یازدهمین برنامه پاکسازی محیط زیست رابر برگزار شد+بیانیه پایانی

به گزارش خبرنگار سایت رابر، همزمان با گرامیداشت روز جهانی محیط زیست ، ﯾﺎﺯﺩﻫﻤﯿﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﭘﺎﮐﺴﺎﺯﯼ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﺭﺍﺑﺮ ﺩﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺟﻤﻌﻪ ۱۶ ﺧﺮﺩﺍﺩ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﻦ ﻣﺤﺘﺮﻡ ﺍﺩﺍﺭﺍﺕ ﺭﺍﺑﺮ ، مدیرکل هلال احمر و  محیط زیست ، میهمانانی از استان ﻭ ﺟﻤﻊ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺍﺯ ﻫﻢ ﺷﻬﺮﯾﺎﻥ ﮔﺮﺍﻣﯽ ﺩﺭ ﭼﺸﻤﻪ ﻋﺮﻭﺱ رابر برگزار گردید .

image

در پایان این مراسم انجمن بهاران سبز رابر (آبسر) با انتشار بیانیه پایانی ضمن ابراز نگرانی از روند تخریب طبیعت در سطح استانی و کشوری ، آمادگی خود را جهت حمایت از توقف کامل روند تخریبی طبیعت کوه شاه اعلام داشت .
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است :

بسمه تعالی
اینک به لطف و فضل الهی اولین همایش بزرگداشت روز جهانی محیط زیست با شعار زباله کمتر، زندگی سالم تر در راستای پاسداشت طبیعت  سبز در تاریخ ۱۶ خرداد ماه سال   1393 توسط گروه مردمی آبسر و با حضور جمعی از مردم فهیم ، مسئولان، متخصصان و شرکت فعال حامیان محیط زیست رابر و گروههای ورزشی شهرستان، به میزبانی اداره هلال احمر رابر و همکاری نهادهای دولتی ومردمی  خصوصا اداره حفاظت محیط زیست ، شهرداری ، فرمانداری ، شورای اسلامی شهر و غیره  برگزار گردید.
هر ساله روز جهانی محیط زیست، بیش تر با دغدغه های تلاش برای حفظ طبیعت به پایان می رسد و کم تر به ابعاد مهم و درس آموز طبیعت، در راه گشایی به ژرفای هستی سخن به میان می آید. در کلام وحی، نزدیک به ۷۵۰ آیه به طبیعت اشاره کرده است. . لذا ما نیز بعنوان جزء کوچکی ار طبیعت و محیط  زیست دغدغه های خود را در قالب بیانیه پایانی این همایش برای حفاظت از طبیعت و محیط زیست شهر و دیار خود ، طبق بندهای ذیل عنوان می داریم :

۱-    روند تخریب محیط زیست در کشور بسیار نگران کننده است. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهایی است که در قانون اساسی خویش مسأله حفاظت از محیط زیست را به صراحت مورد توجه قرار داده است  و بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسی، فعالیتهای اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست و یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع شده است.

۲ – قله کوه شاه رابر یکی از پراهمیت ترین قله‌های کشور میباشد. این کوه با قله‌ی ۴۳۵۰ متری اش پنجمین قله کشور و پر برف ترین و پر آب ترین و سرسبزترین منطقه جغرافیایی جنوب شرق ایران است. دامنه این کوه دارای ششصد گونه گیاه دارویی نادر و زیستگاه پلنگ نادر ایرانی و ده‌ها گونه ی جانوری دیگر است. رودخانه هلیل رود پر آب ترین و بزرگ ترین رود جنوب شرق ایران از این کوه سرچشمه می گیرد.  متاسفانه حفاظت از این کوه که مایه برکت وسرسبزی  شهرستان رابر می باشد  ،  به کام تخریب گران محیط زیست خوش نیامده و ما شاهد تخریب بی رویه طبیعت کوه شاه رابر می باشیم  لذا در این روز از تمامی مسئولین رابر دعوت میکنیم همگام با پیام دکتر درویش(مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست کشور) تمام تلاش خود را جهت توقف تخریب بی رویه طبیعت کوه شاه و نیز لغو پروانه اکتشاف و بهره برداری از معادن در محدوده این کوه  را بکار گیرند تا بتوانیم این هدیه الهی را برای نسلهای بعدی حفظ کنیم و از سازمان میراث فرهنگی نیز تقاضا داریم تا با توجه به مستندات مکشوفه در این کوه ، آنرا به ثبت آثار ملی برسانند تا دست غارتگران برای همیشه از این ثروت ملی حذف شود.

۳- انجمن بهاران سبز رابر بر این اعتقاد است که می توان با نهادینه کردن فرهنگ زباله کمتر زندگی سالم تر   در دوران کودکی فرزندانمان و همگام نمودن همین اعتقاد در مدارس ابتدایی راهنمایی و دبیرستان قادر خواهیم بود طبیعت شهر و دیار و کشورمان را از آلودگیها پاک نگهداریم و آنرا زبانزد سایر شهرها نماییم پس بیایید هر نفر از ما به تنهایی مسئول زباله تولیدی خود باشیم و تحت هیچ شرایطی آنها را در طبیعت رها نکنیم .

۴- بدلیل عدم ارزیابی های زیست محیطی و فقدان گزارش پیوست سلامت در پروژه سد صفارود این پروژه علاوه بر تمامی منافعی که برای مردم و ساکنین شهرستان در پی دارد حاوی مخاطرات عمده ای نیز می باشد. لذا  در راستای سیاستگذاری های اتخاذ شده کلان کشوری در خصوص بهره برداری از آب شرب سد صفا رود رابر پس از بهره برداری  ومشروب نمودن شبکه های آبرسانی  شهرهای رابر ، کرمان و سایر روستاها و بخشهای طول مسیر ، به دلیل مخاطرات زیست محیطی و بهداشتی محل دفع زباله ای شهری رابر که دقیقا در بالادست حوزه آبریز این سد واقع شده و قادر است تا سونامی سرطان های نامشخص را در جامعه تحت پوشش بوجود آورد مسئولین هر چه سریعتر نسبت به پیگیری موضوع با فوریت اقدام نمایند .

۵- از آنجا که شهر رابر دارای پتانسیلهای بالقوه تفریحی و گردشگری است و همه ساله در فصلهای بهار و تابستان خیل عظیمی از مهمانان ورودی از جای جای کشور عزیزمان به این منطقه وارد می شوند لذا بایستی حداقل زیرساختهای لازم جهت جلوگیری از آلوده کردن طبیعت توسط این دسته از مسافران گرفته شود و این مهم به تدابیر اندیشیده شده توسط شهرداران بخشداران دهیاران و اعضای محترم شورای اسلامی شهر و روستا برمیگردد تا با تعبیه سطلهای زباله یا بشکه های رنگ آمیزی شده و درصورت استطائت مالی خرید کانتینرهای ثابت چرخدار از آلوده کردن محیط گردشگری و طبیعی جلوگیری نماییم .

۶- از شهرداری و شورای اسلامی شهر رابر تقاضا مندیم تا با نصب سطلهای زباله در معابر اصلی و پر رفت و آمد شهر ، و مقید نمودن واحدهای صنفی فعال در سطح شهر در جهت تولید زباله کمتر و پذیرش مسئولیت ساماندهی زباله های تولیدی واحد خود، در جهت زیبا سازی شهر اقدام نمایند.

۷- گروه مردمی آبسر از کلیه نهادها و ادارات محترم و مسئولین گرامی اعم از فرمانداران بخشداران دهیاران شوراهای اسلامی شهر و روستا انتظار دارد  تا در درجهت مشارکتی سازنده برای تغییر و دستیابی به هدف مشترک ، حفظ محیط زیست وتوسعه همه جانبه شهر ، همیار و حامی این گروه باشند و  ما نیز متعهد میشویم که تلاش خود را در جهت فرهنگ سازی و توانمندسازی سطوح مختلف جامعه جهت حفظ هر چه بهتر محیط زیست بکار بندیم و در این راستا تمام تلاش خود را مصروف خواهیم داشت .
در پایان لازم می دانیم از تمامی ادارات، نهادها، سازمانها و گروههای ورزشی ـ مردمی خصوصا ادارات محترم هلال احمر ، محیط زیست شهرداری، شورای اسلامی شهر و مدیران گروه دوچرخه سواری شهرستان و تک تک افراد و عزیزانی که ما را در برگزاری این گردهمایی  یاری نموده اند صمیمانه سپاسگزاری نموده و سلامتی و عزت و سربلندی تک تک شما عزیزان را از درگاه خداوند منان خواستاریم .                      

                                           انجمن بهاران سبز رابر (آبسر)

یک دیدگاه

  1. سپاس از جناب زینلی گرامی‌ و سایر اعضای محترم مرکزی انجمن آبسر که با تلاش بسیار، برنامه ای‌ بسیار مفید و موثر را اجرا کردند. همچنین سپاس ویژه از مردم عزیز شرکت کننده در برنامه و نیز مسئولین محترم ادارات.

    بی‌ شک این تلاش‌ها تاثیر خود را در تغییر تدریجی‌ فرهنگ نگرش به طبیعت، زباله نریختن در آن و پاک نگاه داشتن آن خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir