جاذبه های گردشگری رابر


گردشگاهها ومناطق دیدنی شهرستان رابر:چشم انداز های زیبای عشق اباد اسکر, چشمه عروس, گردو دره کار ,جنگل های بادام قنات ملک, جنگل های بنه سید مرتضی وآبشار ابسر ,تخت سر طشتک ,چشمه علی چهرن ,بندر هنزا,

روستای گلوچار
بالای روستای گلوچار رابردره بسیار زیبا پوشیده از درختان ارس است که تماشایی و بی نظیربه نظر میرسد. در انجا درختان ارس بزرگی وجود دارد که عمر انها طولانی است و سرمایه ای بزرگ برای پوشش گیاهی شهرستان محسوب میشود دره محیطی ارام ودل نشین برای گردشگران است تا به تماشای جنگل سبز بنشینند.

گردو دره کار

در بالای ده دیوان رابر رشته کوه لاله زار چندین درخت گردوی کهنسال با تنه های بسیار قطور وجود داردکه ریشه های انها در هم تنیده شده ومکانی است بسیار زیبا که ارمیدن زیر سایه ان درختان بسیا رلذت بخش است.

تخت سرطشتک:

در منطقه کوهستانی از ارتفاعات بندر هنزا جایی مسطح وصاف وجود دارد که پوشیده از چمن وگلهای زیبای بهاری است و اطراف انرا بوته های وحشی پوشانده است این مکان در نوع خود دیدنی وتماشایی است.

عشق آباد اسکر:

در شرق اسکر با گذشتن از چندین تپه طبیعتی سرسبز وپوشیده از درخت دیده میشود که دیدگان را محو تماشای خود میکند این مکان با صفا عشق آباد است که با جاذبه های طبیعی خود میتواند سالانه گردشگران زیادی رادر اغوش خود بپذیرد.

دفینه های اشکان:

ده اشکان سیه بنوئیه رابر از زمان اشکانیان وجود داردکه بیشتر انها در زمان حکومت محمد رضا شاه به وسیله آمریکایی هابه غارت رفته است از جمله عقیق های درشت مخصوصا یک یاقوت سرخ که عکس آذر میندخت وپوران دخت به طول ۵سانتی متر در دو طرفش منقوش بوده ویک کفنی زربفت که متعلق به یکی از سلاطین اشکانی بوده است.

محوطه باستانی قره قطوئیه :

مرز مشترک رابر واسفندقه محوطه بزرگی است که اشیا باستانی زیادی در انجا پنهان است در چند نوبت مورد غارت قرار گرفته است.

تل کوشک:

این محوطه باستانی در رابر قرار دارد گروهی معتقدند قدمت ان به دوره ی ساسانیان بر میگردد که قسمتی از ان به دلیل گسترش زمینها وباغات پیرامون ان از بین رفته اند.

قلعه رابر:

در رابر محله ای که امروز ان را قلعه نامیده اند قرار داشته در سال ۱۲۰۷ ه ق/که فتحعلی خان به رابر قشون کشی کرده قلعه اباد بوده است ومردم انجا جمع شده اند وبا جهانبانی فتحعلی خان بنای مخالفت گذاشتنداما خان فاجار از حیث سلاح ومهمات کاملا مجهز بودرویارویی با ان سودی نداشت وبا وساطت ومیانجی گری بعداز یک ماه تسلیم شدند .هنوز اثاری از ان قلعه باقی مانده است.

قلاع دیگری نیز در رابر جود داشته ولی مهمترین انها همان قلعه رابر بوداین قلاع عبارتند از :قلعه دیلم در حومه سیه بنوئیه که میگویند متعلق به زمان دیلمیان است ودو قلعه در جوار ان یکی کنار ساختمان دژدان ودیگری کنار قنات جواهران, قلعه کلدان, قلعه پدم اباد, قلعه سنگ بندر هنزا وقلعه بید بست سرهنگر.

کاروانسرای شیرزاد:

در سرچشمه رودخانه ابدر رابر قرار داشته و به نام شیرزاد جد عشایر لری شمس الدینی موسوم گردیده در ساخت این سازه کوهستانی از مصالح بومی از قبیل قلوه سنگها ی رودخانه استفاده شده وهفت فضای جدا ومرتبط با هم داشته است.مسافرین بعداز عبور از مسیر کوهستانی صعب العبور در این کاروانسرا اتراق میکردند.

ساختمان عمارت:

ساختمانی که مشهور به عمارت ومتعلق به رستم خان اسفندیاری معروف به رفعت الدوله برادر عدل سلطان پسر مرتضی قلی خان فرزند محمد اسماعیل است .این عمارت در وسط باغ بزرگی در شمال رابر در کوچه رفعت واقع است ساخت این بنا دو سال طول کشید وآجر های ان را به وسیله قاطر از کرمان به رابر حمل کرده اند متاسفانه این ساختمان رو به ویرانی است و فقط ستون هایی از ان باقی مانده است.و…

اماکن زیارتی وسیاحتی رابر

امامزاده ها از جمله اماکن مقدس ومتبرکی هستند که همواره مورد توجه واحترام زائران بوده وهست. در شهرستان رابر وروستاهای اطراف ان نیز امامزاده های متعددی آرمیده اند ,که آرامگاه آنان آرام دل زائرانشان است .( با توجه به تحقیقات انجام شده تاریخی, هم دوره با کرمان میباشند) در اینجا به معرفی کوتاه چند زیارتگاه مشهور شهرستان رابر میپردازیم.

زیارتگاه سید مرتضی :

از زیارتگاههای مشهور شهرستان رابر است که در روستای سید مرتضی رابر قرار دارد مردم آن منطقه معتقدند سید مرتضی پسر موسی بن جعفر (ع)برادر امام رضا (ع)است که از عراق به ایران آمده دشمنان او را تا این منطقه تعقیب کرده و سپس به شهادت رسانده اند این زیارتگاه با شکوه است و اطراف ان را درخت های بزرگ بنه پوشانده است .

زیارت شاهزاده ابوالقاسم لنگر: اطرف آن زیارتگاه پوشیده از درختان بادام کوهی وباغهای بسیار باشکوه است که فضای آرامی را برای گردشگران فراهم ساخته است

زیارتگاه شصت سر: در روستای شصت فیچ است .روایت کرده اندد که شصت تن از امام زادگان به خراسان حرکت کرده اند وسپاه مامون انها را تعقیب کرده اند ودر منطقه ای که امروزه شصت فیچ نامیده میشود درگیر شده اند و سر همه انها را جدا کرده اند و در صندوق مخفی نمودند .وشبانه به منزل پیرزن عشایری رفتند برای خوردن غدا وپیرزن از سخنان انها متوجه جنایت انها میشود ودر غذای انها زهر ریخته وهمه انها کشته شدند .(الله اعلم). در منطقه ای چند سنگ روی هم چیده اند ومعتقدند درون قبر شصت سر دفن شده و انها را به شصت سر امام زاده نسبت داده اند .

<
p>زیارتگاه میر محمد ابو طالب نواده امام موسی کاظم در سرخوئیه هنزای رابر ,زیارت پیر یکه در گرینوئیه رابر ,زیارتگاه پیر زید در شهر بادام رابر ,زیارتگاه پیر عادل در مشک آبدان رابر ,زیارتگاه شاهزاده عبدالله در سرمشک رابر , پیر بابا شاهی در مرکز شهرستان رابر ,پیر چنار در مرکز شهر رابرو مقبر ه اقا سید قاسم ,مرشد(خانقاه) مشهور رابر به مجاورت ساختمان شهر داری رابر . .

خانقاه: دردوران قاجاریه به درخواست تعدادی از مردم رابر عارف وارسته ای به نام سید ابوالقاسم مشهور به وفی علیشاه از سیرجان به رابر امدودر رابر از او استقبال گسترده ای شد و در همان جا اقامت گزید در ان زمان با کمک او خانقاه بسیاری تشکیل گردید وپیروان زیادی پیدا کرد .بعد از فوت او فرزندش سید ضیا الدین که مرشد وقت کرمان بود در سال ۱۳۲۴ ه/ش به رابر امد ومحلی برای تجمع درویشان دایر گردید.بعد از فوت او نیزبا تلاش عباس علی تاج الدینی چند سال رونق داشت . سرانجام در سال ۱۳۵۳ ه/ش به دستور دکتر جواد نور بخش قطب خانقاهی در محله قلعه رابر احداث گردید که طریقت نعمت الهی دنبال گردد.ودر سال ۱۳۷۰ تعطیل گردید .در این خانقاه مریدان به ذکر وخواندن دعا مشغول میشدند و نفس را از پلیدی ها دور نگه میداشتند .

بخش هنزاء از توابع شهرستان رابر استان کرمان در ۵۰ کیلومتری شرق شهر رابر قرار گرفته است.
هنزاء از طرف شمال غربی به شهرستان رابر و از طرف شمال شرقی به شهر راین و از جنوب شرقی به شهرساردوییه محدود می‌شود. و در نقطه مرزی شهرستان رابر و جیرفت قرار دارد.
بخش هنزا از سطح دریا در حدود ۲۸۰۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان، مطبوع و خنک و در زمستان‌ها سرد است.
رودخانه دائمی هنزا از میان روستا عبور می‌کند. ظاهراً در گذشته تعداد زیادی آسیاب آبی در این بخش وجود داشته است که در حال حاضر اثری از آن‌ها باقی نمانده است.
در زبان محلی، به خروجی آب آسیاب « هنزاب» می‌گویند؛ از این رو، این مکان به هنزا، مشهور شده است.
بنای قدیمی امام‌زاده میرمحمد ابوطالب نشانگر قدمت تاریخی این روستاست.

جاذبه‌های گردشگری
بخش هنزاء به دلیل استقرار در محدوده کوهستانی، آب و هوایی مطبوع و مناظر و چشم‌اندازهای زیبا و دلپذیری دارد. دره‌های خوش آب و هوا، سرسبز و کوه‌های مرتفع، این بخش را دربرگرفته‌اند. گذر رودخانه هنزا از میان روستا، سبب شادابی و طراوت آن شده است. حواشی رودخانه از درختان بلند، گل‌های رنگارنگ و گیاهان طبیعی پوشیده شده است. دره کوهستانی بندر هنزا با درختان کهنسال گردو به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان به تفرجگاهی زیبا تبدیل می‌شود. این روستای کوهستانی، با طبیعت بکر و زیبا، گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند.
از جاذبه های گردشگری دیگر این بخش می توان به امامزاده سید محمد رضا ابوطالب(ع) و همچنین آبشار سرخوییه،امامزاده سید مرتضی (ع) و آبشار آبسر در روستای سید مرتضی ،تخت سرتشتک در بندر هنزاءدره گلی هوک در سرمشک ،دره گلوگازر،جنگل های اورس گلوچار و گلوگازر اشاره کرد.
در فصل تابستان، عشایر منطقه در اطراف روستا اتراق می‌کنند و به رمه‌گردانی، فرآوری محصولات لبنی و تولید صنایع دستی مانند نخ‌ریسی و گلیم‌بافی می‌پردازند. دیدن زندگی پر جنب و جوش عشایر، بسیار جالب توجه و تأمل برانگیز است.
مهم‌ترین سوغات هنزاء و رابر:گردو و بادام وعسل و محصولات لبنی است.
دسترسی:بخش هنزاء از طریق محورهای کرمان-رابر-هنزاء و جیرفت -ساردوئیه -هنزاء و کرمان-راین -ساردوئیه- هنزاء با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است.

منبع :,نگین سبز کرمان,جغرافیای تاریخی شهرستان بافت ورابر

۲ دیدگاه

  1. ممنون از اطلاع رسانی جناب آقای پارسایی: با اینکه رابری هستم ، خیلی از مکانهای فوق الذکر را هنوز ندیدم واین جای تاسف داره .در مورد کاروانسرای شیرزاد باید عرض کنم تا ۳۰ سال قبل برپا بود ولی بعلت بی توجهی میراث فرهنگی ومردم متاسفانه تنها خرابه ای باقی مانده است.

  2. آه ای دریغ و افسوس….
    با وجود این همه جاهای دیدنی زیبا توی رابر ،چه فایده که زیر ساخت های گردشگری بسیار تا بسیار ضعیفه…درحالی که جاذبه ها میتونستن اصلی ترین منبع درآمد برای عمران وآبادانی شهر رابر باشن….
    ای کاش مسئولین کمی به فکر بودن …مثلا من با وجود اینکه رابر متولد شدم امسال برای اولین بار آبشار زیبای آبسر رو دیدم ولی اگه کمی مسولیین به فکر بود میتونستن با ایجاد امکانات رفاهی در همین منطقه مثل درست کردن جاده اش،ساخت آلاچیق های زیباو امکانات رفاهی دیگر این آبشار رو هم مثل آبشار راین به یکی از قطب های گردشگری استان کرمان تبدیل کنن….
    امیدوارم که در آینده ای نزدیک مسولین از این خواب طولانی بیدار بشن ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir