احتمال وارد آمدن آسیب‌ها در واحد های دامداری رابر

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان رابر گفت: با توجه به پیش‌بینی وقوع سیل احتمال وارد آمدن آسیب‌ها و خسارات سنگین در واحدهای دامداری رابر وجود دارد.

محمدرضا صادقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رابر با توجه به هشدار سازمان هواشناسی استان کرمان و مصوبه ستاد بحران شهرستان مبنی بر پیش‌بینی بارش شدید باران و احتمال وقوع سیل در سطح شهرستان گفت: احتمال وارد آمدن آسیب‌ها و خسارات سنگین در واحدهای دامداری وجود دارد.

وی ادامه داد: نظر به تبعات سیل در سلامت و بهداشت جمعیت دامی در مناطق سیل‌زده به اطلاع دامداران ‌رسانده می‌شود، رخداد احتمالی سیل می‌تواند موجب بروز بیماری‌های کلستریدیائی، شاربن، شاربن علامتی، لپتوسپیروز و لمپی اسکین شود.

صادقی خاطرنشان کرد: همچنین عوارض سیل موجب ایجاد شرایط مناسب برای افزایش آلودگی دام‌ها به بیماری‌های انگل داخلی و خارجی بدن دام‌ها و ابتلای دام‌ها به بیماری‌هایی نظیر پنومونی‌ها، کمبودها، مسمومیت‌ها و کاهش مواد معدنی و ویتامینه می‌شود.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان رابر گفت: به منظور کاهش مخاطرات بهداشتی دامداران، مدیریت جهاد کشاورزی و مدیریت امور عشایر شهرستان قبل و بعد از وقوع سیل آمادگی لازم را داشته باشند.

وی بیان داشت: شبکه ‌دامپزشکی رابر آمادگی لازم برای همکاری در مایه کوبی، درمان حمایتی داروئی و همچنین با مشارکت نیروهای امدادی نسبت به جمع‌آوری و نظارت بر دفن بهداشتی و اصولی دام‌ها را برای کنترل و پیشگیری از بروز عفونت‌های ثانوی و همکاری با سازمان جهاد کشاورزی، امور عشایری و … را دارد.

صادقی به دامداران توصیه کرد: دامداران شهرستان از چرای دام‌های خود در مسیر سیل و در زمان بارندگی در مراتع جدا خوداری کرده و حتی‌الامکان دام‌های خود در اماکن دامی نگهداری کنند.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان رابر از دامداران درخواست کرد هر چه سریعتر نسبت به تأمین علوفه مناسب و آب شرب در دامداری اقدام کنند، همچنین دامداران از محبوس کردن دام‌های خیس در محیط کاملاً بسته به دلیل خطر گاز گرفتگی دام‌ها اجتناب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir