جلوگیری از تغییرکاربری‌ها غیر مجاز در ایام نوروز شدت می‌یابد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رابر گفت: جلوگیری از تغییرکاربری‌ها غیر مجاز در ایام نوروز شدت می‌یابد

به گزارش خبرنگار سایت رابر آقای محمدی نژاد مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رابر از تشدید نظارت و بازرسی برای جلوگیری از هر گونه تغییرکاربری غیر مجاز در شهرستان به خصوص در ایام نوروز سال ۱۳۹۶ خبر داد و گفت: از خرد شدن اراضی و تغییر کاربری غیرمجاز اراضی به جد جلوگیری به عمل می‌آید.

محمدی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سایت رابر با اشاره به اینکه حفظ اراضی کشاورزی شامل مزارع و باغ‌ها در سرتاسر ایران اسلامی به عنوان بستر تامین امنیت غذایی جامعه و بخشی از محیط زیست کشور یک وظیفه همگانی است گفت: بر اساس آموزه‌های دینی، فرهنگ ایرانی اسلامی و قوانین کشوری هرگونه تخریب و نابودی زمین‌های کشاورزی امری ناپسند و خلاف قانون بوده و ‌تخریب و تغییر کاربری این عرصه‌ها خسارتی غیر قابل جبران و خلاف مصالح کشور است.

وی تصریح کرد: اکنون و در آستانه تعطیلات عید نوروز، با توجه به افزایش فعالیت دلالان و تبلیغات گسترده سودجویان در زمینه خرید و فروش زمین برای ویلاسازی و افزایش ساخت و ساز و تغییرکاربری اراضی به‌ویژه در ایام نوروز، لازم است مردم کشورمان ضمن حفظ هوشیاری به موارد و هشدارهای مرتبط توجه کنند.

بر اساس قانون، هرگونه تغییر کاربری و تفکیک اراضی کشاورزی، ساخت و ساز و دیوارکشی در مزارع و باغ ها بدون اخذ مجوز سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است و علاوه بر قلع و قمع بناهای احداثی و جزای نقدی و اعاده زمین به حالت سابق با متخلفان طبق قانون برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه صدور مجوز یا پروانه ساخت و ساز در اراضی کشاورزی توسط شهرداران، بخشداران، دهیاران و شوراهای اسلامی شهر و روستا و واگذاری خدمات زیربنایی مانند آب، برق، گاز و تلفن بدون اخذ مجوز از سازمان جهاد کشاورزی استان ممنوع است و افراد و دستگاه‌های متخلف طبق قانون به محاکم قضایی معرفی خواهند شد. بدیهی است هرگونه گواهی‌ احداث بنا یا دیوار کشی در اراضی زراعی و باغی توسط شورای اسلامی محل یا سایر دستگاه‌ها نیز هیچ گونه وجاهت قانونی ندارد.

در پایان گفت: گشت‌های حفاظت اراضی کشاورزی در ایام تعطیلات نوروز با گشت زنی مستمر و حضور فعال در عرصه‌های کشاورزی و نیز دریافت گزارش‌های دریافتی توسط سامانه ۱۳۱ ، مزارع و باغها را رصد کرده و با هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز و اقدام به تغییرکاربری و تخریب برخورد خواهند کرد‌.

بی شک مشارکت و نظارت عمومی مردم شریف و فهیم ایران بهترین و موثرترین راه برای حفاظت از سرمایه‌های ملی کشور و شهرستان است.

شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخریب و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی مراتب را از طریق تماس با سامانه ارتباط مردمی حفاظت اراضی کشاورزی (تلفن۱۳۱) و یا مراجعه به واحدهای کشیک مستقر در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اطلاع دهند.

از عموم مردم به‌ویژه روستاییان و کشاورزان سختکوش درخواست می‌شود اگر قصد احداث بنا یا دیوار کشی اراضی زارعی و باغی خود را دارند، حتما قبل از هرگونه اقدامی، با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و یا مدیریت امور اراضی استان مشاوره و برای دریافت مجوز اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Rabour.ir