند؛ اما امروز هر عقل سلیمی ناگذیر به سوی منطق سوق دارد. آقای هرندی قداست مطبوعات بیش از آن است که با نقل هر حرفی چه آگاهانه و چه بر حسب عدم شناخت بخواهید توپ را به زمین احساسات بیندازید. وقتی فرماندار شما در خلال صحبتهایش چنین می گوید: “مردم شهرستان بافت مردمی آرام و متین هستند و این به شخصیت فرهنگی آنان بر می گردد” ، نمیدانم به کار بردن این پارگراف در میان یادداشتی که پیرامون بحثی متفاوت، چیزی جز توهین به مردم شهرستان رقیب می باشد؟!! آقای هرندی با همه احترامی که به جنابعالی قایلم به عنوان یک همکار مطبوعاتی باید عرض کنم تاکیک بازی با احساسات را در قالب کلمات به بیراهنه بردید و نجابت همشهریان رابریم را در ۲۳و ۲۴شهریور ماه به ایرانیان اثبات خواهیم کرد. استاد گرامی به جای این تعصب تمام عیار در دفاع از شهرتان که در نوع خود قابل تحسین است بهتر بود ، شمایی که دست به قلم دارید می توانستید به رسالت خود عمل کنید و بگذارید جشنواره ای که تصمیم گیری در رابطه با آن قطعی شده روند خود را ادامه دهد و پس از آن با دیدی منصفانه با خواهر خود که در سال گذشته در حالی درکیسکان خود نمایی کرد، آنجایی که حتی مهمانان برای نوشیدن جرعه ای آب باید بهایش را می پرداختند و یا اگر نیاز به سرویس بهداشتی داشتند مجبور به ترک محل می شدند و از آن پررنگ تر هدف اصلی رونمایی از آن که معرفی منطقه و پرکردن اوقات فراغت آخر هفته سیل عظیم جمعیت که از زندگی شهری فرار کرده بودند مقایسه می کردید و در صورت صدق ادعا خود، سال بعد با دلایل قانع کننده دست آن را می گرفتید و به هرکجا می بردید نه اینکه با “ندای آهای اهالی آبادی… ،جشنواره ما خیلی زود به سن تکلیف رسید و دیگران بدون رنج و زحمت آن را به دیار دیگر بردند” تلاش کنید خود را مالک و قیم آن بدانید و خود شما اگر بعد از آن می خواستید که صبحانه تان را با گردوی مرغوب کامل کنید یا باید به آن “دیار دیگر سفر” می کردید و یا در هر کدام از خیابان های پر تردد شهر کرمان دنبال تابلوی با عنوان «محصولات طبیعی کوهستان رابر» می گشتید. نویسنده گرامی به عنوان شاگرد مطبوعاتیان یاد آوری می کنم جمله ای معروف را که “خبرنگاران با بی نامی خود دیگران را صاحب نام و آوازه می کنند” تا با کمی تامل به این فکر کنیم برگزاری این جشنواره را به گونه بپذیریم که تیم فوتبالی به هر دلیل از انجام دیدار خانگی محروم بوده است و مسولین آن برای مسابقه خود ناچار بودند از زمینی دیگر در شهری مورد اعتماد استفاده کنند؛ آیا فقط برگزاری یک دیدار دال بر تصاحب آن از سوی شهر همکار می باشد؟! پس امیدوارم نخواهیم ناخواسته برای دیگران نام و آوازه بسازیم که سعی دارند از ظرفیتی غیرمنطقی برای خود اسم و رسمی درست کنند. آقای هرندی من ۴سال از زندگیم را مهمان شهر شما بودم و در این مدت با فرهنگ ناب و ریشه دارش به واسطه دوستی با برخی از نخبگان و نوابغ آن آشنا شدم، به امید دیدار شما و دیگر دوستان و همشهریان بافتی در صبح روز ۲۴شهریور در زیر خنکای سایه درختان گردو چشمه عروس.

۳۱ دیدگاه

 1. من تا جایی که دیدم و شنیدم محصولات طبیعی،گردو،طبیعت بکر،اب و هوا و … با نام رابر گره خورده

  • هم اکنون گردو با نام بافت در استان شناخته شده است همانند گل محمدی در لاله زار یا گندم در ارزوئیه

 2. من تا جایی که دیدم و شنیدم محصولات طبیعی،گردو،طبیعت بکر،اب و هوا،هوش و ذکاوت و … با نام رابر گره خورده

 3. سلام
  ضمن تشکر از شما که قداست مطبوعات را برایم تدریس کردید، دوست گرامی واژه اهالی آبادی ، در راستای توسعه شهرستان بافت و خطاب به مسوولان جار زده شده است و غرضی را که شما متاسفانه برداشت کردید، در کار نبوده است، این مطلب گزارش مصاحبه مطبوعاتی با فرماندار بوده است که به شیوه ای غیر از رسم معمول بنده نوشته ام و هیچ غرض و مرضی دیگر در کار نبوده است .این حق طبیعی من و شما می باشد که اگر شاهد طرح یا جشنواره ای در راستای توسعه شهرمان بودیم از آن دفاع کنیم و بحث رابر و بافت نیست و اگر این جشنواره قرار بود در بردسیر برگزار شود قدر مسلم من و شما الان در کنار هم از برگزاری ان در شهرمان دفاع می کردیم. خواهشی که از شما دارم با الفاظ بازی نکنید و بنده حقیر را در مقابل مردم فهیم رابر قرار ندهید بنده بهترین و با طراوت ترین خاطراتم را در خطه سرسبز رابر دارم.دیگر موارد مطرح شده از سوی شما نیاز به پاسخ ندارد و نمی خواهم خط کش مقایسه را در این وادی بردارم.

  • محمد پورعسکری

   با تشکر از شما جناب آقای هرندی بنده هرگز قصد تدریس مطلبی نداشتم . برخلاف ذهنیت جنابعالی نسبت به خود همیشه به عنوان یک ژونالیسم مستقل قابل احترام می باشید . در خصوص گزارش مصاحبه باید بگویم زمانی ما می توانیم از این عنوان استفاده کنیم که مثلث آن را تشکیل دهیم یعنی نظر موافق. مخالف و کارشناس بی طرف. اما جنابعالی تنها به صحبت های یک طرف قضیه پرداختید که مسلما برداشتی جانب دارانه بود اگر چنین نقدی بر یادداشتتان وارد شد به دنبال بیش از ۱۲مرتبه خواندن آن بود چراکه برای هر سطر آن ۱۰دلیل منطقی وجود دارد.در خصوص مثالتان برای بردسیر هم اگر ما ادعایی می توانیم داشته باشیم صرفا به این دلیل است که مثلا میزان تولید این محصول در دو شهرستان بافت و رابر بیشتر از آن منطقه است یعنی همان دلیل قاطع برای اولویت قرار گرفتن رابر نسبت به بافت. جناب آقای هرندی بی شک شما دنبال اختلاف می باشید در صورتیکه نظرات سایتتان که حاوی توهین به همشهریانم است تایید و به نمایش در می آورید… دوست نداشتم به این موضع اشاره کنم ولی حرف های کنایه ای شما مجبورم کرد.امیدوارم بازیهای تیم درود گهر را تماشا کنید

 4. سلام
  این انگشت اتهامی که سرکار از آن سخن گفته اید ، انگشت من نیست ، سخنان فرماندار یک شهرستان است که در مورد آن دو بزرگوار در حضور جمع کثیری از دوستان مطبوعاتی گفته شد.
  بنده از اختلافات زیر پوستی و ریشه ای که شما گفته اید خبر ندارم و بهترین دوستان من رابری هستند و بوجودشان افتخار می کنم.در خصوص مسابقه فوتبال تماشاگران را محروم می کنند و شهرستان را از برگزاری مسابقه محروم نمی کنند. بنده در آب روشن هم دنبال ماهی نیستم و این را آنانی که من را می شناسند بخوبی می دانند. برای واژه ها حرمت قائل شویم .

  • مير محمدعلي تاج پور

   هم ولایتی های خوبم جنابان آقایان هرندی عزیز و محمد پور عسکری دوست داشتنی
   از حس وطن دوستی و میهن پرستی شما عزیزان و آقایان شهابی و پارسایی به غایت خرسندم که فرصتی است کم نظیر برای توسعه دیارمان اقطاع،
   برکسی پوشیده نیست که شهرستان های زیبای بافت و رابر گزینه های زیادی نظیر حیات وحش خبر، عسل رابر، گیاهان دارویی،گردو ،جاذبه های گردشگری و…. برای معرفی در قالب جشنواره دارند.چرا باید بهانه به دست دیگران بدهیم و فضای مجازی را به دعواهای خانگی بدل نموده و خود را مضحکه خاص و عام کنیم. مردمان نجیب این دو شهرستان از گذشته بسیار دور دارای تاریخ و فرهنگ مشترک بوده و همواره به خاطر پشتکار و هوش سرشار حسادت دیگران را بر انگیخته اند.اگر بچه های رابر و بافت توانستند موفقیتی در اداره یا ارگانی کسب کنند که به اعتقاد من این موفقیتها صرفا به دلیل هوش و ذکاوتشان است مورد حسد سایرین واقع می شوند.
   بخدا مهم نیست جشنواره گردو در بافت برگزار شود یا رابر مهم همدلی و تلاش مشترکمان برای توسعه متوازن و پایدار سرزمین و کشورمان است لطفا نگاه ها را از نوک بینی فراتر ببریم و ببینیم چگونه پیش برویم که آیندگان به نیکی از ما یاد کنند
   برایتان سلامتی،بهروزی و شادکامی آرزومندم
   ارادتمند و مخلص همه اهالی اقطاع،کرمان و ایران
   میر محمدعلی تاج پور

 5. ای بابا عده ای از مسئولین قول کارها و چیزهایی را می دهند و به آن عمل نمی کنند حالا شما حرف از محرومیت تماشاگران و عدم محرومیت شهرستان را از برگزاری مسابقه ای که بدون حتی یک بازیگر هست می زنیدو …!!!
  چه بازی مسخره ای راه انداختیم و !!!!!!×

 6. قراراست استاندارکرمان سه شنبه همین هفته به رابر سفرکند مراتب تقدیر خود را از ایشان بدلیل عنایتی که درمورد معرفی گردوخیز بودن رابر داشته اند را به هر نحو صلاح میدانید ابراز کنید وامیدواریم جشنواره گردو در چشمه عروس باعث معرفی این شهرستان نوپاشود.

  • محمد پورعسکری

   خوشبختانه آب و هوای رابر پایگاه خوبی شده برای جناب نجار که هر وقت خواستن حالی عوض کنند به آنجا بروند به طوریکه ایشان در مقایسه با استانداران ادوار گذشته رکورددار سفر به رابر می باشند ولی ای کاش قدری هم گوشه چشمی داشتند

 7. يك فعال فرهنگي

  گردو را کلاغ برد، کلاغ کلاغ!

  وقتی در روز روشن جشنواره ات را سرقت کنند و به ریشت بخندند چه باید بکنی؟

  دوستانی که در جریان شکلگیری اولین جشنواره گردو در بافت هستند یادشان هست که فرماندار شجاع بافت-بهروز- به چه سختی و با تحمل چه مشقاتی تلاش کرد تا مهمترین دستاورد فرهنگی هنری تاریخ بافت تثبیت شود.یادمان نرفته که دلسوزان فرهنگ وهنر شهرستان از گوشه وکنار گرد هم آمدند تا دست بدست هم دهند و بافت مظلوم وگمنام را به جهانیان بشناسانند. روز خاطره انگیز جشنواره را که یادتان هست.جمعیت مشتاق و علاقمند تفریح وتفرج چگونه آمدند و عظمتی وصف ناپذیر خلق شد.

  اما امسال کسانیکه خود را پیرو آل رسول میخوانند و کمترین توجه و دقت عملی به آموزه های دینی ندارند، با اخلاقی دور از ادب و اسلام حاصل دسترنج بافتیهای مظلوم را به یغما میبرند.زورشان زیاد است، پارتی دارند و خود را وصل به منابع قدرت می خوانند.

  جناب ملایی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان درست است که جنابعالی رابری هستی و میخواهی به زادگاهت خدمت کنی، اما آیا تو میدانستی جشنواره یعنی چه! بنده خدا میخواهی خدمت کنی اینهمه کشک و دوغ و ماست چرا از آنها حرفی نمیزنی! حق نمک بشناس و یاد آور که روزگاری رابر زیرمجموعه بافت مظلوم بوده و اگر ریاستی داری بواسطه دوستان بافتیست.

  اما نماینده بافت که اینروزها در سکوت به سر میبرد و انگار اتفاقی نیافتاده شما به مردم بافت تعهداتی داری همچنانکه به رابر آیا وجدانتان اجازه میدهد که بخشی از فرهنگ بافت را به رابر بفروشید! نکند این اقدام زشت با گوشه چشم شما صورت میگیرد؟!

  اگر چنین باشد که وامصیبتا! جشنواره گردو جزیی از خانواده بافتیهاست و مطمئن باشید بردن آن به رابر آغاز گر اختلافی شدید و عمیق خواهد شد.جناب نماینده یادتان نرود که اولین بار شعار حمایت از شما در جشنواره کیسکان اعلام شد و عده ای از حضار عوض شادی و شعف برای جشنواره برای حضور شما هورا کشیدند، یادتان باشد شما به جشنواره گردوی بافت ویژه مدیونید.

  نکند با خودتان گفته اید که فرماندار بافت غیر بومیست و دیر یا زود خواهد رفت دامن بومیها را بچسبم که عاقبت بخیری دارد!!!

  رابریهای عزیز مطمئنا که بار کج به منزل نمیرسد و چنانچه بخواهید با استفاده از ابزار قدرت و مماشات و تبانی حق مردم مظلوم وستمدیده بافت را به تاراج ببرید خدای بافتیها عذابی الیم را به دیارتان خواهد آورد.

  کمی تعقل کنید وبترسید از هشدار خداوند به ستمکاران.

  بی شک فعالان فرهنگی اجتماعی شهرستان بافت ساکت نخواهند نشست و مراتب اعتراض خود را به طرق مختلف اعلام خواهند نمود..

  همچنین از نماینده ولی فقیه و امام جمعه فاضل شهرستان بافت استمداد میطلبد که پا پیش گذاشته با تدبیر لازم و مساعدت از امام جمعه عزیز رابر جلوی این اقدام غیر اخلاقی و غیر دینی را بگیرند.

  • میر محمدعلی تاج پور

   سلام
   آقا یا خانم به اصطلاح فعال فرهنگی شما به چه حقی به مردم شریف و نجیب رابر توهین می کنید و آنها را ستمکارانی خطاب می کنید که باید بخاطر برگزاری جشنواره گردو از غذاب الهی بترسند.
   اولا نام فعال فرهنگی را از روی خودت بردار چون با این دیدگاه نوک دماغی بعید می دانم فرهنگی باشید
   ثانیا: چرا باید بافتی ها و رابری های شریف و عزیز بخاطر یک مسئله کم اهمیت آن هم جشنواره گردو با هم اختلاف پیدا کنند. شما چرا دامن می زنید؟
   بخدا دلیل این همه اختلاف را نمی دانم .
   به اعتقاد من شهرستان بافت هم می تواند در سال جاری همایش علمی تخصصی گردو را با همکاری دانشگاهها و مجامع علمی برگزار نماید شاید از این راه بتوان چاره ای برای افزایش محصول ،آفت کرم خراط و خشکسالی اندیشید
   در ضمن جشنواره گردو همانقدر که سال گذشته به توسعه بافت و اجرای زیر ساخت های آن کمک کرد، برای رابر هم مفید خواهد بود مطمئن باشید هیچ اتفاقی نمی افتد
   لطفا به پیشنهادم در مورد برگزاری نشست علمی و تخصصی گردو با حضور اساتید دانشگاهها ،صاحبنظران و کارشناسان مجرب در سطح ملی و بین المللی در شهرستان بافت بیندیشید با توجه به شناختی که از بافت و مسئولین محترم ،مردم بزرگوار و امکانات آن دارم مطمئنم می توان با همکاری یکدیگر یا همایش پر بار علمی در خصوص گردو برگزار کنیم و حتی دبیر خانه دائمی آن را در دانشگاه بافت یا جهاد کشاورزی دایر نمود
   برای همه رابری ها بزرگوار و بافتی های گرانقدر از درگاه ایزد منان سلامتی،عزت و بهروزی مسئلت دارم

   • دوست عزیز با این لحن صحبت کردن شما هم به اختلافات دامن می زنید
    اما دوست عزیز بافت با جشنواره گردو این محصول را به کشور شناخت یعنی کاری کرد که همه نام گردو را در استان کرمان پیدا کنند
    حال رابر می تواند با برگزاری جشنواره عسل این محصول باارزش و مفید را به کشور معرفی کند و با این جشن رابر می تواند معرفی شود و همهجا عسل را با نام رابر بشناسند چه لزومی دارد که جشنواره ای که در یک شهرستان کرمان برگزار شود در جایی دیگر با نام شهرستانی دیگر برگزار شود
    اکنون گل محمدی با نام لاله زار اورده می شود حال بیاییم عسل را با نام رابر ببریم و گردو را با نام بافت
    دوست عزیز جشنواره سال گذشته از محصولات رابر هم در ان استفاده شد

   • جناب اقای میر محمدعلی تاج پور و اقای پارسایی عاجزانه از شما دوستان و همشهری رابر تقاضا دارم نسبت به متن توهین امیز نویسنده وبلاگ گوغر گوهر کرمان به مردم شهید پرور و سختکوش رابر اقدام نمایید و یا با ارسال مطلب به پلیس فتا و یا سازمان جرائم رایانه ای نسبت به توهین این وبلاگ نویس نما که ابرو و اعتبار دیگران را زیر سوال برده اقدام نمائید
    جناب اقای میر محمدعلی تاج پور و پارسایی ایشان دیگر از حد قرمز رد شده و مطالب ان عینا توهین به مردم شریف و نجیب و شهید پرور رابر است ایشان به چه جراتی اینگونه صحبت می کند
    باشد که دیگر شاهد چنین مطالبی نباشیم

 8. باتشکر از کلیه بزرگواران اعم از دوستان،مردم عزیزومسئولان که در برپایی جشنواره در رابر تلاش میکنند و از خدا برای همه آرزوی سلامتی و سربلندی داریم…………………………….
  زنده و سربلند باد نام بلندت ای ایران…………..
  سرفراز باشی رابر من………….

 9. “برگزاری شانزدهمین اجلاسیه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران” در حوزه کوچکتر آن مثل برگزاری جشنواره گردو در رابر است و حالا اگر قرار است جشنواره گردو که چند وقت سهم رابر بوده حالا به بافت داده شود فرض کنید این اجلاسیه از کشور ایران به کشور چین یا کشور دیگری برده شود!!!
  نظرتان چیست؟!

  • فرض کنید قرار است جشنواره گل محمدی که همه ساله در لاله زار برگزار شود و به یکباره به ارزوئیه که سطح زیر کشتی در این زمینه ندارد بدهند حال چه میشود!!!!
   طبق آمار حهاد کشاورزی استان کرمان سطح زیر کشت گردو در بافت در حدود ۵۷۰۰ هکتار است و در رابر ۴۲۰۰ هکتار است و نیز سطح زیر کشت گردو بارور در بافت بیشتر از رابر است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • حرف من به خاطر قول و قراری بود که به شهر رابر و برگزاری جشنواره گردوی امسال در این شهر داده بودند هست و زمانی دو شهر نزدیک هم و هر دو از گردوی خوبی بهره مندند پس حق هر یک از شهرها در سال های مختلف هست!!!!!!

   • رابر نسبت به وسعتش خیلی بیشتر از بافت گردو دارد.پس به این دلیل

    • دوست عزیز اقای حسن زاده
     طبق آمار جهاد کشاورزی استان کرمان سطح زیر کشت گردو در بافت ۵۷۰۰ هکتار و در رابر ۴۲۰۰ هکتار
     حال این آمار رسمی یک نهاد دولتیست نه من شخص حقیقی

    • دوست عزیز اقای حسن زاده
     اگر به گوغر بافت سفر کرده باشید تا چشم کار می کند فقط و فقط گردو دیده می شود و محصول شاخص گوغر گردو است .
     ضمنا اگر از کیسکان تا بزنجان در سفر بوده باشید ملاحضه کرده اید که در دوطرف جاده فقط گردو محصول عمده است نه چیز دیگری
     رابر هم گردو دارد گردوی خوبی هم دارد منکر آن نمی توان شد اما آمار جهاد کشاورزی چیز دیگری می گوید
     بافت گردویش از رابر کمی بیشتر است

     • دوست عزیز جشنواره قبلی کمبودها و ضعفهایی داشته همانگونه که جشنواره گل محمدی لاله زار هم همه ساله که برگزار می شود ضعف هایی دارد
      اما امسال مکان بهتری نسبت به قبل تدارک دیده شده است
      دوست عزیز طبق برشور ارسال شده از طرف مدیریت هماهنگی ترویج جهاد کشاورزی استان کرمان که در سال ۹۰ چاپ شده است و نویسنده ان خانم سرهنگ نژاد بوده است اینگونه تحت عنوان”جایگاه گردو” نوشته است که:
      سطح زیر کشت میزان تولید گردو در شمال استان کرمان
      در شهرستان بافت سطح زیر کشت گردو بارور ۵۰۳۹ و رابر ۳۰۰۰ هکتار و در مجموع میزان تولید گردو در شهرستان بافت ۹۴۰۰ و در شهرستان رابر ۴۷۸۰ است .
      همچنین اینگونه نقل کرده است:
      وجود درختان مسن با بیش از ۵۰۰ سال عمر در شهرستان بافت موید پرورش گردو از دیرزمان در این استان است..
      اکنون قضاوت کنید جشنواره باید در مهد و تولید گردوی استان کرمان در شهرستان بافت با مجموع تولید گردوی ۹۴۰۰ برگزار شود یا در شهرستان رابر با ۴۷۸۰ ؟؟؟؟؟؟؟

    • حیاط خانه ما هم نسبت به وسعتش خیلی گردو دارد پس جشنواره باید در حیاط خانه ما برگزار شود.

     • لطفا دوستان بافتی چند دلیل منطقی بیارند که جشنواره گردو دربافت بر گزار شود شاید به این دلایل ۱نبود سرویس بهداشتی۲هرج مرج و نبود پارکینگ ۳پرداخت پول واسه یه لیوان اب ۴شاید بخاطر وجود کارخانه فراوری گردو۵وشایدهم به دلیل طبیعت دلگشاتر و بکر ….

     • دوست عزیز اقای حامد جشنواره قبلی کمبودها و ضعفهایی داشته همانگونه که جشنواره گل محمدی لاله زار هم که همه ساله برگزار می شود باز هم ضعف هایی دارد
      اما امسال مکان بهتری نسبت به قبل تدارک دیده شده است
      دوست عزیز اقای حامد طبق برشور ارسال شده از طرف مدیریت هماهنگی ترویج جهاد کشاورزی استان کرمان که در سال ۹۰ چاپ شده است و نویسنده ان خانم سرهنگ نژاد بوده است اینگونه تحت عنوان”جایگاه گردو” نوشته است که:
      سطح زیر کشت میزان تولید گردو در شمال استان کرمان
      در شهرستان بافت سطح زیر کشت گردو بارور ۵۰۳۹ و رابر ۳۰۰۰ هکتار و در مجموع میزان تولید گردو در شهرستان بافت ۹۴۰۰ و در شهرستان رابر ۴۷۸۰ است .
      همچنین اینگونه نقل کرده است:
      وجود درختان مسن با بیش از ۵۰۰ سال عمر در شهرستان بافت موید پرورش گردو از دیرزمان در این استان است..
      اکنون قضاوت کنید جشنواره باید در مهد و تولید گردوی استان کرمان در شهرستان بافت با مجموع تولید گردوی ۹۴۰۰ برگزار شود یا در شهرستان رابر با ۴۷۸۰ ؟؟؟؟؟؟؟

 10. مطمئن باشید نه تنها در استان کرمان بلکه در سطح ایران گردو را با نام بافت می شناسند البته رابر هم در زمینه های مختلفی پتانسیل داره از جمله عسل و گیاهان دارویی که میتونه برای اولین بار در کشور خودش رو با اونها مطرح کنه تا شهرستان های دیگه جای اونو نگربته اند نه اینکه جشنواره ای که مال یک شهرستان به نام بافت بوده رو در رابر برگزرا کنند.

  • برشور ارسال شده از طرف مدیریت هماهنگی ترویج جهاد کشاورزی استان کرمان که در سال ۹۰ چاپ شده است و نویسنده ان خانم سرهنگ نژاد بوده است اینگونه تحت عنوان”جایگاه گردو” نوشته است که:
   سطح زیر کشت میزان تولید گردو در شمال استان کرمان
   در شهرستان بافت سطح زیر کشت گردو بارور ۵۰۳۹ و رابر ۳۰۰۰ هکتار و در مجموع میزان تولید گردو در شهرستان بافت ۹۴۰۰ و در شهرستان رابر ۴۷۸۰ است .

 11. لطفا دوستان بافتی چند دلیل منطقی بیارند که جشنواره گردو دربافت بر گزار شود شاید به این دلایل ۱نبود سرویس بهداشتی۲هرج مرج و نبود پارکینگ ۳پرداخت پول واسه یه لیوان اب ۴شاید بخاطر وجود کارخانه فراوری گردو۵وشایدهم به دلیل طبیعت دلگشاتر و بکر …

 12. برو بینیم بابا

 13. من یک خبرنگارم/ بی پول و بی مزایا

  سلام دوستان
  ختلاف خوب نیست، نفاق را کنار گذاشته و با هم آشتی کنیم

  جشنواره عسل باید در رابر راه بیفتد

  جشنواره گردو به نام بافت ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir