قلعه قدیمی رابر در حال تخریب شدن

قلعه قدیمی رابر در حال تخریب شدن

image

قلعه قدیمی رابر (قله) یکی از معدود آثار باقی مانده از گذشته نچندان دور رابر است که متاسفانه در سالهای اخیر با بی توجهی و کم توجهی مردم و مسئولان شهرمان قرار گرفته است.
دو سال قبل با مشاهده آغاز عملیات مرمت و بازسازی این بنا امیدهایی زنده شد و تصور کردیم قلعه برای آیندگان هم باقی خواهد ماند. اما هنوز هفته ای از این اقدام نگذشته بود که لودر ها به جان خانه قلعه افتادند و به اصطلاح ورثه خانه ی قلعه ، گرفتن اجاره ی چند صد هزار تومانی آن را به ماندن اثری از گذشته شهرشان ارجحیت دادند.
متاسفانه پیگیری های مسوول میراث فرهنگی رابر ، آقای تاجپور و اقدام از طریق قانون و دادگاه هم نتیجه مطلوبی در پی نداشت و این قلعه قدیمی همانند بستنی یخی سال به سال کوتاهتر می شود و همگان به نظاره آن نشسته ایم…

تصویر قلعه قدیمی رابر در سال ۱۳۸۶ (مقایسه کنید با عکس بالا ، پاییز ۱۳۹۲)
image

۶ دیدگاه

 1. احمد مهدی پوررابری

  بنام خدا
  ای دوست عزیز شهری که بی صاحب شود و هر کس به فکر منافع خود باشد از این بهتر نمی شود حال روز باغ رفیع الدوله از این بدتر است اما حمام قدیم شهر که قدمت چندین ساله دارد و از طرف مرحوم مغفور گروهبان جان الله مهدی پور به شهرداری رابر داده شده است که از آن محافظت کند اما متاسفانه شهردار قبل آن را کوبیده است ولی می توان آن را احیاء نمود اینجانب چنانچه میراث فرهنگی آماده احیاء و تعمیر آن باشد بنده حاضر به واگذاری آن می باشم در ضمن دیوار ها سالمند فقط سقف آن را تخریب نموده اند و بر روی آن شن ریزی نموده اند .
  با تشکر احمد مهدی پوررابری

 2. وقتی اقای محمد علیتاج پور که شغلش به میراث فرهنگی مرتبته بجای دفاع از میراث دنبال کار سیاسی ودفاع از فرمانداره رابریعنی همین

 3. مير محمد علي تاج پور

  جناب سید اسلام عزیز و همه همشهریان مهربانم
  با سلام و احترام
  در خصوص منزل صولت السلطنه که به اشتباه آن را قلعه قدیمی رایر نام می برند به استحضار می رساند در سال ۱۳۸۰ با مالکین( یعنی از زمانی که بنده وارد میراث فرهنگی شدم )مذاکره شد بالاخره در سال ۱۳۸۲ طی تفاهم نامه ای خانه مذکور به میراث فرهنگی واگذار گردید که بلا فاصله طرح مرمت آماده شد و عملیات مرمت آغاز گردید و همزمان خانه صولت السلطنه با پیگیری بنده از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور در فهرست آثار تاریخی کشور ثبت گردید.
  ولی به دلیل اعتراض برخی مالکان و اینکه حاضر نیستند ملک شخصی ایشان به دولت واگذار شود و حتی درخواست خروج از ثنت خانه را به سازمان تحویل دادند و همه ای موارد باعث شد عملیات مرمت متوقف شود .
  در کنار همه این مسائل برای شستن دست میراث فرهنگی با لودر بخشی از خانه مذکور را تخریب کردند و به هیچ عنوان اجازه مرمت و بازسازی ندادند. شما بجای من بودید چکار می کردید.
  اما در خصوص باغ رفعت الدوله متأسفانه به محض اینکه ابلاغ به ثبت را برای مالک ارسال کردیم با مخالفت شدید مواجه شدیم و با کمال تأسف ریاست وقت آموزش و پرورش با خریداری و تخریب بخشی از این باغ زیبای تاریخی هویت آن را زیر سوال بردند.
  در خصوص حمام تاریخی که متعلق به دوران صفویه است بنده بارها پیگیری کردم شهرداری اعلام کرد به دلیل واقع شدن در مسیر بلوار شهید چمران امکان احیاء وجود ندارد حتی با آقای دکتر افضلی مشاور طح شهرداری صحبت کردم ایشان فرمودند در صورتی که شهرداری موافقت کند می توان در طرح احداث بلوار تغییراتی ایجاد نمود .
  جناب آقای مهدی پور شما به عنوان عضو محترم شورای شهر رابر اگر این مسئله را حل نمایید بنده به شما و همه همشهریانم در همینجا قول میدهم عملیات مرمت را در اولین فرصت شروع کنم.
  خدا نکند که روزی بیاید و من به فکر توسعه رابر نباشم اگر کاری در حوزه مسئولیت بنده معطل می ماند کوتاهی من نیست عوامل دیگری هم نقش دارند.
  اما در خصوص دفاع از آقای فرماندار بنده صراحتا اعلام میکنم به هیچ حزب گروه و دسته خاصی تعلق ندارم نه اصلاح طلبم نه اصولگرا ولی شرایط تحریم و کمبود منابع مالی دولت را قدری اطلاع دارم و حرفم این است در این شرایط نباید توقع معجزه داشت.همین قدر که مسئولین شهرستان در خصوص احداث کارخانه مس در خاک رابر و احداث بیمارستان ،مجتمع اداری مجتمع فرهنگی بعثت و جاده مستقیم رابر به کرمان و بیمارستان رابر پیگیری نموده اند باید قدرشناس بود و تشکر کرد .
  فراموش نکنیم پنج سال قبل همه اینها آرزو های محال به شمار میرفت.
  در پایان ضمن آرزوی موفقیت و بهروزی برای شما دوستان و همه همشهریان خوبم – راجع به من هر جور دوست دارید فکر کنید من همینم که هستم .
  ارادتمند همه رابری ها
  میر محمدعلی تاج پور

 4. احمد مهدی پوررابری

  بنام خدا
  سرور ارجمند و عزیزمان جناب آقای میر محمدعلی تاجپور عرض سلام و خسته نباشید دارم بنده حاضر به هر گونه همکاری هستم و چنانچه می توانید آنرا مرمت کنید بیایید آنرا بنده با تمامی مقبله ها به شما (اداره میراث فرهنگی )واگذار می کنم به شرط آنکه واقعاً مسئولین امر قول مساعد بر احیاء و بازسازی را بدهند امید آن دارم که بشود هویت تاریخی این مردم خوب رابر را احیاء نمود دست در دست هم نهیم به مهر میهن خویش را کنیم آباد .
  در ضمن جنابعالی را به عنوان یک نیروی خوب وارزشی برای این جامعه می شناسم و خواهش من از شما این است که به خاطر دیگران با هم بدرفتاری نکنیم .
  با تشکر احمد مهدی پوررابری .

 5. آقایان : شما را به جمله ای از عارف واصل حق حضرت آیت الله بهجت(ره) تذکر میدهم : ” خدا به ما توفیق آگاهی دهد که اگر در ابتلا و آزمایش قرار گرفتیم بد را خوب و خوب را بد نبینیم … ما نادانیم ، خدا کند بفهمیم که نادانیم تا به فکر اصلاح و درمان خود برآییم . ( دریافت راهکارهای مبارزه با القاء شیطان با ارسال ۱۳۱ به ۲۰۱۰۲۰۱۰

 6. احمد مهدی پوررابری

  بنام خدا
  جناب آقای بیطرف آنچه را در ظرف وجودی و حقیقت جوهر و ذات خود می بینید به دیگران القاء نکنید ؟!!! ظاهر امر چنین بر می آید که مطالب و کامنت ها را خوب و درست نمی خوانید ! . و بسان کبک سر در زیر برف نموده اید که دیگران شما را نمی بینند ؟؟! دوست عزیز این نصیحت برای خودت باشد که گفته اید ما ؟!! دیگران اینقدر عقل دارند که خوب و بد را تشخیص دهند. خوب است خود را درست معرفی نمایید تا جوهره و دانایی و یا به قول خودت نادانی ات را خوب به رخت بکشانم به قول قدما یا خود را به خواب خرگوشی زده اید و یا مثل گربه سانان چرت می زنی و در لاک نادانی فرو رفته ای و از آن بیرون نمی آیی ؟؟! . معلوم است که احترام و بهاء دادن و شخصیت دادن به دیگران و نوع حرف زدن در نزد جنابعالی معنی و مفهومی ندارد ؟ . یعنی به راحتی به دیگران اهانت میکنید فکر می کنم این نشان از رفتار اجتماعی و خانوادگی شما دارد !!!؟ .یک نگاهی به نوشته ها بینداز ببین چه کسانی آنها را نوشته اند بنده از خودم نمی گویم و این را به قضاوت اهلش (مردم ) می گذارم ولی دیگر دوستان کاتب را خوب می شناسم این افراد تحصیل کرده با شهامت و دانا هستند و برای این سرزمین (رابر ) مایه مباهات و فخر می باشند . آقای مهندس پارسایی یکی از کاتبین هستند که اهانت شما را درج نموده اند یعنی خواسته اند شما را به این مردم بشناسانند که چقدر نادان هستید که خود را دانا معرفی کرده اید آقایان سید اسلام و میر محمدعلی تاجپور را هم همه می شناسند که برای پیشرفت این مرز و بوم تلاش می کنند و با اتقادهای سازنده که بنده به نوبه خود به عنوان عضو شورای اسلامی شهر و شهرستان رابر از خدمات و زحمات همه این بزرگواران تقدیر و تشکر می نمایم .
  در آخر خدا کند دعایت در حق خودت مستجاب شود و برو فکری و درمانی برای خودت بنما اگر نتوانستی خبری بده به عنوان یک پرستار مشاوره ات بدهم و یا اینکه برو کرمان بلوار جمهوری اسلامی بعد از پل راه آهن بیمارستان ( تیمارستان ) شهید بهشتی شاید خدا شفایت دهد !!!؟ . ان شاءلله .
  احمد مهدی پوررابری .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir