واکسیناسیون علیه بروسلوز در شهرستان رابر تا اواخر شهریور ادامه دارد

واکسیناسیون علیه بروسلوز در شهرستان رابر تا اواخر شهریور ادامه دارد


به گزارش خبرنگار سایت رابر به نقل از خبرگزاری صداوسیما از رابر، رئیس شبکه دامپزشکی رابر با بیان اینکه اجرای طرح واکسیناسیون علیه بیماری بروسلوز یا تب مالت توسط ۴اکیپ دامپزشکی بخش غیردولتی و دولتی در حال برگزاری است، اظهارداشت: بروسلوز، هاری ، سیاه زخم ، سل وکیست هیداتید جزو بیماریهای مشترک بین انسان و دام است و متاسفانه به صورت ملموس از دام به انسان سرایت می کند.
محمدرضا صادقی افزود: بیماری بروسلوز نیز یکی از بیماریهای عفونی است که به بیماری (هزارچهره) مشهور است در واقع انتقال بیماری از دام به انسان در طول سال های گذشته اهمیت دو چندان پیدا کرده و در حال حاضر نه تنها از نظر بهداشت و سلامت، بلکه از نظر اقتصادی و سیاست بین الممل نیز جایگاه خاصی دارد.
سرپرست دامپزشکی رابر ادامه داد: بروسلوزگروه زیادی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می کند و به خاطر سقط جنین در دام ،کاهش تولید شیر ، عقیم شدن و نازایی و در نتیجه به از دست رفتن ارزش اقتصادی دامها مبتلا می شود.
وی افزود: در همین راستا آغاز طرح واکسیناسیون علیه بیماری مذکور هرسال از فصل بهار آغاز می شود و مقررشده است در سطح شهرستان رابر ، دامهای سبک وسنگین علیه این بیماری واکسینه شوند.
وی با تاکید بر اینکه اقدامات اکیپ های دامپزشکی در راستای اجرای طرح ، به صورن رایگان است گفت: واکسیناسیون ۲۶هزار راس بره و بزغاله تا پایان شهریور ادامه دارد.
صادقی ادامه داد: همچنین واکسیناسیون ۴۵۰راس دام سنگین نابالغ و ۶۵۰ راس دام سنگین بالغ نیز تا پایان سال انجام می شود. این در حای است که امسال دام گوسفند وبز علیه بیماری بروسلوز واکسینه نمی شود، چراکه امسال تحت برنامه پایش و مراقبت قرار دارند.
صادقی خاطر نشان کرد: اگر نتیجه پایش و مراقبت ، مثبت و دامی مبتلا به بیماری بروسلوز باشد، دام مبتلا از چرخه حیات حذف می شود ، در واقع مهم ترین ویژگی این بیماری قدرت انتقال وآلودگی شدید آن است و دست زدن به ترشحات جنین سقط شده ، پوشیدن دستکش و چکمه ، دفع بهداشتی ترشحات و جنین سقط شده راهکارهای مقابله با انتقال بروسلوز هستند.
وی در پایان از شهروندان خواست: برای حفظ سلامت خود و خانواده از مصرف شیر نجوشیده و پنیر تازه خودداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir