چین در کمین گردوی ایران

395500_orig

استان کرمان به دومین قطب تولید گردو در کشور شهرت دارد اما این روزها با آغاز برداشت این محصول کشاورزان نگران واردات بی رویه گردو و افت قیمت و مسئولان در گیرو دار محل برگزاری جشنواره گردوی کرمان هستند.

استان کرمان در کنار پسته و خرما در زمینه تولید گردو ارگانیک نیز در کشور دارای ید طولایی است.

در استان کرمان اکثر شهرستانها در تولید گردو دستی برآتش دارند اما در این میان گردو بافت، رابر و بردسیر از شهرت جهانی برخوردار است و به لحاظ طعم در بازار جهانی همچون نگینی می ماند بی نام و نشان.

البته این روزها این محصول پس از مطرح شدن برگزاری جشنواره گردو در استان کرمان شاهد حواشی نیز بود چون هر یک از این شهرستانهای گردو خیز خواستار برگزاری جشنواره گردو در شهرستان خودشان هستند و جشنواره دچار چالش شده است بطوریکه حتی خبر کنسل شدن جشنواره گردو نیز مطرح شد که پس از انتشار این خبر برخی از مسئولان با پا در میانی عدم برگزاری جشنواره را تکذیب کردند و ابراز امیدواری کردند که جشنواره گردو پس از جشنواره پسته در کرمان برگزار شود.

دلالان مهمترین مشتری گردوی کرمان/ گردوی کرمان برند ندارد

با این وجود در حالیکه برداشت گردو از باغهای گردوی دومین استان تولید کننده آغاز شده است اما کسی به فکر کشاورزان نیست و این درحالی است که بار دیگر دلالان برای خرید گردو به شهرستانهای گردو خیز کرمان روی آورده اند که این محصول را خریداری کنند و درنهایت محصول بی نظیر اما بی نام کرمان را به نام دیگران در بازارهای داخلی و خارجی بفروشند و در این میان نه شهرستانهای گردو خیز و نه انجمن گردوی کرمان هنوز نتوانسته اند یک برند اختصاصی برای گردوی بزرگترین استان کشور تعریف کنند و این است درد کشاورزان استان کرمان نه برگزاری جشنواره!

گردو طلای سبز غرب کرمان

در این میان عدم وجود کارخانه های فراوری با توجه به ظرفیت تولید و واردات بی سابقه گردوی چینی به بازار مصرف وضعیت کشاورزان را نگران کننده کرده است این درحالی است که بسیاری از درختان گردو به خصوص در شهرستان رابر در سال جاری دچار سرمازدگی جدی شده اند بطوریکه بیش از نیمی از باغها خشک مانده اند و به اصطلاح از خواب زمستانی بیدار نشده اند.

در سوی دیگر این معادله نیز خشکسالی و شیوع کرم خراط نیز وجود دارد با این وجود همچنان گردوی استان کرمان سهم عمده ای از این محصول در کشور را تامین می کند و بخش قابل توجهی از درآمدزایی کشاورزان در استانی که یک سوم باغهای مثمر کشور را در خود جای داده است را به خود اختصاص داده است.

محمد اسحاقی، کارشناس کشاورزی و تولید کننده گردو اظهارداشت: کرمان پس از تویسرکان مهمترین تولید کننده گردو کشور محسوب می شود این درحالی است که استان در حداقل ۱۰ محصول در کشور پیش تاز است.

وی ادامه داد: متاسفانه هنوز گردوی استان کرمان نتوانسته است به جایگاه و اسم واقعی خود دست یابد در حالیکه آزمایشهای انجام شده بر روی گردوی استان کرمان نشان از غنای این محصول دارد و عدم استفاده از سم و کود شیمیایی در این باغها محصولی بی نظیر را ساخته است که هم اکنون بیشترین تقاضا را از کشورهای خارجی دارد و گمرکات استان صادر می شود در حالیکه در کشور محصول برخی شهرها بیشتر مورد توجه قرار دارد.

افت قیمت گردو در بازار/ گردوی چین مسبب اصلی

اسحاقی افزود: از سوی دیگر محصول چین نیز در بازار داخلی وجود دارد و این محصول بعضا با قیمت کمتری به مصرف کننده بطوریکه محصول گردوی استان کرمان از کیلویی ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان رسیده است.
وی گفت: اما مهمترین مشکل گردو در استان کرمان عدم وجود برند است و این درحالی است که هم اکنون برداشت گردو در استان کرمان آغاز شده و در صورت عدم وجود برند اختصاصی باز هم محصول کرمان به نام سایر مناطق فروخته می شود و اعتبار کرمان خرج سایر شهرها می شود.

این کارشناس کشاورزی گفت: خوشه صنعتی، انجمن و … هیچ یک در این خصوص گام موثری برنداشته اند و جشنواره گردو نیز که قرار بود برگزار شود به دلیل برخی حواشی معطل مانده اما افرادی که دلیل بروز این تاخیر هستند مشخص نیست چرا برای حل مشکلات اساسی یک گام به جلو برنمی دارند و فقط به فکر برگزاری این جشنواره در مکانی خاص هستند.

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه گردوی کرمان بدون بسته بندی فروخته می شود و در نهایت دارای ضایعات فراوان می شود و درنهایت با بسته بندی در سایر استانها دارای سود افزوده می شود و در مواردی نیز پس از صادرات فله ای به خارج کشور در آن سوی مرزها بسته بندی می شود.

گردو نیازمند یک برنامه ریزی اساسی است

در کنار دغدغه هایی که اسحاقی بیان کرد باید پای درد دل کشاورزان نیز نشست، محمد سلاجقه تولید کننده گردو در شهرستان بافت در خصوص این محصول می گوید: بافت از جمله مراکز اصلی تولید محصول گردو است اما خشکسالی و عدم حمایت از کشاورزان هر سال میزان تولید را کاهش می دهد در صورتیکه گفته می شود که بافت و رابر بهشت استان کرمان هستند و پر آبترین شهرستانهای کرمان محسوب می شوند.

وی افزود: هیچ نظام خاصی برای فروش گردو وجود ندارد و محصول به صورت فله ای به دلالان فروخته می شود و آنان محصول کشاورزان را چندین برابر قیمت به بازار مصرف می رسانند.

برخی حتی باور نمی کنند در کرمان یک درخت گردو باشد چه برسد به سالانه تولید هزاران تن محصول

وی با گله مندی از مسئولان در خصوص عدم معرفی گردوی کرمان گفت: برخی افراد وقتی به استان کرمان می آیند حتی باور نمی کنند که یک درخت گردو در این استان وجود داشته باشد و تنها به کویری بودن و تولید پسته استان را می شناسند و دلیل آن است که کسی برای معرفی گردوی استان کرمان کاری انجام نداده است مثلا تا کنون چند بار دیده اید که یکی از رسانه های استان کرمان در خصوص تولید گردو و توانمندیهای استان در این خصوص مطلب داشته باشد و یا اینکه چند برنامه تلویزیونی در این خصوص ساخته شده است.

وی گفت: آنقدر از خشکسالی و بی آبی در کرمان گفته ایم که کسی باور نمی کند جایی مثل بافت و رابر در استان وجود دارد که گوشه گوشه اش مملو از چشمه و رودخانه است.

سلاجقه ادامه داد: یک جشنواره می خواهیم برگزار کنیم اما کسی در این میان هم دل نیست حتی توانایی معرفی خود در یک جشنواره ملی را هم نداریم چه برسد به معرفی یک برند مشخص برای گردوی استان کرمان.

لزوم حذف واسطه گری/ گردو می تواند اقتصاد غرب کرمان را متحول کند

علی شمس الدینی دیگر کشاورز استان کرمان که به کشت این محصول در شهرستان رابر اشتغال دارد اظهارداشت: هیچ کدام از کشاورزان دغدغه برگزاری مکان برگزاری جشنواره گردوی استان کرمان را ندارد چون نام استان کرمان را دارد و مهم سر بلندی استان است و به همین دلیل باید برندی برای گردوی استان کرمان معرفی کنیم.

وی گفت: مشکلات کشاورزان استان عدم ساماندهی کشت اقلام پر محصول و جایگزینی با اقلام با تولید کم است، ما به دنبال حذف واسطه ها هستیم و اینکه وقتی کسی برای خرید گردو اقدام می کند و طعم گردو را می چشد بداند این گردو متعلق به رابر و یا بافت است.

وی گفت: باید گردو را به افتخاری برای استان کرمان تبدیل کرد و در این میان هم دلی و آینده نگری مهم است.

شمس الدینی با اشاره به آفت کرم خراط گفت: سال گذشته مسئولان اعلام کردند که تنها در رابر به دلیل آفت و سرمازدگی و خشکسالی ۲۰ درصد کاهش تولید داشته ایم با این وجود ۷۰۰۰ تن محصول در شهرستان برداشت شد است ما از مسئولان می خواهیم این مشکلات را رفع کنند.

وی خواستار جایگزین شدن اقلام پر بازده شد و گفت: بسیاری از کشاورزان رابری در سال جاری با سرمازدگی مواجه شده اند و از مسئولان می خواهیم فکری به حال این اوضاع کنند زیرا بسیاری از کشاورزان رابری حتی بیمه نیز نبودند و برای تامین معاش با مشکل مواجه هستند و این است درد کشاورزان گردو کار استان کرمان نه اینکه جشنواره گردو در این شهرستان باشد و یا در شهرستان دیگر.

وی گفت: مرکز تحقیقات گردوی شهرستان رابر هنوز عملیاتی نشده است و این امر باید هر چه زودتر برطرف شود زیرا در تولید گردو در شهرستان رابر و بافت نبود تحقیقات علمی و مرکز تحقیقات کاملا احساس می شود.

سرمایه و نیروی کار بومی مهیاست، مسئولان به میدان عمل بیایند

وی عدم فراوری گردو و مکانیزه نبودن کشت را از دیگر مشکلات در استان کرمان برشمرد و گفت: سرمایه بومی و نیروی کار ایرانی کاملا مهیا است و بهتر است شرایط برای در امدزایی و پویایی اقتصاد فراهم شود.

وی ادامه داد: برنامه ریزی در کشت محصول و ایجاد چند کارخانه بسته بندی و فراوری محصول در کنار کشاورزی در بخش صنایع بالا دستی و پائین دستی گردو نیز تاثیر گذار است و بخش قابل توجهی از جوانان این دو شهرستان را از بیکاری می رهاند.

وی گفت: همه جا می گویند بافت و رابر صنعتی نیستند و تنها برپایه اقتصاد کشاورزی پایه نهاده شده اند اما همین درختهای گردو می تواند زمینه ای برای رونق اقتصادی این دو شهرستان باشند.

وی ادامه داد: ما فقط از مغز گردو استفاده می کنیم درحالیکه پوست سبز و همچنین پوسته چوبی این محصول نیز درامد زا است اما هم اکنون در زمان برداشت محصول یکی از دغدغه های مسئولان جمع آوری این پوستها به عنوان زباله است.

دغدغه های کشاورزان رابر و بافت درحالی مطرح می شود که گردو پتانسیل غنی اقتصادی در استان کرمان محسوب می شود اما تاکنون برای خارج کردن گردو از زیر سایه پسته و معرفی برند مناسب برای این محصول هیچ تلاشی نشده است.

وی گفت: برخی سعی دارند با تبلیغاتی کردن گردو این محصول را از بن بست در استان کرمان خارج کنند اما عدم تخصص آنها و سودجویی در این زمینه و همچنین عدم توجه به سود کشاورزان این حرکتها را نیز در حد حرف باقی گذاشته است و ادامه این روند یک سرمایه ملی بی نظیر در استان کرمان را بلا استفاده گذاشته است، سرمایه ای که به نام ماست اما سودش در جیب دیگران است.


گزارش:اسما محمودی/خبرگزاری مهر

ارسال شده توسط موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir