افتتاح مجتمع بزرگ آبرسانی «قنات ملک» در دهه فجر

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی گفت: مجتمع بزرگ آبرسانی قنات ملک در دهه فجر در رابر افتتاح می‌شود که روستاهای زیادی با بهره‌برداری از این مجتمع آبرسانی می‌شوند.

image

به گزارش خبرنگار سایت رابر به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، «علیرضا منظری توکلی» در جمع خبرنگاران با اشاره به اهانت به ساحت مقدس پیامبر اسلام(ص) اظهار کرد: توطئه جدیدی که علیه اسلام و رسول گرامی اسلام در فرانسه شکل گرفته از پیش طراحی شده و هدف آنها این است که از اسلام چهره‌ای خشن به دنیا ارائه کنند.

وی افزود: آنها براساس دیدگاه اسلام هراسی به‌دنبال این هستند که مردم خود را که گرایش زیادی به اسلام پیدا کرده‌اند منصرف کنند، اما موفق نمی‌شوند و خداوند در قرآن کریم وعده حکومت اسلام را در جهان داده است.

منظری توکلی تصریح کرد: ما در انتظار حکومت جهانی اسلام هستیم و امروز بیداری اسلامی در خاورمیانه، توجه به انقلاب و تئوری ولایت فقیه در دنیا این نوید را می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: آنها به نوعی انتقام شکست‌هایشان در یمن، لبنان، سوریه و عراق را می‌گیرند که به حمدلله با تدابیر مقام معظم رهبری و جانبازی فرمانده سپاه قدس سردار سلیمانی این پیروزی‌ها نصیب اسلام شده است.

نماینده بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس در ادامه اظهار کرد: یکی از چالش‌های مهم پیش‌روی دنیا، کشور و استان ما، کم‌آبی است و در زمینه صرفه‌جویی آب باید به فرهنگ اسلامی توجه و با فرهنگسازی در این زمینه تلاش کنیم.

وی افزود: طی ۴۰ سال گذشته متوسط بارندگی در بافت و رابر تا پایان دی‌ماه ۸۷ میلی‌متر، پارسال، ۸۵ میلی‌متر و امسال، قبل از بارش روزهای اخیر ۳۹ و نیم میلی‌متر بوده است.

منظری توکلی تصریح کرد: در ارزوئیه وضعیت کم‌آبی شدید است و جا دارد مردم هر سه شهرستان و البته تمام استان کرمان نسبت به مصرف بهینه‌ی آب اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از آب استان کرمان صرف مزارع و باغ‌ها می‌شود، گفت: میزان آبی که در بخش کشاورزی موجب اشتغال یک نفر می‌شود، در صورتی که به صنعت انتقال داده شود، برای ۹ نفر اشتغال ایجاد می‌کند.

نماینده‌ی بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس افزود: در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی رویکرد کاهش سطح زیرکشت به ‌ویژه در محصولات پرمصرف آبی و استفاده از آبیاری نوین در دستور کار است و امیدواریم این برنامه‌ها اجرا و وضعیت آب استان کرمان و این سه شهرستان اصلاح شود.

وی افزود: در ارزوئیه بیلان منفی آب را داریم و از کشاورزان می‌خواهیم راهکارهای مروجان کشاورزی و مسئولان را در زمینه صرفه‌جویی حمایت کنند.

منظری توکلی با اشاره به بحث آب شرب تصریح کرد: یکی از بحران‌هایی که در شهرستان‌های رابر، بافت و شهر بزنجان وجود داشت، قطعی آب بود که در شبانه‌روز برخی نقاط شهر رابر نیم ساعت آب داشتند.

وی ادامه داد: با این شرایط، قریب به ۵۰ میلیون مترمکعب آب پشت سد بافت وجود داشت و یکی از راه‌های بهینه‌ی مصرف آب، استفاده از آب‌های سطحی جمع‌آوری شده برای آب شرب است که با پیگیری‌های شده هیئت دولت مبلغ ۷ میلیارد تومان را برای آبرسانی به این مناطق اختصاص داد.

منظری توکلی گفت: با پیگیری استاندار، فرمانداران و مدیرعامل آب منطقه‌ای استان، ابتدای مهرماه امسال فاز نخست تصفیه‌خانه سد بافت با ظرفیت ۱۲۵ لیتر برثانیه بهره‌برداری شد و فاز دوم در حال تکمیل است.

وی افزود: با اقدامات انجام شده مشکل آب شهرهای بافت، بزنجان و رابر و روستاهای مسیر با افزایش حجم تصفیه‌خانه تا ۳۰ سال آینده برطرف شده است.

نماینده‌ی بافت، رابر و رازوئیه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برای اجرای سیستم آبیاری تحت فشار، بحث خرده مالکان از مشکلات است و در ارزوئیه این مشکل کمتر است و کار به راحتی انجام می‌شود و دولت به این مسأله توجه ویژه دارد و امیدواریم بتوانیم با اجرای این سیستم بخش عمده‌ای از آب کشاورزی را صرفه‌جویی کنیم.

وی افزود: باید سطح زیرکشت محصولات پر آب کاهش یافته و اجرای گلخانه در سه شهرستان می‌تواند به صرفه‌جویی کمک کند در عین حال که راندمان زیادی نیز دارد.

منظری توکلی تصریح کرد: ۲۰ هکتار گلخانه در یکی از روستاهای ارزوئیه در دست اجراست که موجب اشتغال زیاد می‌شود و این منطقه استعداد خوبی در این زمینه دارد.

وی گفت: مردم شهر ارزوئیه استحقاق این را دارند که از آب با کیفیت بهتری استفاده کنند و قرار است آب شرب از قادرآباد به این شهر منتقل شود و احداث خط لوله، تجهیز چاه‌ها و … در دست انجام است و تا پایان سال احتمالاً این کار انجام می‌شود.

منظری توکلی با تأکید بر اینکه باید تا جایی که امکان دارد از آب‌های سطحی استفاده کنیم، تصریح کرد: میزان آب زیادی از دشت ارزوئیه به خلیج‌فارس می‌رود و در زمانی که به‌دنبال انتقال آب از جاهای مختلف به استان هستیم، چرا اجازه می‌دهیم این آب به خلیج‌فارس برود؟

وی افزود: سال‌هاست پروژه‌ی آبرسانی به منطقه‌ی زردشت بافت مانده و امسال ۵ میلیارد تومان برای آبرسانی به این منطقه اختصاص داده شده که کار خوبی در جلوگیری از هدررفت آب است و امیدواریم پیگیری شود.

نماینده‌ی بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس تصریح کرد: در شهرستان بافت در زمینه‌ی آب روستایی انقلابی انجام شده و از خَبر تا روستای دشتاب مجتمع‌های آبرسانی احداث و مشکل آبرسانی برطرف شده است.

وی افزود: مهم‌ترین زیرساخت انسانی و فرهنگی و عاملی که به توسعه یک منطقه کمک می‌کند، وحدت است و کارهای انجام شده حاصل همدلی و وحدت مسئولان است.

منظری توکلی ادامه داد: طبق گفته استاندار مثلث توسعه در شهرستان‌های بافت، رابر و ارزوئیه و با روحیه وحدت مسئولان در حال انجام کار است و ۳ میلیارد تومان تفاهمنامه سرمایه‌گذاری امسال در این شهرستان‌ها امضا شده است.

وی گفت: ۳۱ روستای بالای ۲۰ خانوار در سه شهرستان داریم که مشکل آب دارند و مشکل ۱۰ روستا در سال جاری برطرف می‌شود و ۲۱ روستا در سال آینده و از مسئولان می‌خواهیم به این طرح‌ها بودجه اختصاص دهند.

منظری توکلی تصریح کرد: مجتمع بزرگ آبرسانی قنات ملک در دهه فجر در رابر افتتاح می‌شود که روستاهای زیادی با بهره‌برداری از این مجتمع آبرسانی می‌شوند.

وی افزود: خدمات انجام شده در بحث آب در این شهرستان‌ها طی دو سال گذشته قابل تقدیر است و مشکلات حل شده، البته کارهای زیادی باقی مانده است و روستاهای زیادی داریم که مشکل آب آشامیدنی دارند.

نماینده‌ی مردم بافت، رابر و ارزئیه در مجلس درباره اختصاص اعتبار برای برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز این شهرستان‌ها گفت: سه راهی ثارالله ارزوئیه یکی از نقاط حادثه‌خیز بود که امسال برطرف شد و مکاتباتی برای حل مشکل سه راهی ده سرد، سه راهی آهوئیه و … شده و براساس بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از این سه شهرستان قرار شده کارهای زیادی انجام شود.

وی در ادامه درباره‌ی خرید تضمینی ذرت در ارزوئیه گفت: خرید تضمینی ذرت کار خوبی است که در این شهرستان انجام شد، ۴۰ روز است که مردم محصول خود را به سیلو تحویل داده اما هنوز پولی دریافت نکرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: وزیر جهاد کشاورزی قول دادند ظرف ۱۰ روز آینده این مسأله برطرف شود و درخواست می‌کنیم این امر هرچه زودتر انجام شود تا این پول صرف تولید محصول استراتژیک گندم در منطقه شود.

۲ دیدگاه

  1. آقای نماینده اینها همه زحمات دولت خدمتگزار و مردمی احمدی نژاد و مدیران دلسوزشه ، لطفا به استاندار و فرمانداران مورد وثوقتان نچسبونیدش در دوره این حضرات غیر از شعار ما مردم سه شهرستان و بلکه کل استان و کشور چیزی جز شعار سرمایه گذاری بدون دیدن حتی یه آجر هم ندیدیم بس کنید خداوکیلی

  2. چرا خبر دروغ گذاشتی برادر آبرسانی قنات ملک کی افتتاح شد که ما هنوز باید از چاه استفاده کنیم دوتا لوله رد کردن هنوز معلوم نیست چند سال دیگه افتتاح بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir