تخصیص ۲۰۰ میلیون ریال از اعتبارات شهرستانی به قلعه تاریخی رابر

در بازدید مدیر کل میراث فرهنگی استان از ابنیه های تاریخی و میراث فرهنگی شهرستان رابر مطرح شد:

تخریب ۹۰درصدی قلعه باستانی شهرستان رابر/ تخصیص ۲۰۰میلیون ریال از اعتبارات شهرستانی به این بنای تاریخی/ آغاز کاوش تپه باستانی تل کوشک رابر از سال آینده

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از رابر، در بازدیدی که ظهر امروز توسط مدیر کل میراث فرهنگی استان، فرماندار رابر، نماینده میراث فرهنگی شهرستان و تعدادی از کارشناسان این اداره از قلعه باستانی و تل کوشک شهرستان صورت گرفت ، مدیر کل میراث فرهنگی استان گفت: این قلعه یکی از معدود ابنیه های تاریخی شهرستان رابرست که قدمت آن به دوران قاجاریه برمی گردد و دارای مالک خصوصی است که متاسفانه حدود ۹۰درصد تخریب شده است.
وفایی با اشاره به اینکه این بنا در سالیان قبل مورد غفلت قرار گرفته است ، یکی از مشکلات ابنیه های تاریخی در استان را مالکیت خصوصی این بناها عنوان کردوخواستار همکاری مالکین خصوصی بناهای تاریخی بااین اداره شد.
وی از احیاء و مرمت این بناها خبر داد وافزود: علاوه براعتبارات شهرستانی اختصاص یافته از مجموعه اعتبارات مرمتی استان نیز تخصیص داده می شود که بتوانیم در سال های آینده این بنا را آنطور که باید مشاهده کنیم.
وی افزود:تقاضا داریم مالک همکاری کند فعالیت های اقتصادی نامانوس در حوزه این ابنیه ها نیز برچیده تا بازسازی و کاربری این بنا متناسب با فضای معماری و گردشگری شود.

مدیر کل میراث استان همچنین از آغاز کاوش در تپه و محوطه ارزشمند تاریخی تل کوشک رابر که به ۲۵۰۰ سال پیش بر می گردد و در دوره ساسانی قلعه حاکم نشین بوده و تاکنون حفاری نشده است از سال آینده خبر داد.
فرماندار رابر نیز با اشاره به اینکه شهرستان رابر سرچشمه تمدن هلیل است گفت: ابنیه تاریخی زیادی در این شهرستان وجود دارد که قدمت آنها به دوره ساسانیان ، قاجار و بعضی تپه های باستانی به قبل از اسلام برمی گردد.
علیجان سلیمانی ادامه داد: یکی از بناهای در حال تخریب شهرستان قلعه باستانی است که امسال برای اولین بار
۲۰۰میلیون ریال از اعتبارات شهرستانی برای شروع به کار مرمت و بازسازی این بنا در نظر گرفته شده و درآینده نیز با آغاز فعالیت کمک خواهیم کرد.
سلیمانی مشکل عمده این بناها را مالکین خصوصی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر این مالک حدودی از بنا را به میراث واگذار و انشاالله با رایزنی بتوانیم شاهد مرمت و آبادانی این قلعهد باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir