صنعت مس سالانه ۴۵ هزار میلیارد ریال درآمدزایی دارد

به گزارش خبرنگار سایت رابر به نقل از خبرگزاری ایرنا، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: درآمد سالیانه صنعت مس بیش از ۴۵ هزار میلیارد ریال است که ۸۰ درصد آن در استان کرمان و ۲۰ درصد در استان آذربایجان شرقی حاصل می شود.
ˈاحمد مراد علیزادهˈ روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از شرکت مس سرچشمه در رفسنجان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود : ۳۰ هزار میلیارد ریال از این درآمد هزینه است و بیش از دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال آن حقوق معدنی و باقیمانده نیز سود سهام شرکت و مالیات است.
image

وی در ادامه گفت: در استان کرمان و در شهرستان رابر معادن دره زار و دره آلو آماده بهره برداری هستند و هم اکنون نیز از این معادن باطله برداری مس صورت می گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه داد: طراحی فنی و اقتصادی این معادن در دست اقدام است لذا در آینده مشخص خواهد شد که این معادن چقدر اشتغالزایی و درآمدزایی دارند.

وی افزود: پارسال برای اشتغال جوانان در شرکت مس سرچشمه رفسنجان آزمونی برگزار شد و در این چارچوب هزار و ۲۰۰ نفر جذب و استخدام شدند.

او گفت: بخش خام فروشی و غیرخام فروشی صنعت مس در دنیا بستگی به مشارکت بخش خصوصی در صنایع پایین دستی دارد، اگر کشور مسیر صنعتی را طی کند و بخشهای خصوصی فعال شوند می توانند از صنایع مس تولیداتی ایجاد کنند که هم اشتغال زایی و هم ارزش افزوده خواهد داشت.

وی افزود: اکنون در بازار جهانی فقط مس کاتد و مس کنستانتره معامله می شود که با تقویت بخش خصوصی در راستای تولیدات دیگر مس، توسعه و رونق را شاهد خواهیم بود.

علیزاده گفت: صنعت مس، مادر تمام صنایع دیگر است و در حوزه دانش فنی می توانیم بر روی صنایع پایین دستی آن کار کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: در تعهدات زیست محیطی سعی می کنیم دانش تخصصی تر را بر روی تولیدات اسیدی بکار بگیریم تا از مضرات آن کاسته شود.

۷ دیدگاه

 1. قاسم آقاملایی

  این خبرها خیلی مسرت بخش و امیدوار کننده است,قطعا همین روند پیش بره خیلی معضلات شهرستان رابر از جمله فقر و نبود آبادانی چشم گیر و جلو گیری از مهاجرت تحصیلکرده ها و … حل میشه و من بعنوان یک رابری واقعا خوشحالم,ولی چیزی که همیشه باعث نگرانی هست,تلاش شهرستان بردسیر در مصادره این معدن بنام اون شهرستان است که این امر باید هم توسط مردم و هم مسئولین به خوبی مانیتور بشه و اجازه ندهند که تنها امید به آبادانی شهرستان,خدایی نکرده از دست بره,چرا که چندی پیش نماینده مردم بردسیر گفته بود معدن درالو از شهرستان رابر شروع میشه و امتدادش در بردسیر است و… که این خود نشان دهنده مترصد فرصت بودن اونهاست و جالب اینکه مردم بردسیر هم خیلی کامنت و نظر داده بودند و حمایت کرده بودند,ولی جای مردم رابر خالی بود!قطعا همین فضای مجازی هم در تصمیمات مسئولین استان و وزارت صنایع و معادن تاثیر داره!خواهشا بهوش باشید! در زیر چند لینک از فعالیتهای بردسیر قرار میدهم و مجددا از مردم و مسئولین شهرستان خواهش میکنم مراقب باشند چرا که بردسیر در تلاش است و هر تلاشی امکان به ثمر نشستن دارد!
  http://madangolzarbardsir.persianblog.ir/
  http://bardsir92.blogfa.com/post/52
  http://madandaralo.blogfa.com/
  در خیلی از زندگینامه های شهدا رابر بارها شنیده ام که فلانی در یک خانواده مذهبی و “مستضعف” بدنیا آمدند و این سوال برایم همیشه پیش می آمد که مگر مستضعف بودن افتخار است که این موضوع شده است نقطه شروع زندگینامه شهدا و هنوز هم این سوال برایم باقی است,ولی با این تفاسیر و تعداد زیاد شهیدی که شهرستان رابر تقدیم این انقلاب کرده است,سالها پیش بایستی واژه خانواده مستضعف از رابر برچیده میشد که نشد و امروز که فصل نویی شروع شده است ما مردم رابر نبایستی اجازه روا شدن ظلمی به خودمان را بدهیم,چرا که این وعده خداست که هیچ قومی سرنوشتش عوض نشود مگر بدست خودش…!

 2. قاسم آقاملایی

  http://www.1000news.ir/%D9%85%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%AD%D9%82%D8%A7%D9%82-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%AD/
  آقای پارسایی اگه امکان داره این لینک هم به نظر من اضافه کنید! بخدا منکه توی رابر نیستم و هزار کیلومتر دورترم از بردسیر و نمایندش میترسم و احساس خطر میکنم!با نوشته ای که توی این لینک هست هم حتی رابر ضرر کرده و منافع کلی شهرستان نصف میشود!مگر میشود دو شهرستان یکی از سر معدن برداشت کند و دیگری از سر دیگر!مطمئنا چند سال دیگه که برداشت محصول به مرز شهرستانها برسه دوباره دعوا و درگیری و…. خواهد بود! سالها پیش وقتی که هنوز رابر زندگی میکردم یکروز با اتوبوس به کرمان سفر کردم و وقتی توی ترمینال پیاده شدم راننده تاکسی ها شروع کردن به داد زدن تاکسی دربست,تاکسی دربست و خیلی غم انگیز بود برام که وقتی دیدند اتوبوس مربوط به رابره زود رفتند و یکی از راننده تاکسی ها هم گفت رابری و تاکسی!با کدوم پول!و این خودش یکجور آمار از سطح معیشت مردمه و حتی راننده تاکسی هم فهمیده!ولی امروز دیگه بهار زندگی در رابره و نباید حتی به قیمت جان اجازه بدهیم کسی بجز رابر کوچکترین سهم را ببرد!

  • جناب آقاملایی عزیز تشکر میکنم از حضور دائمی شما در سایت رابر .
   در خصوص اظهارات آقای حسن پور نماینده بردسیر ، این صحبت ها و اظهارات فقط و فقط یک بازی سیاسی و حربه ای هست که باعث گل آلود شدن آب میگردد و زمینه را برای ماهی گیری آماده می کند. تا چندی پیش من نیز همانند شما پیگیر و نگران اخبار بردسیر و حرکت های انجام شده در آن بودم. اما خوشبختانه چند روز پیش که اسناد و مدارک مستند مربوط به معدن مس درآلوئیه در سالهای دور و نزیک را مشاهده نمودم به بی اثر بودن این قبیل صحبت ها و حرکات پی بردم. خیلی دوست داشتم امکان این بود تا تصویر برخی از آن اسناد را در سایت منتشر می نمودیم تا خیال همه همشهریان از بابت این مساله راحت گردد ، اما امکان انتشار اسناد دولتی و محرمانه وجود نداشت.
   جا داره همینجا از تلاش و پیگیری های دکتر مرادی فرماندار محترم رابر تشکر کنم . گرچه بی مهری های برخی دوستان از روی غرض و بی غرضی شامل حال ایشان شده و جمله معروف “معدن از اول مال رابر بوده ، فرماندار که کاری نکرده” سر زبان اکثریت افتاده اما من به شخصه در روزهای گذشته مدارک رسمی و نامه نگاری ها و پیگیری ها فرمانداری رو دیدم که در سه چهار سال گذشته انجام شده بود و با درایت هرچه تمام تر ورق بازی رو به نفع رابر برگردونده بود (در حالی که در اسناد مربوط به سالهای گذشته تر به قول معروف محکم کاری بدینگونه نبود) .
   در خصوص جمله ی آقای حسن پور که گفته بودن “دهانه معدن در رابر و امتدادش در بردسیر است” ، آقای صولت زاده رییس محترم شورای شهر رابر چند مثال جالب زدن :
   -دهانه گلگهر در سیرجان و امتدادش در فارس هست!
   -دهانه معدن مس در سرچشمه و امتدادش در رفسنجان هست!
   -دهانه معدن آهن در خواف و امتداش در مشهد هست!
   دهانه معدن آهن در بافق و امتدادش در نیریز هست…

   با اطمینانی که مسولان در خصوص این موضوع به بنده دادن من به شخصه به آقای حسن پور پیشنهاد میکنم اگر امکانش هست به جای ایراد سخنرانی های تفرقه افکن که جز کاشتن تخم دشمنی بین مردم رابر و بردسیر حاصلی در پی نخواهد داشت ، برن در بردسیر کارخانه بزنن و از همون امتداد معدنی که ادعا میکنن در بردسیر هست هرچقدر دلشون خواست مس برداشت کنن !!!!

 3. احمد مهدی پوررابری

  بنام خدا
  دست همه کسانیکه خدمت گذار رابری ها هستند و در راه احقاق حقوق این مردم سعی و تلاش نموده و مینمایند به گرمی میفشارم و از همه ( نماینده و فرماندار و … )در این خصوص تشکر میکنم دوستان و برادران عزیز این ناحقی ها و نامهربانیها و اجهاف در حق این مردم در زمان مرحوم آقای محمودی استاندار وقت کرمان صورت گرفته است نامه مورخه ۱۳۷۵/۴/۶ که ایشان در یک اقدام کاملاً مغرضانه درآلو را متعلق به بردسیر اعلام نموده که خلاف ظوابط و تقسیمات کشوری بوده است بزرگترین حامی این نامه جناب آقای احمد پیش بین نماینده وقت شهرستان بافت بوده کدام اعتراض را به این نامه و برای جلوگیری از ان انجام داده ؟؟! در زمان آقای مهندس بختیاری این ناحقی ها کم شد و با پیگیریهای ایشان نامه آقای محمودی استاندار قبل کان لم یکن تلقی شد و بالاخره سره از ناسره مشخص گردید و وزارت کشور با ارسال یک نامه به حاکمیت مردم رابر به این معدن و اینکه درآلوئیه متعلق به شهرستان رابر است اذعان نمود و طی یک نامه محرمانه به فرمانداری بردسیر و رابر اعلام نمودند که معدن در درآلو قرار دارد و متعلق به رابر میباشد .و در این راه آقای مرادی فرماندار رابر زحماتی کشیدند آقای منظری توکلی هم همینطور ولی انتظار مردم رابر از آقای نماینده بیشتر است ایشان میبایست آقای حسن پور را قانع کنند ؟!!! ولی در یک اقدام خلاف عقل و شرع آقای حسن پور نماینده شهرستان های سیرجان و بردسیر شروع به اختلاف افکنی در بین دو شهرستان نمود و عاقبت آن شد که عده ای از مردم قریه العرب با همدستی اعضای شورای آن شهر به معدن و کارگران معدن حمله نمودند و اطمینان دارم که این قانون شکنی ها با حمایت وتحریک آقای حسن پور انجام شد که نتیجه این حاصل شد که عده ای بی گناه زخمی شدند که متاسفانه یکی از این افراد در بیمارستان جان خود را از دست داد این را می گویم به آقای حسن پور منافع شخصی خود را بر اتحاد مردم دو شهرستان ترجیح ندهید این راه بدست آوردن رای و نظر مردم نمیباشد به حق شکنی ها پایان بده مردم رابر مردمی نیستند که بگذارند عده ای فرصت طلب حق شان را بگیرند بنده و دیگر همکارانم در شورای شهر از طرف این مردم به عنوان عضو شورای اسلامی شهر و شورای اسلامی شهرستان این را به همه کسانیکه می خواهند در حق این مردم حق کشی و اختلاف افکنی در بین دو شهرستان رابر و بردسیر کنند خصوصاً آقای حسن پور اعلام میکنم که به این روال پایان دهید زیرا این مردم بیدار و هوشیارند و در این راه از جان و مالمان میگذریم حال خود دانید ….

 4. باسلام وخسته نباشید خدمت هم استانیها ومردم شهر رابر.فقط این موضوع راخواستم بگم ک معدن گلزار متعلق به شهرستان بردسیر.این رو میتونید بریداز نزدیک ببینید.جاده،کارخانه وهمه امکاناتش ازطرف بردسیر درحال انجامه خداروشکر.تاچند وقت دیگه هم باگذاشتن gpsمشخص میشه معدن متعلق به شهرستان بردسیرهست وخواهدبود.اینم بدونید بردسیریا هم کوتاه بیا نیستن.خیالتون راحت!!!:-$X(

 5. غلامرضا اقاملایی

  با سلام و عرض ادب خدمت هم استانی های خوبم در شهرستان بردسیر.
  خدمتتون عارضم که در بحث معدن درالو،سه مورد هست که فصل الخطاب بحث های پیش امده است که عبارتند از ۱-حوزه ی ابریز معدن که به گواه همه ی کارشناسان امر حوزه ی ابریز معدن شهرستان رابر می باشد.۲-مالکان معدن که بالغ بر %۹۰ انان را طایفه های امیری و ملایی و علیدادی تشکیل می دهند و همه ی این عشایر غیور و سر بلند بر رابری بودن خود اذعان دارند و حاضرند این موضوع را در هر محکمه ای اعلام کنند و۳-نقشه تقسیمات کشوری وزارت کشور یا همان نقشه gis منطقه که به وضوح نشان دهنده ی وجود معدن درالو در خاک رابر است و این را اقای حسن پور بهتر از هر کس دیگری می داند و قول و قرارهایی هم که به شما مردم نجیب بردسیر می دهند مبنی بر اینکه این معدن را باز پس خواهند گرفت فقط و فقط یک مانور تبلیغاتی می باشد برای گرفتن رأی شما در انتخابات اینده مجلس.پس هوشیار باشید و گول این حرفها را نخورید و از اقای حسن پور بخواهید که به دنبال احقاق حق مردم بردسیر در کارخانه خودرو سازی و کارخانه قند بردسیر باشد که مدت ها به حال خود رها شده اند نه به دنبال معدنی که همه اسناد و مدارک دال بر وجود این معدن در خاک رابر است.

 6. سلام.چرا نظرات بردسیریا رو ب نمایش نمیذاری ک همشهریان عزیز رابریت ببینن معدن گلزار ۱۰۰%مال بردسیره.اینقدم شعارواخبار دروغ تحویل مردم ندین.آنچه عیانست چ حاجت ب بیانست.معدن مس گلزارمال بردسیربوده و هست.خیالتون راحته راحت.بهتره برین تو لینک هایی ک دادین تا کامل در جریان موضوع قرار بگیرین.الانم کارخانش تو خاک بردسیر در دست احداث.جادشم همیطور.دیگه نمیدونم دل بکجای معدن بستین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir