پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصدی سد شهیدان امیرتیموری

به گزارش خبرنگار سایت رابر به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، ابوالقاسم سیف‌اللهی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز با خشکسالی‌ها و وضعیت بحرانی در بحث آب مواجه هستیم و مجموعه آب استان کرمان و بخش عمده‌ای از کشور با توجه به ۱۸ سال خشکسالی دچار مشکل است.

معاون عمرانی استاندار کرمان بیان داشت: حوزه آبریز جازموریان یا هلیل‌رود که از کوه‌های رابر، بافت و مناطق شمالی جیرفت تا رودخانه بمپور است نیز شاهد میزان کاهش بارندگی در اقلیم بوده است.

سیف‌اللهی ادامه داد: مطالعات سد جیرفت مربوط به قبل از انقلاب است و در سال ۷۱ آبگیری شده است.

وی ابراز کرد: سد بافت برای تامین آب شهرستان بافت احداث شده و در سال ۸۶ نیز سد رابر برای برداشت ۴۰ تا ۵۰ میلیون مترمکعب برای تامین آب شرب شهر کرمان پیش‌بینی شده است.

معاون عمرانی استاندار کرمان اضافه کرد: دولت همراه با سایر قوا، متولی تامین آب شرب کشور و تامین آب شرب امری اجتناب‌ناپذیر است و تامین آب شهرها و روستاها در برنامه سند آب استان‌ها و سند آب کشور قرار دارد و دولت موظف است، منابع آب شهری را تامین کند.

سیف‌اللهی یادآور شد: سد شهیدان امیرتیموری رابر هنوز به بهره‌برداری نرسیده است و بیش از ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اضافه کرد: تونل انتقال آب شهیدان امیرتیموری برای کریدور انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی ایران احداث می‌شود و درصد کمی از آب صفارود از طریق این تونل انتقال می‌یابد، بلکه در آینده آب عمان را از طریق این تونل انتقال خواهیم داد.

سیف‌اللهی همچنین از وضعیت بحرانی تالاب جازموریان سخن به میان آورد و ابراز داشت: از مهر ماه سال گذشته، بحث جازموریان توسط استاندار کرمان مطرح شد و کارگروه ملی جازموریان شکل گرفت.

وی درباره علل وضعیت بحرانی جازموریان تاکید کرد: جازموریان به علت عدم ورود آب سیلابی و برداشت بی‌رویه آب توسط حفر چاه‌های غیرمجاز دچار وضعیت بحرانی شده است و طرح احیای جازموریان توسط جهاد دانشگاهی مطالعه می‌شود.

معاون استاندار کرمان یادآور شد: در سفر رئیس جمهوری به استان کرمان نیز موضوع تالاب جازموریان مطرح شد و یکی از بندهای اصلی سفر بود تا اقدامی برای احیای این تالاب صورت گیرد.

سیف‌اللهی ابراز داشت: این مطالب گفته می‌شود که سد هلیل رود و سد بمپور از دو طرف جلوی آب جازموریان را گرفته است و این در حالی است که از سال ۷۱ به بعد ورودی به سد جیرفت کمتر از خروجی آن بوده است.

وی همچنین طرح همیاران آب استان کرمان را منطبق بر قوانین دولت خواند و خاطرنشان کرد: طرح همیاران آب استان کرمان از سال ۹۳ کلید خورد و تاکنون ۶۲۵ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی شده است.

سیف‌اللهی با بیان اینکه بیش از ۸ هزار چاه غیرمجاز در حوزه جازموریان حفر شده است، تصریح کرد: باید واقع‌بین باشیم و واقعیت این است که زمانی که در حوزه بافت بارندگی می‌شود، باید برای تامین آب آشامیدنی مردم این منطقه فکری کرد و نمی‌توان مانع تامین آب آشامیدنی مردم شد.

معاون عمرانی استاندار کرمان متذکر شد: در حال حاضر شهرستان رابر نیز با کمبود آب آشامیدنی مواجه است و در منطقه قنات ملک با تانکر آبرسانی می‌شود و ۴۰۰ روستا در بالادست هلیل نیز با تانکر آبرسانی می‌شوند.

سیف‌اللهی ادامه داد: ۳۰ میلیون مترمکعب آب که قرار است از سد شهیدان امیرتیموری برای تامین آب شرب شهر کرمان منتقل شود‌ فقط به اندازه برداشت آب از ۳۰ حلقه چاه غیرمجاز در حوزه جازموریان است.

وی تاکید کرد: روا نیست، آب شرب را برای کشاورزی و صنعت مصرف کنیم و اگر این اتفاق بیفتد، ظلم بزرگی است.

معاون عمرانی استاندار کرمان همچنین نسبت به هدررفت آب از طریق روش‌های نامناسب در جازموریان انتقاد کرد و ابراز داشت: ۹۰ درصد آب جازموریان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که به علت عدم صرفه‌جویی، عدم کشت مناسب و استفاده نادرست از آب به کشاورزی و آب ضربه می‌زنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir