در ادامه اعتراضات مردمی، استاندار کرمان دستور توقف موقت فعالیت های معدنی کوه شاه را صادر کرد

در ادامه اعتراض‌های گسترده مردمی و نگرانی‌های فعالان زیست‌محیطی و کوهنوردان در خصوص فعالیت معدن استخراج سنگ آهن از کوه‌شاه، استاندار کرمان دستور تشکیل کمیته‌ای به منظور بررسی این موضوع داده و تاکید کرد که ادامه مرحله اکتشاف معدن منوط به ارائه نظر این گروه کارشناسی است؛ این دستور می‌تواند نوید تعطیلی فعالیت این معدن را بدهد.

image

“اسماعیل نجار”استاندار کرمان که دیروز برای بازدید از طرح‌های عمرانی شهرستان فهرج و افتتاح چندین طرح عمرانی به این شهرستان سفر کرده بود، در حاشیه بازدید خود، در جمع خبرنگاران خبر خوشی به کرمانی‌ها و دوستداران توسعه پایدار داد؛ معدن کوه‌شاه رابر ادامه فعالیت خود را باید منوط به ارایه نظرات کارشناسان کند.

در این باره، اسماعیل نجار گفت: گروه ویژه متشکل از کارشناسان خبره و بی طرف در زمینه منابع طبیعی،محیط زیست و آب منطقه ای از تهران و کرمان مراحل صدور مجوز،میزان تخریب های صورت گرفته و دغدغه های مردم و فعالان محیط زیست و کوهنوردان در کوه شاه رابر را بررسی می کنند.

وی افزود:استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های استان در راستای توسعه و کاهش وابستگی به نفت از اولویت های برنامه های استان بوده و حمایت خواهیم کرد.

استاندار کرمان گفت:مسئله اشتغال استان باید با بهره گیری از این ظرفیت ها حل شود و خوشبختانه استان کرمان استانی غنی و پرنعمت است.

وی اظهار کرد: در عین حال حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب منابع و کاهش خسارات همواره مورد تاکید جدی مدیریت استان است.

نجار گفت:کوه شاه یا الفتح کوه از مناطق بکر کوهستانی کشور و استان با تنوع گونه های گیاهی،جانوری و زیست محیطی محسوب می شود و صدور هرگونه مجوز می بایست با درنظر گرفتن جمیع جوانب و حساسیت های خاص انجام می شد.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به درخواست های مردمی ،فعالان محیط زیست،رسانه ها و کوهنوردان  و احترام ویژه ای که برای افکارعمومی و نظرات راهگشا و سازنده قائل بوده ایم و بنا به شبهات به وجودآمده این گروه کارشناسی با هدایت حوزه معاونت  برنامه ریزی استانداری همه مراحل صدور مجوز،مسائل زیست محیطی،انسانی،آب آشامیدنی و کشاورزی مناطق را بررسی و در رابطه با ادامه مرحله اکتشاف معدن اعلام نظر قطعی منوط به ارائه نظر این گروه کارشناسی ست.

گزارش : فهیمه افضلی

image

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir