آفت کرم خراط و سرمازدگی بیشترین ضربه را به محصول گردوی استان کرمان وارد ساخته است

3
رییس هیات مدیره انجمن گردوی استان کرمان گفت: آفت کرم خراط و سرمازدگی بیشترین ضربه را به محصول گردوی استان کرمان وارد ساخته است.
حسین شهابی با اشاره به رتبه اول گردوی استان کرمان از نظر سطح زیرکشت و رتبه دوم کشوری در تولید محصول گردو اظهار کرد: آفت کرم خراط و سرمازدگی بیشترین ضربه را به محصول گردوی استان کرمان وارد ساخته است.

وی افزود: تغییر ناگهانی و افت شدید دما در اوایل سال جاری باعث شد که بسیاری از درختان گردوی استان به ویژه در شهرستان‌های بردسیر، رابر و بافت دچار سرمازدگی شوند و از آنجا که بخش‌هایی از باغات گردوی استان دارای بیمه محصولات کشاورزی نیستند، سرمازدگی از یک سو و دچار شدن درختان گردو به آفات کرم خراط و آب سیاه بر بنیان‌های اقتصادی خانواده شهرستان‌های گردوخیز اثر منفی گذاشته است.

شهابی تصریح کرد: برداشت گردو در برخی شهرستان‌های استان آغازشده و امیدواریم با حمایت مدیریت استان، نمایندگان مردم در مجلس و مسئولان محلی شهرستان‌های گردوخیز شاهد تسریع در احداث و تجهیز واحدهای فرآوری و مکانیزه گردو باشیم تا این محصول نیز با کیفیت و بسته‌بندی مناسب به سایر کشورها صادر شود.

وی ضمن قدردانی از مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان که در جهت ایجاد اولین ایستگاه تحقیقات گردو در شهرستان رابر همت گماشته، خواستار اختصاص بودجه و اعتبارات پژوهشی و آموزشی برای این مرکز شد.

شهابی اظهار کرد: انجمن گردوی استان در صدد است با حمایت اتاق بازرگانی کرمان و جهاد کشاورزی استان نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه باغداران شهرستان‌های گردوخیز اقدام کند.

ارسال شده توسط موبایل

یک دیدگاه

  1. rabour.134850@yahoo.com

    به نظرم مسئولین باید فکری به این بیماری کرم خراط کنند زیرا گردوهای چند هزار ساله را دارند به خاطر این بیماری قطع میکنند اگر درمانی دوایی ویا ….. دیگری سراغ دارند به مردم اطلاع دهند در ضمن میراث فرهنگی باید اقداماتی انجام دهد ونگذارد درختان کهنسال را که قدمت و میراث کهن رابر می باشند مورد هجوم دلالان چوب قرار گیرند با تشکر احمد مهدی پوررابری .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir