دستگیری ۳ حفار غیر مجاز مسلح در رابر

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان :سه حفار غیرمجاز با انجام یک‌سری اقدامات اطلاعاتی در حال ارتکاب جرم در شهرستان رابر دستگیر شدند.

دستگیری 3 حفار غیرمجاز مسلح در رابر
دستگیری ۳ حفار غیرمجاز مسلح در رابر

حسین شمس‌الدینی گفت: سه نفر حفار غیرمجاز مسلح با انجام یک‌سری اقدامات اطلاعاتی و یک ماه تعقیب و مراقبت‌های لازم با همکاری فرماندهی انتظامی شهرستان رابر دستگیر شدند.

وی با اشاره به دستگیری حفاران در منطقه گیشکی رابر و کشف و ضبط یک قبضه سلاح، سه عدد کوله‌پشتی، دو عدد بیل و کلنگ نیز از مجرمان افزود: نیروهای حفاظت اداره کل میراث فرهنگی در سال‌های اخیر با همکاری نیروی انتظامی توانسته‌اند فعالیت‌های چشمگیری را در دستگیری قاچاقچیان اشیاء عتیقه انجام دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به وجود ۴۴ پایگاه یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی در سراسر استان کرمان بیان داشت: این حوزه با بهره‌مندی از ۲۴۲ نیروی آموزش دیده و مجرب حفاظت از آثار ثبتی و غیر ثبتی استان کرمان را برعهده دارند.

تعدد محوطه های تاریخی استان کرمان زمینه سوء استفاده قاچاقچیان و غارت گران اشیای تاریخی را مهیا کرده این در حالی است که بالا بردن ضریب حفاظتی این اماکن با همکاری مردم محلی امری ضروری است.کرمان یکی از کهن ترین استانهای کشور است. این استان در قدیمی ترین کتب و نقشه های تاریخی کشور نیز جای دارد و این نشان از جایگاه ویژه کرمان در تاریخ ایران زمین دارد.همین امر موجب شده است استان کرمان مملو از محوطه های تاریخی، ابنیه کهن و محوطه های باستانی باشد که هر یک حلقه های مختلف تاریخی را به یکدیگر متصل کرده اند اما پهناور بودن استان کرمان از یک سو و کمبود بودجه و اعتبار مورد نیاز از سوی دیگر نگهداری از این آثار تاریخی را با چالشهایی مواجه کرده است که نمونه آن را می توان در دشت مطوط آباد جیرفت مشاهده کرد.حفاریهای غیر مجاز و خروج آثار تاریخی به وسیله غارتگران میراث کهن پارسی در جیرفت از مصداقهای غیر قابل انکاری است که به دلیل بی توجهی در کشف نگهداری و محافظت از این محوطه ها می توان دید.بطوریکه در برخی موارد همچون محوطه های تاریخی جیرفت ابتدا غارتگران اشیاء تاریخی بودند که به وجود این محوطه ها پی بردند و در نهایت اقدامات قانونی برای محافظت از این محوطه ها انجام شد.در آخرین مورد از غارت اشیای تاریخی توسط سود جویان که خوشبختانه با هوشیاری یگان حفاظت میراث فرهنگی نا کام ماند گروهی از قاچاقچیان سعی داشتند در منطقه باستانی رابر اقدام به غارت آثار تاریخی کنند. مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان در این خصوص گفت: سه گروه حفار غیرمجاز مسلح با انجام یکسری اقدامات اطلاعاتی و یک ماه تعقیب و مراقبت های لازم با همکاری نیروی انتظامی شهرستان رابر دستگیر شدند.

۲ دیدگاه

  1. شهابي حسين/كرمان

    به نظرمیرسد کلاه اسراییلی ارتباطی با افتابه دزدهای رابری! نداره . عکس را عوض کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir