اولین همایش استفاده از ظرفیتهای اقتصادی شهرستان رابر برگزارشد

اولین همایش استفاده از ظرفیتهای اقتصادی شهرستان رابر برگزار شد

اولین همایش استفاده از ظرفیتهای اقتصادی شهرستان رابر با حضور علیمرادی نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری ، صدر هاشمی معین اقتصادی اقتصاد مقاومتی شهرستان رابر ، نماینده مردم شهرستانهای بافت ، رابر و ارزوییه در مجلس شورای اسلامی ، امام جمعه رابر ، فرمانداررابر، فرماندار بافت ، طبیب زاده جانشین معین منطقه ۴ اقتصاد مقاومتی ، خدادادی مدیر منطقه ۴ اقتصاد مقاومتی شهرستان رابر و حضور ۵۰۰ نفر از نخبگان بومی ، صاحب نظران و معتمدین شهرستان در محل تالار چشمه عروس به میزبانی صدر هاشمی برگزار شد.

در ابتدای این همایش فرماندار رابر ضمن قدر دانی از حضور مهمانان و خیر مقدم به حضار محترم با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی گفت: با وحدت و یکپارچگی و هماهنگی همه ارگانهای حکومتی در بحث اقتصاد مقاومتی با محوریت امام جمعه ، نماینده پر تلاش و سرمایه گذارانی که قدم بر خاک زر خیز رابر می گذارند هیچ مشکلی وجود ندارد و ما به استقبال سرمایه گذاران در رابر می رویم .
سلیمانی در ادامه گفت: سرمایه گذاران مجاهدین حوزه اقتصادی می باشند و شهرستان رابر با شهید ۳۵۰ و سرداران والامقام که تقدیم انقلاب کرده است از جایگاه ویژه ای برخوردار است که امروز نیز در همین راستا سرمایه گذاران راه شهداء را در بخش اقتصاد مقاومتی ادامه می دهند و وطن و زادگاهشان را می سازند.
نماینده عالی دولت با اشاره به محرومیت های شهرستان و کمبود امکانات برای شهروندان رابری از سرمایه گذاران رابری بومی های غیرمقیم رابر خواست که در کنار مردم قرار گیرند و با همت و تلاش و شمه اقتصادی که دارند مردم این خطه را حمایت نمایند.
وی در ادامه به اقدامات عمرانی شهرستان از جمله سد شهیدان امیر تیموری ، تونل انتقال آب ، معدن مس در آلو ، معدن کرومیت ، پایگاه اطفاء حریق دو بالگرد در جنوب شرق ، مجتمع فرهنگی بعثت و کمربندی و جاده مسیر رابر به کرمان با ۷۰ کیلومتر نزدیکی راه و افتتاح بیمارستان ۳۲ تختخواب در سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: رابر افق روشن و در خشانی دارد.

در ادامه حجه الاسلام و المسلمین صادقی با تقدیر از مسئولین شهرستانی و استانی و نماینده مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: شهرستان رابر دارای استعدادها و پتانسیل های بالقوه ای در حوزه های طبیعی ، گردشگری و نخبگان و فرهیختگان است و اینجا زادگاه سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس اسلام می باشد که جهان تشیع به وجود ایشان می بالد.
ایشان در ادامه داشتن پروفسورها و نخبگان زیاد شهرستان که در حال حاضر در کشور و یا خارج از کشور خدمت میکنند را از دیگر افتخارات و ارزشهای شهرستان رابر دانست و اظهار داشت : کمبود زیر ساخت ها و امکانات اقتصادی و فرهنگی معضلی برای شهروندان نجیب رابر می باشد.
نماینده ولی فقیه در رابر خطاب به سرمایه گذاران و رابریهای بومی گفت : دست یکا یک شما سرمایه گذاران را می بوسم و حاضرم فرش قرمز زیر پای شما عزیزان پهن نمایم تا دوباره نگاهی ویژه به رابر بیندازید.
ایشان از خدمات صدر هاشمی در بخش هنزاء تقدیر نمود و گفت : دولت تدبیر و امید روی شخصیتها امید دارد و از این شخصییتها و پتانسیلها کمک در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی کمک می طلبد.
وی همچنین از تلاشهای فرماندار رابر درزمینه اقتصاد مقاومتی تقدیر کرد.

در ادامه این همایش خدادادی مدیر منطقه ۴ شهرستانهای بافت ، رابر و ارزوییه گفت : همه با هم همت کنیم تا بتوانیم با همراهی صدر از گردنه های پر پیچ و خم عبور کنیم.
ایشان در ادامه از سردار سر افراز سپاه اسلام با اشاره به گفته سردار سلیمانی که چهره وطن شبیه چهره مادر است گفت : انسان در هر مقام و پستی که قرار گیرد به زادگاهش تعلق خاطر دارد.
وی در ادامه با ابراز امیدواری از فکر و ایده تحصیلکرده ها و نخبگان رابر گفت: با تاکید استاندار درحوزه اقتصاد مقاومتی و همت سرمایه گذارانی مانند صدرهاشمی و سایر نخبگان و فرهیختگان می توانیم گامهای ویژه در استان و رابر برداریم .
وی از حضار خواست : در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی کار گروههایی را شکل دهیم و گامی مثبت در جهت بهبود و کیفیت تولید و کار آفرینی بر داریم .

سپس نویسنده مشهور کشور و عضو هیات رییسه همایش خانم بلقیس سلیمانی گفت : اکثریت شهداء شهرستان قبل از انقلاب همکلاسیهایم بودند و آنها را می شناسم .
بلقیس سلیمانی یکی از ارکان شکل گیری اقتصاد مقاومتی را همت و تلاش و پشتکار خود افراد دانست و اظهار کرد: با پشتکار و تلاش و تبادل نظرمی توانیم شهرمان را آباد کنیم.
وی اظهار کرد : با توجه به اینکه رابر قطب گردشگری استان در آینده خواهد شد باید فرهنگ پذیرش گردشگری را در شهرستان اشاعه دهیم و مردم شهرستان با روی باز از گردشگران استقبال نموده و شهرستان ما نیاز به گردشگر خواهد داشت .

سلیمانی ادامه داد: باید فرهنگ گردشگری در وجود مردم نهادینه شود و مردم و مسئولین این نکته را مد نظر قرار دهند تا رابر به جایگاه گردشگری برسد.
عضو هیئت رئیسه این همایش گفت : رابر نیروی انسانی فکور و نخبه دارد و با تشکیل دبیر خانه کمک فکری دهیم تا دوستان طرحهایشان را ارایه نمایند.

مهندس بختیاری نماینده مردم شهرستانهای بافت ، رابر و ارزوییه در مجلس شورای اسلامی با تسلیت شهادت امام سجاد(ع) گفت : پر آوازه ترین روستای رابر گنجان می باشد و به وجود سردار سلیمانی افتخار می نماییم.
وی با اشاره به اینکه حال و هوای عاشورا همچنان باقیست و در همه ی زندگیمان جاریست گفت: باید با پیروی از راه و روش ائمه اطهار (ع) و امام حسین (ع) زندگیمان را آکنده از عطر معنویت کنیم.
ایشان با توجه به سال اقتصاد مقاومتی و با بیان اینکه اقتصاد شهرستان رابر و بافت بر پایه عشایری و دامپروری است و همگی ما در مدارس عشایری درس خوانده ایم گفت: امروز که تمام نخبگان و تحصیلکردگان دور هم جمع شده اند تلاش نماییم با همکاری هم از پتانسیلهای موجود استفاده نماییم .
بختیاری در ادامه از افراد تحصیلکرده و نخبه شهرستان یاد کرد و گفت : رابر به یمن وجود سردار در سراسر جهان شناخته شده است .
وی با اشاره به ابتکار رزم حسینی استاندار کرمان گفت : ایشان با ایده و نظرات خود در حوزه مثلث توسعه اقتصادی به دور از هرگونه حاشیه سیاسی ما را دور هم جمع نموده است.
ایشان سپس از روکش آسفالت جاده های شهرستان خبر داد و گفت : پیگیریهای ادامه راه پدوم آباد به جیرفت ، و اتصال راه رابر به معدن در آلوئیه، تلاش همه جانبه همه مسئولین این است که به اهداف مورد نظر خصوصا در حوزه معیشت پایدار و اشتغال زایی حرکت کنیم.
ایشان با توجه به طبیعت بکر و آب و هوای مساعد رابر گفت: نگاه و رویکرد ما به استقبال توریست رفتن است و از عزیزان حاضر در سالن خواست برگردیم و با سرمایه و امکانات از مواهب الهی استفاده نماییم .
سپس علیمرادی نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری با تسلیت و تعزیت این ایام برای خدمت گزاران اسلام در هر پست و مقامی به طور خاص سردار رشید اسلام عزت و شوکت خواستار شدند .
ایشان در ادامه با اشاره به روایات و احادیث گفت : کشور ایران اسلامی با استفاده از نخبگان و فرهیختگان می تواند نمونه ای از زندگی اقتصادی و دینی را به نمایش بگذارد و درجهان الگو و نمونه و اسوه باشد .

در ادامه حسین شهابی نماینده هیات مدیره انجمن توسعه رها ضمن اشاره به سابقه فعالیت های اقتصادی رابر به قبل از انقلاب طبق مستندات تاریخی گفت:

رابر در روزگار گذشته از قطب های تجاری و رونق اقتصادی استان بوده به گونه ای که بدلیل حضور عشایر در مسیر حرکت قافله ها از کرمان به بندر عباس از مسیر کرمان.قریه العرب.رابر.اسفندقه.فاریاب.رودان.جلابی.بندر این محور امنیت نسبی داشته است و محصولاتی همچون گلابی.سیب.گردو و خشکبار به بندر عباس و از آنجا به هندوستان  صادر میشده وطبق مستندات تاریخی حتی کرک رابر به هامبورگ آلمان صادر میشده است.

رییس هیات مدیره خانه مطبوعات کرمان ادامه داد: رابری ها در حدود سال ۱۳۳۵ هجری خورشیدی اولین سمینار عمران را با حضور سرمایه گذاران منطقه برگزار کرده اند و بعد از انقلاب نیز تاکنون بیش از پنج همایش بزرگ و کوچک در راستای توسعه رابر برگزار شده است . 

این عضو هیأت مدیره انجمن توسعه رها با اشاره به تاسیس این سازمان مردم نهاد  از شرکت کنندگان در این همایش خواست تا در کارگروه های تخصصی و راهبردی :سرمایه گذاری،بهداشت و درمان و سلامت،فرهنگی و اجتماعی،عمران شهری و روستایی،محیط زیست وگردشگری و.‌‌..حضوری فعال داشته باشند. 

لازم به یادآوری است در حال حاضر  سید محمد حسینی نژاد،علی سلاجقه،علی خدادادی،میرمحمد علی تاجپور ،حسین شهابی بعنوان اعضای هیات مدیره و اقایان مهدی سلاجقه و امیر حیدری بعنوان بازرس قانونی انجمن فعالیت دارند .

صدر هاشمی نیز با تسلیت شهادت امام سجاد (ع) و گرامیداشت یاد وخاطره شهداء ۸ سال دفاع مقدس ، امام شهداء و سرداران زنده که حافظ ملک و ناموس ایران اسلامی از جمله سردار سلیمانی هستند با اشاره به روایاتی از قران کریم گفت: رزقی که در اختیار ما انسانها جهت انفاق و کار خیر قرار می گیرد از اسمان به زمین نمی آید بلکه با زحمت و کار و تلاش به دست می آید .
ایشان در ادامه اظهار کرد : همانطور که در خطبه های نماز جمعه یکی از موضوعاتی که باید رعایت نماییم توصیه به تقوای الهی است از ائمه نماز جمعه خواستند : با پیشنهاد در ستاد نماز جمعه استان توصیه به کار به استناد اینکه حضرت علی ( ع ) شخصا در نخلستانها کار می کرده است و امام محمد باقر کشاورزی می نموده است مطرح گردد.
ایشان در ادامه صحبتهایی را در بخش اقتصادی و تولیدی ارائه کرد و گفت : جهت شروع و اجرای کارهای تولیدی در زمینه های مختلف از جمله خدمات گردشگری ، صنعت ، کشاورزی و… با مشارکت مردم و با پول خود مردم آنها را توانمند خواهیم کرد.
صدر هاشمی افزود: وظیفه ما کمک اقتصادی با توانمند کردن مردم است .
وی در ادامه افزود: ما در دو بخش سرمایه گذاری کلان و خرد با مشارکت مردم خواهیم توانست زمینه اشتغال و تمکن مالی افراد را ارتقاء دهیم.
ایشان افراد را به صاحب دارایی و کسانی که طرح اجراء می نمایند و معین اقتصای تقسیم نمود و گفت : طرح صندوق خرد را ارائه خواهیم داد تا بتوانیم با کمک شما و معین منطقه صندوقهایی که در حوزه شهری و روستایی رابر تشکیل می شود را بعنوان صندوق های نمونه کشوری، پایلوت کشوری گردد .
وی در ادامه اظهار کرد: امیدواریم با راه اندازی هلدینگ سرمایه گذاری بتوانیم تمام سرمایه گذاران را در آن سهیم نماییم .
ایشان ادامه داد : با استفاده بهینه از تمامی داروهای گیاهی شهرستان رابر می توانیم زمینه اشتغالزایی و کار آفرینی را در رابر ایجاد نماییم .
وی همچنین با اشاره به اینکه کارگاههای تولیدی می تواند نقش مهمی را در اشتغالزایی و اقتصاد منطقه ایجاد کند به تفاوت قیمت ها در استان های دیگر اشاره نمود و گفت: ما باید به سمت خودکفایی و تولیدات در داخل شهر خودمان باشیم.
وی به مستعد بودن منطقه برای پرورش زنبور عسل و گیاهان دارویی گفت: همان محصولاتی که از نگاه ما بی ارزش هستند و در دامنه کوه و دشت شهرستان ما می رویند در خارج از کشور بیشترین درآمد را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir