روح کودک، دوست‌دار محیط زیست

150125_10200493297008140_1311292424_n

(عکس: سد ننیز در روزی ابری)

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان برای نجات زمین در پیش گرفت، آموزش کودکان در این راه است؛ این‌که چطور با محیط زیست دوست باشند و به طبیعت احترام بگذارند. پدر و مادرها، معلمان و رسانه‌ها از راه های گوناگون می‌توانند این حس نزدیکی را در کودکان ایجاد کنند. باید دست کودکان را در دست طبیعت بگذاریم. حتما دیده‌اید که کودکان روستایی بدون این‌که آموزش دیده باشند، کمتر از کودکان شهرنشین به طبیعت آسیب می‌رسانند یا از آن می‌ترسند.
از خردسالی شروع کنید. اگر خودتان دوست‌دار طبیعت هستید، زیاد سخت نیست که این حس را به کودکان‌تان منتقل کنید. آن‌ها را از همان خردسالی با دنیای طبیعی آشنا کنید. تشویق‌شان کنید که در باغچه بازی کنند. بگذارید برگ‌ها، گل‌ها و سنگ‌ها را بردارند و نگاه کنند. درختان، حشرات، پرندگان و حیوانات را به آن‌ها نشان دهید و نام‌ها را یادشان بدهید تا از حیوانات اهلی نترسند و آن‌ها را دوست بدارند. بچه‌ها را در باغبانی مشارکت دهید. بگذارید در نگهداری باغچه به شما کنند. از خاک‌بازی آن‌ها نهراسید. آن‌ها باید با خاک، کرم‌ها و حشرات مانوس شوند. مراقبت از گیاهان و دیدن رشد آن‌ها لذت بخش‌ترین تجربه کودکان در درک چرخه زندگی است. می‌توانید با بچه‌ها ظرفی برای تغذیه پرندگان بسازید. به حیات وحش ببریدشان. طبیعت‌گردی‌های یک روزه خارج از شهر فکر خوبی است. لذت پیاده‌روی را به آن‌ها نشان دهید. اگر فرصت کردید، در تعطیلات به مناطق حفاظت شده بروید که حیوانات را در محیط زیست طبیعی‌شان ببینند.
کنجکاوی‌شان را برانگیزید. بچه‌ها را ترغیب کنید که در هرچه اطراف‌شان می‌بینند دقیق شوند. کتاب‌ها و سی‌دی‌هایی درباره حیات وحش به آن‌ها هدیه بدهید. به موزه و کتابخانه ببریدشان. اگر موسسه‌ای می‌شناسید که اردوهای طبیعت‌گردی برای کودکان فراهم آورده، حتما آن‌ها را عضو کنید. لذت کودکان را از دیدن طبیعت با دادن هدیه‌هایی از قبیل ذره‌بین، دوربین دو چشمی یا تلسکوپی ساده صد چندان کنید. می‌توانید نمونه‌برداری و گزارش‌نویسی را هم به آن‌ها یاد دهید. اگر علاقه‌ای نداشتند، نقاشی کردن از طبیعت را به آن‌ها بیاموزید یا در سنین بالاتر برایشان دوربین عکاسی بخرید. کتاب‌هایی درباره گونه‌های گیاهی و جانوری ایران برایشان بخرید. کودکان از شناسایی گونه‌ها بر اساس دانش‌شان لذت می‌برند.
حفاظت از طبیعت را به آن‌ها بیاموزید. همین طور که کودکان‌تان بزرگ می‌شوند، به آن‌ها بیاموزید برای طبیعت ارزش قائل شوند. در عمل به بچه‌ها نشان دهید چطور می‌توان آسیب کمتری به محیط زیست رساند. حتما از مصرف بهینه آب و برق و کاغذ برای کودکان‌تان سخن گفته‌اید؛ به جای این‌که از گرانی و هدفمندی یارانه‌ها بگویید از ارزش‌های زیست محیطی بگویید. مسلماً کودکان اگر بدانند با مصرف بهینه کاغذ درختی را از قطع شدن نجات می‌دهند از صرفه‌جویی لذت خواهند برد.
فراموش نکنید که کودک برای آموختن به زمان نیاز دارد. سعی نکنید در اولین گردش همه این‌ها را به او بیاموزید. با هم بگردید، ببینید و لذت ببرید. کودکانی که با طبیعت مانوس می‌شوند هم شهروندانی مسئولیت‌پذیر خواهند بود، هم حافظانی برای سیاره زمین؛ و صد البته از زندگی‌شان هم لذت بیشتری خواهند برد.

حامد کریم‌قاسمی، روزنامه اعتماد، شماره ۲۴۴۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir