چرا آب معدنی نمیخریم؟

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

آمارها حاکی از این است که سالانه بیش از ۴۰۰ میلیون بطری آب معدنی با گردش مالی بیش از ۱۱۵ میلیارد تومان در کشور به مصرف میرسد و حدود ۰۰۱ میلیون بطری هم به دیگر کشورها صادر میشود. نامهای تجاری آب معدنی در جهان به بازار مد و مصرفگرایی اضافه شدهاند و توجیه سلامتی را هم یدک میکشند. اما چند سالی است کمپینهایی جهانی برای منع مصرف آب بستهبندی شده در ظروف پلاستیکی شکل گرفتهاند. این دست از فعالان محیط زیست علاوه بر آگاه کردن مصرف کنندگان توانستهاند در برخی شهرها مانند کنکوردِ آمریکا فروش آب معدنی را متوقف کنند.

شاید در نگاه اول مخالفت طرفداران محیط زیست با خرید بطریهای آب معدنی یا آب تصفیه شده کمی چپگرایانه بهنظر برسد. اما فقط بحث در انحصار گرفتن حق دسترسی به آب، یکی از بنیادیترین مایحتاج بشر، درمیان نیست. عمدهترین مشکلی که مصرف آب معدنی ایجاد میکند آلودگی محیط زیست است.

بطریهای آب هوا را آلوده و زمین را گرم میکنند!

برای تولید بطریهای آب فقط در آمریکا سالانه ۱۷ میلیون بشکه نفت مصرف میشود. نفتی که میتواند سوخت ۱٫۳ میلیون خودور را تامین کند. علاوه بر آن انرژیی که در فرآیند تولید صرف میشود برای تأمین برق سالانهی ۱۹۰ هزار منزل مسکونی کافی است. مصرف این حجم از سوخت فسیلی علاوه بر اینکه مشکل بشر در تأمین انرژی را تشدید خواهد کرد به آلوده شدن هوا و گرم شدن زمین دامن خواهد زد.

جای کافی برای دفن زبالهها نداریم!

آمارها نشان میدهند که هر سال فقط در آمریکا حدود ۱٫۵ میلیون تن بطری پلاستیکی دور انداخته میشود. با اینکه در این کشور صنعت بازیافت رشد خوبی داشته است، تنها حدود ۲۳ درصد از این بطریها بازیافت میشوند و مابقی در طبیعت رها یا دفن میشوند.

آب معدنی سالمتر از آب شیر نیست!

آب معدنی آب سنگینی است که مصرف دائم آن حتی به شرط سالم بودن توصیه نمیشود، چه برسد به اینکه آزمایشات در سالهای اخیر نشان داده است که آب معدنی تعدادی از شرکتها استانداردهای لازم را برای مصرف ندارند. به دلیل فراگیر بودن مصرف آب شهری، تصفیه خانه های آب در روز چند بار سلامت آب را آزمایش میکنند و نتایج آن در صورت درخواست در دسترس عموم قرار میگیرد. اما نظارت سازمان استاندارد بر تولیدکنندگان آب معدنی سالانه است. به علاوه تعدادی از محصولات بازار فاقد نشان استاندارد و یا حتا پروانه وزارت بهداشت هستند. از این گذشته همه ی بطریهای آب، معدنی نیستند! اگر به اطلاعات روی بطریها توجه کنید بسیاری از شرکتهای معروف از آب شهری تصفیه شده استفاده میکنند.

با کمبود آب مواجه میشویم!

استخراج بی رویه آب از سفرهها و چشمهها برای صادرات میتواند زیستبوم را بر هم بزند و ساکنین محلی را نیز با کمبود آب مواجه کند. بنا به آمار وزارت صنایع و معادن تا سال ۸۹ بیش از ۱۴۰ پروانه بهرهبرداری برای تولید آب معدنی در کشور صادر شده است.

توجه به زیرساختهای شهری را کم میکند!

تبلیغ و گسترش استفاده از آب بسته بندی شده با توجیه سالمتر بودن، حساسیت و توجه به سیستمهای تصفیه آب شهری را چه از جانب شهروندان و چه از جانب مسئولان کم میکند و باعث کاهش تقاضا و طفره رفتن از بهبود، ارتقا و گسترش زیرساختهای شهری مربوط به آب آشامیدنی سالم میشود.

نویسنده: حامد کریمقاسمی

یک دیدگاه

  1. ziba, elmi va karbordi!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir