بالغ بر ۱ تن گیاه دارویی انغوزه از بهره برداران غیر مجاز در رابر کشف شد

بالغ بر ۱ تن گیاه دارویی انغوزه از بهره برداران غیر مجاز در رابر کشف شد.

image

به گزارش خبرنگار سایت رابر رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان رابر گفت: با امضاء تفاهمنامه همکاری که مابین پلیس اگاهی شهرستان رابر و اداره منابع طبیعی این شهرستان منعقد شده است مامورین پلیس آگاهی شهرستان رابر در حین گشت و مراقبت در راههای مواصلاتی موفق به کشف یک تن گیاه دارویی انغوزه (اشترک) که از بخش ساردوئیه جیرفت بصورت غیرمجاز وبدون گواهی حمل به سمت استان فارس حمل می نمودند شدند.

image

ابوذر سیفی افزود: پرونده متخلفین تنظیم وتحویل مراجع قضایی شده است.
وی با اشاره به اینکه قیمت تقریبی هرکیلو گیاه دارویی انغوزه ۷۰ تا۸۰هزار تومان است گفت: به اشخاصی گواهی بهره برداری صادر می شود که دارای قرارداد طرح با منابع طبیعی باشند واولویت هم برای دامدارانی است که دارای پروانه چرای دام هستند ودامدار عرفی منطقه محسوب می شوند.

سیفی با اشاره به اینکه قرارداد طرحهای بهره برداری با اداره  منابع طبیعی روال قانونی خاص خود را دارد گفت: حمل این گیاه به شهرستان یا استانهای مجاور حتما باید با گواهی حمل باشد که معمولا گواهی حمل توسط اداره کل منابع طبیعی استان صادر می شود.

وی اظهارداشت: انغوزه یک گیاه دارویی بسیار ارزشمند صادراتی و از گیاهان دارویی مهم تیره چتریان است که طول آن گاه به دو متر می رسد و این گیاه تولیدکننده آنغوزه به نام های فارسی خوراکما، آنگوزاکما و کورن کما، بوته ای بزرگ و علفی و چند ساله است و در داخل کشور به هیچ عنوان فرآوری روی آن انجام نمی شود.
سیفی ادامه داد:برای به دست آمدن شیره آنغوزه، بوته از انتهای ساقه بریده می شود و پس از هر بار تیغ زدن شیرابه آن برداشت می شود و این عمل در فصل برداشت ۲۰ بار تکرار و از هر بوته به طور متوسط هشتاد گرم صمغ برداشت می شود.
وی افزود:درمان اختلال های عصبی در کودکان، کاهش فشارخون، درمان بیماری های قلبی عروقی، کمک به هضم غذا، جلوگیری از حمله های هیستری، رفع درد دندان، جلوگیری از رشد میکروب، درمان سیاه سرفه، برونشیت و یبوست از جمله خواص شناخته شده آنغوزه است.

ارسال کننده خبر: سیوندی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir